Rozpočtový deficit dosiahol vlani 1,04 percenta HDP, najmenej v histórii Slovenska

  0
  Ilustračná foto. (Autor: pexels.com)

  Rezort financií pripomína, že rozpočet na rok 2017 pôvodne predpokladal deficit na úrovni 1,29 % HDP. Priemerný schodok v krajinách Európskej únie (EÚ) bol vlani vo výške 1,0 % HDP.

  “Slovenská republika v roku 2017 súčasne znižovala deficit aj verejný dlh, ktorý dosiahol úroveň 50,9 % HDP a poklesol tak štvrtý rok v rade,” konštatuje ministerstvo v materiáli. Oproti predchádzajúcemu roku sa dlh znížil o 1 percentuálny bod. Priemerná výška verejného dlhu v EÚ bola vlani na úrovni 81,6 % HDP.

  K zníženiu deficitu verejných financií prispel podľa ministerstva dosiahnutý hotovostný schodok štátneho rozpočtu, ktorý bol oproti rozpočtovanej úrovni nižší o 773 miliónov eur. Hotovostné príjmy štátneho rozpočtu dosiahli v minulom roku 14,014 miliardy eur, výdavky 15,234 miliardy eur.

  Hospodárenie verejnej správy bolo podľa rezortu financií pozitívne ovplyvnené pokračujúcim rastom slovenskej ekonomiky aj dosiahnutým hospodárením viacerých subjektov verejnej správy. Hospodársky rast dosiahol 3,4 %, vytvorilo sa 51.000 nových pracovných miest a miera nezamestnanosti dosiahla ku koncu roka 8,1 %, vyčísľuje dokument.

  Daňové a odvodové príjmy verejnej správy za rok 2017 boli oproti schválenému rozpočtu vyššie o 250 miliónov eur. “Pozitívne sa skončilo hospodárenie Sociálnej poisťovne a oblasti verejného zdravotného poistenia, na ktoré mali vplyv najmä vývoj zamestnanosti a rast miezd,” dodáva ministerstvo.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu