štvrtok, 13 augusta, 2020
24.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Zásah proti kotlebovcom spustil lavínu vyhrážok a kritiky. Fašistická lúza nepatrí na...

Zásah proti kotlebovcom spustil lavínu vyhrážok a kritiky. Fašistická lúza nepatrí na náš Facebook, odkazuje polícia

Počas razií NAKA zameraných na odhaľovanie výroby a šírenia extrémistických materiálov prehľadali muži zákona sedem domov, dvanásť iných priestorov a zadržali šesť osôb. „Bližšie informácie polícia poskytne ihneď, ako to procesná situácia dovolí,“ napísali policajti na svojom facebookovom profile.
 
Zdanlivo nevinný a pozitívny status však vzbudil aj mimoriadne negatívne reakcie, ktoré zrejme policajti ani nečakali. Ozvali sa aj používatelia sociálnej siete zo susedného Česka. 
 
„Slovenská polícia je ako tá česká, schopná iba merať rýchlosť a šikanovať ľudí za ich názor. Skutočnú kriminalitu ako korupciu, klientelizmus, počítačovú a hospodársku kriminalitu, obchod s narkotikami a ďalšie závažné veci jej už tak dobre nejdú,“ napísal pod status slovenskej polície používateľ Facebooku z Českej republiky. 
 
V podobne kritickom duchu sa objavilo pod statusom množstvo komentárov, ale niektoré obsahovali aj oveľa tvrdšie slová a dokonca vyhrážky mierené na policajtov, ktorí sa zúčastnili na razii proti extrémizmu. 

Razia u kotlebovcov a ich reakcia

Pri akcii NAKA s cieľom pátrať po extrémistických materiáloch a ich výrobcoch bola jedným z terčov aj kancelária strany ĽSNS v Ružomberku. Okresná organizácia strany v Žilinskom okrese o tom informovala na sociálnej sieti ešte vo štvrtok (10. 5.) počas policajného zákroku. 
 
„Práve prebieha pofidérna policajná razia v priestoroch kancelárie ĽS Naše Slovensko v Ružomberku. To sme naozaj takým tŕňom v oku vládnej moci?“ pýtajú sa kotlebovci zo Žilinského okresu na svojom facebookovom profile. 
 
ĽSNS v krátkom statuse s priloženými fotografiami vyzýva ľudí, aby si urobili názor sami. „Opäť tu figuruje známy prokurátor Tomáš Honz, ktorý sa inicioval v procese s Milanom Mazurekom,“ píšu v statuse na sociálnej sieti.  
 
Policajná razia zameraná na extrémistické materiály v kancelárii ĽS NS v Ružomberku
Policajná razia zameraná na extrémistické materiály v kancelárii ĽSNS v Ružomberku (Zdroj: Facebook / ĽSNS Žilinský kraj)
 
Na facebookovej stránke Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko – Žilinský kraj sa objavila ešte jedna reakcia na postup polície, a to deň po zásahu v Ružomberku. Tá už vôbec nešetrí administrátora policajného facebooku, ktorý pobúril internetovú verejnosť svojím statusom. 
 
„Administrátorovi oficiálnej stránky Polície Slovenskej republiky sa to očividne vymklo z rúk,“ píšu kotlebovci zo Žilinského okresu. Dodávajú pritom, že nadpis na oficiálnom profile PZ SR: Fašistická lúza nepatrí na náš Facebook, rozhneval aj bežných ľudí.
 
Žilinská pobočka ĽSNS na sociálnej sieti ďalej tvrdí, že pri jednom z komentárov o tom, ako sa majú zlé veci udiať rodinám policajtov, ktorí razie vykonávali, administrátor žene odpísal, že je chudera a začal sa jej vyhrážať. 

Reakcia polície 

Na vyhrážky policajtom a ich rodinám, ktoré sa objavili pod predošlým statusom o razii NAKA, zareagoval administrátor oficiálneho facebookového profilu polície mimoriadne tvrdo. Ani za to ho však ľudia nepochválili a spustila sa ešte väčšia lavína negatívnych komentárov. 
 
