Tvrdé slová predstaviteľov cirkví Pellegrinimu: Korupcia ohrozuje samotnú demokraciu. Rastie extrémizmus. Sme znepokojení atmosférou nenávisti

    0
    Peter Pellegrini (Smer-SD) (Autor: ReproFoto: TA3)

    “Pre zachovanie dôvery obyvateľov Slovenska v právny štát a v demokraciu je dôležité, aby táto úkladná vražda bola čím skôr vyšetrená a aby jej páchatelia boli potrestaní,” uvádzajú v liste predstavitelia kresťanských cirkví a židovských náboženských obcí.

    Odmietajú korupciu v akejkoľvek podobe, mala by byť podľa nich zo spoločnosti vytesnená. “Korupcia, ktorá spôsobuje toľko nespravodlivosti, ohrozuje samotnú demokraciu. Strata dôvery v politický systém, ktorý nedokáže zabezpečiť spravodlivosť, vedie k rastu extrémizmu. Sme znepokojení atmosférou nenávisti, ktorá sa šíri v niektorých sociálnych skupinách,” uvádzajú.

    Cirkvi a náboženské spoločnosti oceňujú úsilie vyšetrovateľov a policajtov, ktorí sa snažia o naplnenie spravodlivosti. Rovnako vyzdvihujú potrebu novinárov, “ktorí s odvahou hľadajú pravdu”. Slobodná žurnalistika a kontrola verejnej moci médiami je podľa nich “dôležitým pilierom demokracie”.

    Zároveň rešpektujú legitímne zvolených verejných predstaviteľov a vyzývajú všetkých, aby sa krízové situácie riešili s rozvahou a pokorou. “Nevynášajme predčasné súdy a obvinenia, pretože aj krivé svedectvo je prestúpením Božích prikázaní,” apelujú cirkvi a náboženské spoločnosti.

    Zdôrazňujú, že demokracia napriek ťažkostiam je najlepším miestom na rozvíjanie náboženskej slobody i ostatných slobôd občanov.

    Otvorený list predsedovi vlády SR Petrovi Pellegrinimu prinášame v plnom znení:

    Vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky!

    Pozorne vnímame dianie v spoločnosti po vražde novinára Jana Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pre zachovanie dôvery obyvateľov Slovenska v právny štát a v demokraciu je dôležité, aby táto úkladná vražda bola čím skôr vyšetrená a aby jej páchatelia boli potrestaní. Chceme oceniť úsilie všetkých vyšetrovateľov a policajtov, ktorí sa usilujú o naplnenie spravodlivosti. 

    Spoločnosť potrebuje novinárov, ktorí s odvahou hľadajú pravdu. Slobodná žurnalistika a kontrola verejnej moci médiami je dôležitým pilierom demokracie. Ďakujeme tým novinárom, ktorí vyváženým spôsobom pri zachovaní úcty ku každému človeku informujú verejnosť o svojich zisteniach. 

    Cirkvi a náboženské spoločnosti rešpektujú legitímne zvolených verejných predstaviteľov a vyzývajú všetkých, aby sa krízové situácie riešili s rozvahou a pokorou. Nevynášajme predčasné súdy a obvinenia, pretože aj krivé svedectvo je prestúpením Božích prikázaní.

    Slovensko je ohrozené stratou zmyslu pre mravné hodnoty. Prejavuje sa to neúctou k dôstojnosti ľudského života od počatia po prirodzenú smrť či ľahostajnosťou k manželstvu. Prejavom nedostatku mravnosti vo verejnom živote je aj korupcia, ktorá, žiaľ, je prítomná v mnohých sférach života spoločnosti. Tieto zlá nás ohrozujú, lebo sme sa vzdialili od Boha a nezachovávame Desatoro Božích prikázaní.

    My všetci ľudia dobrej vôle – verejní predstavitelia i občianska spoločnosť – nesmieme ľutovať žiadne úsilie, aby korupcia zo slovenskej spoločnosti bola vytesnená. Predstavitelia cirkví a náboženských spoločností vyslovujú poďakovanie všetkým statočným a čestným ľuďom, ktorí na tieto problémy upozorňujú a chcú ich riešiť. Tí, ktorí sa korupcie dopúšťajú alebo vytvárajú pre ňu podmienky, sa prehrešujú voči Bohu i ľuďom.

    Korupcia, ktorá spôsobuje toľko nespravodlivosti, ohrozuje samotnú demokraciu. Strata dôvery v politický systém, ktorý nedokáže zabezpečiť spravodlivosť, vedie k rastu extrémizmu. Sme znepokojení atmosférou nenávisti, ktorá sa šíri v niektorých sociálnych skupinách. Máme právo i povinnosť zachovať si vlastné duchovné a kultúrne tradície a nekontrolovanú migráciu môžeme vnímať ako hrozbu. Ale ako ľudia – kresťania i nekresťania – sme povinní pomáhať ľuďom v núdzi bez ohľadu na farbu pleti a náboženstvo.

    Viacerí veriaci, kňazi aj cirkvi na Slovensku čelili počas komunizmu prenasledovaniu a na tento útlak nesmieme zabudnúť. Táto skúsenosť nás naučila vážiť si slobodu, rozoznať nové ideológie a brániť sa im. Veľmi dobre si uvedomujeme, že demokracia napriek ťažkostiam, je najlepším miestom na rozvíjanie náboženskej slobody i ostatných slobôd občanov.

    Odmietame korupciu v akejkoľvek podobe. Sme presvedčení, že budúcnosť obyvateľov Slovenska by mala byť vystavaná na vzájomnom rešpekte, dôvere, dobroprajnosti a úcte k nášmu duchovnému dedičstvu. Tieto hodnoty nám pomôžu prekonávať spoločenské krízy a upriamia náš duchovný zrak na Darcu života, pred ktorým sa každý z nás raz bude zodpovedať. 

    V Bratislave 23. apríla 2018

    Stanislav Zvolenský, 
    bratislavský arcibiskup metropolita a predseda KBS, 
    Rímskokatolícka cirkev v SR

    Miloš Klátik, 
    generálny biskup Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku, 
    predseda Ekumenickej rady cirkví v SR 

    Ján Babjak SJ, 
    prešovský arcibiskup metropolita, 
    predseda Rady hierarchov, Gréckokatolícka cirkev v SR

    Rastislav, 
    arcibiskup prešovský, metropolita českých krajín a Slovenska, 
    Pravoslávna cirkev na Slovensku

    László Fazekas, 
    biskup Reformovanej kresťanskej cirkvi na Slovensku, 
    podpredseda Ekumenickej rady cirkví v SR

    Igor Rintel, 
    predseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR

    Štefan Evin
    predseda Rady Cirkvi bratskej v SR

    Ján Szöllös
    zastupujúci predseda Rady Bratskej jednoty baptistov v SR

    Pavel Procházka
    superintendent Evanjelickej cirkvi metodistickej

    Zdroj: TK KBS

    - Reklama -