„Keď som prišla do Švédska, zažila som obrovský kultúrny šok. Vo Švédsku je islam omnoho fanatickejší a extrémnejší ako v mojej rodnej krajine. Zatiaľ čo v Somálsku sa snažia radikálnych imámov zatvárať do väzenia, vo Švédsku majú voľné pole. Nikto na nich nedohliada, nikto ich činnosť nekontroluje a oni si robia, čo sa im zapáči. Stavajú si mešity, kážu nenávisť a od štátu poberajú peniaze švédskych daňových poplatníkov,“ tvrdí Walterová.
Walterová po príchode do Švédska svoje pôvodné náboženstvo opustila. „Žiť v moslimskej komunite vo Švédsku znamená nemať žiadnu slobodu. A ak sa navyše rozhodnete islam opustiť, hrozí vám až smrť. Aj ja som sa po opustení islamu radšej zo strachu ďalej zahaľovala. A to všetko sa deje v údajne demokratickej krajine, kde platí sloboda vyznania, sloboda názoru…“ konštatuje 45-ročná aktivistka.
Walterová odmieta ospravedlňovať vyššiu kriminalitu a náklonnosť k radikálnemu islamu Somálčanov a ďalších prisťahovalcov z Afriky či Blízkeho východu ich nízkym vzdelaním a malou šancou sa uplatniť. „Veď oni si môžu vybrať, pretože švédsky sociálny systém ponúka dostatočnú podporu. Môžete chodiť do školy a neskôr aj na univerzitu. Ľudia, ktorí sa dali na cestu vzdelania, si zaistili normálny život. Nemôžeme somálskych a iných zločincov ospravedlňovať. Položme si skôr otázku, prečo nie sú ako my.“
Za kľúčový problém považuje Walterová zvyšujúci sa podiel moslimov na európskej populácii. „Súčasná mladá generácia chodila do islamských škôl a majú úplne vymyté mozgy. Učitelia ich naučili nenávidieť západnú spoločnosť. Dlho sme sa o týchto veciach snažili hovoriť so švédskymi novinármi. Ale nikto z nich sa o to nestaral. Báli sa, že keď túto závažnú tému otvoria, označia ich za rasistov. Teraz úrady aj médiá žnú plody svojej nečinnosti z uplynulých tridsiatich rokov.“
Walterová uznáva, že náboženstvo nemožno zakázať. Jedným dychom však dodáva, že islam nie je bežné náboženstvo. „Ide o totalitný systém, a preto nemôžeme k islamu pristupovať ako k štandardnému náboženstvu. Islam sa ostro stavia proti slobode prejavu, slobode voľby aj slobode vyznania. Je to priamy opak demokracie. Nesmieme počúvať médiá, ktoré hovoria o islame ako o náboženstve mieru. Islam rozdeľuje svet na priestor mieru a priestor vojny.“
V závere rozhovoru Walterová kritizuje pápeža Františka za jeho prístup k migrácii a islamu. „Som z neho veľmi sklamaná, pretože kresťanstvo naozaj nemožno porovnávať s islamom. Už to nie je vodca kresťanského sveta, ale ľudskoprávny aktivista. Prestal byť hlavou cirkvi a stal sa ľavicovým politikom. Ježiš síce povedal, že by sme mali milovať svojich nepriateľov, ale rozhodne nehovoril, že by sme mali byť hlúpi.“
Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.