Ak by ste vlastnili viac zbraní, mohli ste zabrániť útokom v Paríži. Trumpov výrok Francúzov pobúril

  0
  Donald Trump a Emmanuel Macron (Autor: TASR)

  Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian v sobotu vyjadril svoj “silný nesúhlas” s Trumpovými vyjadreniami a kontrolu zbraní vo Francúzsku rázne obhajoval, píše agentúra AP. 

  Voľný prístup k zbraniam v spoločnosti podľa Le Driana nepredstavuje ochranu proti teroristickým útokom, ale naopak, môže k tomuto typu útoku napomôcť.

  Agentúra Reuters napísala, že francúzske ministerstvo zahraničných vecí tiež vyzvalo na rešpektovanie pamiatky obetí týchto útokov. “Každá krajina o vlastných zákonoch o vlastnení strelných zbraní rozhoduje slobodne. Francúzsko je hrdé, že je krajinou, kde získanie a nosenie strelných zbraní je prísne regulované,” dodalo v tejto súvislosti ministerstvo. 

  Francúzsky exprezident Francois Hollande, ktorý bol v tom čase na čele štátu, vo svojom príspevku na Twitteri napísal, že Trumpove vyjadrenia sú “hanebné”. 

  Trump s prejavom vystúpil v piatok na stretnutí Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA). V súvislosti so streľbou v Paríži americký prezident povedal, že ak by civilisti boli ozbrojení, “bol by to úplne iný príbeh”. 

  V Paríži v roku 2015 došlo k šiestim útokom strelnými zbraňami a trom samovražedným bombovým atentátom, ktoré sa odohrali v koncertnej sieni Bataclan, na terasách reštaurácií i barov, a v blízkosti národného futbalového štadióna na predmestí Saint-Denis. K násilným incidentom, ktoré si vyžiadali 130 mŕtvych a ďalších 350 zranených, sa prihlásila extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

  - Reklama -