Problematický bol pre mnohých už úvodný titulok statusu odpovedajúceho na nenávistné reakcie voči razii proti extrémizmu. Administrátor v ňom veľkými písmenami, ako sme už spomínali, napísal: „Fašistická lúza nepatrí na náš Facebook.“ Nie je pritom jasné, koho správca profilu polície týmto nelichotivým označením presne myslel, ale celkom isté je to, že týmto výrokom pobúril ešte viac ľudí ako informáciou o razii proti extrémistom, ktorá celý kolotoč spustila. 
 
„Pri tejto správe (o razii NAKA proti extrémistom) sa objavilo viacero správ od fašistickej lúzy, ktorá nevie žiť s tým, že v našej krajine funguje tím odborníkov, ktorí bojujú a budú bojovať voči extrémistickým názorom. Táto skupina ľudí nepatrí na náš Facebook, a preto každý jej člen dostane ban,“ varuje administrátor. 
 
V statuse, ktorý na sociálnej sieti vzbudil mimoriadnu vlnu kritiky, sa píše, že v diskusiách o zákroku NAKA proti údajnému šíreniu, výrobe a propagácii extrémistických materiálov sa objavili „hrdinovia, ktorí sa otvorene vyhrážali policajtom a ich rodinám“. 
 
Vážne varovanie od samotného správcu oficiálnej facebookovej stránky polície následne vyvolalo ďalšie kritické ohlasy. „Všetko máme zaznamenané a budeme sa tým zaoberať. Myslieť si, že sa niekto schová za anonymný nick, je rovnako naivné ako to, že sa môže len tak vyhrážať komukoľvek. Tie pohľady, keď pôjde do tuhého a budú musieť vysvetľovať, ako to vlastne celé mysleli, budú stáť za to,“ odkazuje administrátor na profile polície.
 
 
Polícia na svojom facebookovom profile
Status na oficiálnej stránke Polície SR (Zdroj: Facebook / Polícia SR)
 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

V Británii požiadalo o právo na pobyt už 3,8 milióna občanov EÚ

Vyše 3,8 milióna občanov členských krajín EÚ už požiadalo o povolenie ostať v Británii v rámci mechanizmu, ktorý Spojené kráľovstvo aktivovalo po...

Firmy využívajúce produkty čínskych firiem nemôžu obchodovať s vládou USA

 V USA vstúpili do platnosti nové opatrenia, na základe ktorých americká vláda nebude môcť nakupovať tovary a služby od firiem využívajúcich produkty...

Čo nás čaká pre koronavírus?Prehlásenia o bezinfekčnosti, rúška, aktualizácia rizikových krajín…

Konzílium odborníkov nebude do 1. septembra prehodnocovať zoznam menej rizikových krajín, Slovákom však odporúča necestovať do zahraničia, obzvlášť ak majú maloleté deti....

Špecializovaný trestný súd: Spevák Rogel s 2 členmi Krátkeho procesu nejdú do väzby

Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, nezobral do väzby troch členov extrémistickej skupiny, herca a speváka kapely...

Trump: Spojené arabské emiráty nadviažu diplomatické vzťahy s Izraelom

Americký prezident Donald Trump vo štvrtok oznámil, že Spojené arabské emiráty (SAE) a Izrael sa dohodli na nadviazaní úplných diplomatických vzťahov. Má...

Heger: Smer-SD hľadá tému, ktorou by tromfol odídencov u Pellegriniho

Minister financií Eduard Heger (OĽANO) odmietol obvinenia opozičnej strany Smer-SD, podľa ktorej štátna lotériová spoločnosť Tipos riadená rezortom financií netransparentne podpísala zmluvu...

Fico: Existuje ešte nominant OĽaNO, ktorému neradí Hegerov poradca, advokát Miškovič? Smer-SD zvažuje odvolávanie ministra financií

Opozičná strana Smer-SD by okrem návrhu na odvolanie predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) mohla na septembrovej schôdzi parlamentu žiadať aj odchod...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,739 +49 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,939 Infikovaných 769 Last updated: 13. augusta 2020 - 22:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky