Slovensko si v rebríčku slobody tlače pohoršilo o desať miest, podľa Laššákovej sme na tom z krajín V4 aj tak najlepšie

  0
  Ján Kuciak (Autor: TASR)

  Mimovládna organizácia vo svojej správe vyjadruje znepokojenie nad nedávnymi vraždami dvoch investigatívnych novinárov, ku ktorým došlo na Slovensku a Malte. Ján Kuciak bol zavraždený vo svojom dome vo februári 2018 – len štyri mesiace po vražde inej európskej novinárky, Daphne Caruanovej Galiziovej z Malty, ktorá prišla o život pri výbuchu nálože nastraženej v aute.

  Generálny tajomník RSF Christophe Deloire v správe svojej organizácie upozorňuje, že prejavy nenávisti voči novinárom sú jednou z najväčších hrozieb pre demokracie. Vysvetľuje, že politickí lídri, ktorí “živia nenávisť k žurnalistom, nesú veľkú zodpovednosť, pretože koncept verejnej diskusie založenej na faktoch podkopávajú v prospech propagandy”. “Spochybňovanie legitimity žurnalistiky je dnes zahrávanie sa s extrémne nebezpečným politickým ohňom,” upozornil Deloire.

  Podľa Reportérov bez hraníc narastá vo svete nepriateľstvo vládnej moci voči novinárom. Prejavy nepriateľstva voči médiám zo strany politických lídrov sa už nemajú obmedzovať iba na autoritatívne krajiny ako Turecko a Egypt. RSF konštatujú, že ani Európa nie je imúnna voči slovným útokom voči novinárom a vyhrážkam politických lídrov na adresu médií – najmä od vzniku populistických strán, ktoré používajú rétoriku proti médiám. Spomínajú aj výrok slovenského expremiéra Roberta Fica, ktorý o novinároch hovoril ako o “špinavých protislovenských prostitútkach” či “obyčajných hlúpych hyenách”

  Reportéri bez hraníc sa každý rok snažia vyjadriť stupeň slobody, ktorej sa tešia novinári, blogeri a médiá v 180 štátoch sveta. Základom tohto zisťovania je dotazník, ktorý RSF od roku 2002 predkladajú novinárom, vedcom, právnikom a ochrancom ľudských práv vo svete. Najväčšia sloboda médií panuje podľa RSF v Nórsku. Na poslednom mieste skončila Severná Kórea.

  Čo na to politici

  Pod prepad o desať miest v rebríčku slobody tlače sa podľa ministerky kultúry Ľubice Laššákovej (Smer-SD) podpísala aj vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka. Podľa šéfky rezortu kultúry aj napriek tomu je Slovensko v rámci krajín V4 na tom najlepšie. Uviedla to po stredajšom rokovaní vlády.

  “Úlohu zohrala aj tragická udalosť, ktorá sa tu stala. Rada by som vyzdvihla, že z krajín V4 sme na tom najlepšie,” povedala Laššáková. Podotkla, že by rada videla kritéria hodnotenia a hodnotiteľov. Zároveň uviedla, že rebríček nespochybňuje. “Ako bývalá novinárka a súčasná ministerka kultúry sa vždy budem zasadzovať za to, aby novinári mali vždy slobodu slova aj tlače,” poznamenala.

  Laššáková uviedla, že “podáva pomocnú ruku každému, pokiaľ sa naráža na to, že sloboda prejavu a tlače nie je taká, ako by sa očakávalo”. Pripomenula, že by bolo vhodné pozrieť sa aj na Slovenský syndikát novinárov, ktorý by podľa nej mohol posilniť svoju pozíciu. “Aj sami novinári by mohli pripraviť nejakú platformu alebo inštitúciu, aby sa tam ich záujmy lepšie pripravovali,” uviedla. Zároveň pripomenula, že stále platí výzva, že ak sa akýkoľvek novinár cíti ohrozený, okamžite to má nahlásiť a dostane ochranu. 

  Opozičná SaS tvrdí, že najmä tretia vláda Roberta Fica je zodpovedná za výrazný prepad Slovenska v rebríčku slobody tlače. “Aktuálny pokles o desať priečok je alarmujúci a hovorí o tom, že slovenská štátna moc sa počas vlády tejto koalície vzďaľuje od demokratických noriem smerom k oligarchickému režimu, v ktorom sú potlačované základné práva a slobody občanov,” uviedli liberáli vo svojom stanovisku. Podľa nich vražda novinára a jeho snúbenice “sú dôsledkom dlhodobého negatívneho prístupu Roberta Fica k novinárom a slobode tlače”.

   

  - Reklama -