pondelok, 1 marca, 2021
8.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Tvrdé slová predstaviteľov cirkví Pellegrinimu: Korupcia ohrozuje samotnú demokraciu. Rastie extrémizmus. Sme...

Tvrdé slová predstaviteľov cirkví Pellegrinimu: Korupcia ohrozuje samotnú demokraciu. Rastie extrémizmus. Sme znepokojení atmosférou nenávisti

“Pre zachovanie dôvery obyvateľov Slovenska v právny štát a v demokraciu je dôležité, aby táto úkladná vražda bola čím skôr vyšetrená a aby jej páchatelia boli potrestaní,” uvádzajú v liste predstavitelia kresťanských cirkví a židovských náboženských obcí.

Odmietajú korupciu v akejkoľvek podobe, mala by byť podľa nich zo spoločnosti vytesnená. “Korupcia, ktorá spôsobuje toľko nespravodlivosti, ohrozuje samotnú demokraciu. Strata dôvery v politický systém, ktorý nedokáže zabezpečiť spravodlivosť, vedie k rastu extrémizmu. Sme znepokojení atmosférou nenávisti, ktorá sa šíri v niektorých sociálnych skupinách,” uvádzajú.

Cirkvi a náboženské spoločnosti oceňujú úsilie vyšetrovateľov a policajtov, ktorí sa snažia o naplnenie spravodlivosti. Rovnako vyzdvihujú potrebu novinárov, “ktorí s odvahou hľadajú pravdu”. Slobodná žurnalistika a kontrola verejnej moci médiami je podľa nich “dôležitým pilierom demokracie”.

Zároveň rešpektujú legitímne zvolených verejných predstaviteľov a vyzývajú všetkých, aby sa krízové situácie riešili s rozvahou a pokorou. “Nevynášajme predčasné súdy a obvinenia, pretože aj krivé svedectvo je prestúpením Božích prikázaní,” apelujú cirkvi a náboženské spoločnosti.

Zdôrazňujú, že demokracia napriek ťažkostiam je najlepším miestom na rozvíjanie náboženskej slobody i ostatných slobôd občanov.

Otvorený list predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu prinášame v plnom znení:

Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky!

Pozorne vnímame dianie v spoločnosti po vražde novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pre zachovanie dôvery obyvateľov Slovenska v právny štát a v demokraciu je dôležité, aby táto úkladná vražda bola čím skôr vyšetrená a aby jej páchatelia boli potrestaní. Chceme oceniť úsilie všetkých vyšetrovateľov a policajtov, ktorí sa usilujú o naplnenie spravodlivosti. 

Spoločnosť potrebuje novinárov, ktorí s odvahou hľadajú pravdu. Slobodná žurnalistika a kontrola verejnej moci médiami je dôležitým pilierom demokracie. Ďakujeme tým novinárom, ktorí vyváženým spôsobom pri zachovaní úcty ku každému človeku informujú verejnosť o svojich zisteniach. 

Cirkvi a náboženské spoločnosti rešpektujú legitímne zvolených verejných predstaviteľov a vyzývajú všetkých, aby sa krízové situácie riešili s rozvahou a pokorou. Nevynášajme predčasné súdy a obvinenia, pretože aj krivé svedectvo je prestúpením Božích prikázaní.

Slovensko je ohrozené stratou zmyslu pre mravné hodnoty. Prejavuje sa to neúctou k dôstojnosti ľudského života od počatia po prirodzenú smrť či ľahostajnosťou k manželstvu. Prejavom nedostatku mravnosti vo verejnom živote je aj korupcia, ktorá, žiaľ, je prítomná v mnohých sférach života spoločnosti. Tieto zlá nás ohrozujú, lebo sme sa vzdialili od Boha a nezachovávame Desatoro Božích prikázaní.

My všetci ľudia dobrej vôle – verejní predstavitelia i občianska spoločnosť – nesmieme ľutovať žiadne úsilie, aby korupcia zo slovenskej spoločnosti bola vytesnená. Predstavitelia cirkví a náboženských spoločností vyslovujú poďakovanie všetkým statočným a čestným ľuďom, ktorí na tieto problémy upozorňujú a chcú ich riešiť. Tí, ktorí sa korupcie dopúšťajú alebo vytvárajú pre ňu podmienky, sa prehrešujú voči Bohu i ľuďom.

Korupcia, ktorá spôsobuje toľko nespravodlivosti, ohrozuje samotnú demokraciu. Strata dôvery v politický systém, ktorý nedokáže zabezpečiť spravodlivosť, vedie k rastu extrémizmu. Sme znepokojení atmosférou nenávisti, ktorá sa šíri v niektorých sociálnych skupinách. Máme právo i povinnosť zachovať si vlastné duchovné a kultúrne tradície a nekontrolovanú migráciu môžeme vnímať ako hrozbu. Ale ako ľudia – kresťania i nekresťania – sme povinní pomáhať ľuďom v núdzi bez ohľadu na farbu pleti a náboženstvo.

Viacerí veriaci, kňazi aj cirkvi na Slovensku čelili počas komunizmu prenasledovaniu a na tento útlak nesmieme zabudnúť. Táto skúsenosť nás naučila vážiť si slobodu, rozoznať nové ideológie a brániť sa im. Veľmi dobre si uvedomujeme, že demokracia napriek ťažkostiam, je najlepším miestom na rozvíjanie náboženskej slobody i ostatných slobôd občanov.

Odmietame korupciu v akejkoľvek podobe. Sme presvedčení, že budúcnosť obyvateľov Slovenska by mala byť vystavaná na vzájomnom rešpekte, dôvere, dobroprajnosti a úcte k nášmu duchovnému dedičstvu. Tieto hodnoty nám pomôžu prekonávať spoločenské krízy a upriamia náš duchovný zrak na Darcu života, pred ktorým sa každý z nás raz bude zodpovedať. 

V Bratislave 23. apríla 2018

Stanislav Zvolenský, 
bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS, 
Rímskokatolícka cirkev v SR

Miloš Klátik, 
generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, 
predseda Ekumenickej rady cirkví v SR 

Ján Babjak SJ, 
prešovský arcibiskup metropolita, 
predseda Rady hierarchov, Gréckokatolícka cirkev v SR

Rastislav, 
arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska, 
Pravoslávna cirkev na Slovensku

László Fazekas, 
biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku, 
podpredseda Ekumenickej rady cirkví v SR

Igor Rintel, 
predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR

Štefan Evin
predseda Rady Cirkvi bratskej v SR

Ján Szöllös
zastupujúci predseda Rady Bratskej jednoty baptistov v SR

Pavel Procházka
superintendent Evanjelickej cirkvi metodistickej

Zdroj: TK KBS

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,925 +842 Dnes Úmrtí 7,270 +81 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 46,355 Last updated: 1. marca 2021 - 17:39 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky