sobota, 27 novembra, 2021
0.8 C
Bratislava
ÚvodArénaAmerickí politici navrhli Trumpa na Nobelovu cenu mieru

Americkí politici navrhli Trumpa na Nobelovu cenu mieru

Príslušný návrh zaslal v stredu Nórskemu Nobelovmu výboru člen Snemovne reprezentantov za štát Indiana Luke Messer. List podpísalo dovedna 18 republikánskych kongresmanov. 

V sprievodnom texte sa uvádza, že Severná Kórea dlhodobo ignorovala požiadavky medzinárodného spoločenstva, aby upustila od svojich agresívnych krokov. K rokovaciemu stolu ju podľa signatárov motivovala až Trumpova politika “mieru prostredníctvom sily”.

Prezidentovi sa – ako uvádzajú kongresmani – podarilo motivovať Čínu a ďalšie krajiny, aby uplatnili voči KĽDR striktné sankcie. “Tieto sankcie zdecimovali severokórejskú ekonomiku a do značnej miery zapríčinili to, že Severná Kórea zasadla k rokovaciemu stolu,” píše sa v nominačnom liste. 

Signatári listu patria podľa AP medzi najkonzervatívnejších členov Snemovne. Iniciátor návrhu Luke Messer a ďalší podpísaní kongresmani sa v súčasnosti snažia získať kresla senátorov alebo guvernérov v amerických štátoch, v ktorých majú silné zázemie republikáni. 

Prezident Donald Trump by sa mal v priebehu mája alebo začiatkom júna stretnúť so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. V pondelok navrhol ako možné miesto stretnutia hranicu medzi oboma Kóreami. Tam sa už minulý týždeň konal summit lídrov Severnej a Južnej Kórey, ktorého výsledkom bola dohoda o krokoch smerujúcich k oficiálnemu ukončeniu kórejskej vojny a odstráneniu jadrových zbraní z Kórejského polostrova.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 651,234 Úmrtí 14,177 Uzdravení 532,875 Infikovaných 104,182 Last updated: 27. novembra 2021 - 03:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img