streda, 28 júla, 2021
33.3 C
Bratislava
ÚvodArénaKĽDR do dvoch týždňov rozoberie svoj jadrový testovací komplex

KĽDR do dvoch týždňov rozoberie svoj jadrový testovací komplex

Slávnostný začiatok rozoberania komplexu Pchunggje budú môcť sledovať aj zahraniční novinári z piatich krajín – Británie, Číny, Južnej Kórey, Ruska a USA.

Všetky tunely jadrového testovacieho komplexu, nachádzajúceho sa na severovýchode krajiny, budú zničené výbuchom, odstránia sa tiež pozorovacie a výskumné zariadenia a strážne objekty.

Plány severokórejského vodcu Kim Čong-una uzavrieť tento komplex zverejnil Pchjongjang pred jeho historickým stretnutím s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom v apríli.

V danom čase KCNA informovala, že “Severná Kórea od 21. apríla zastaví jadrové skúšky a odpaľovanie medzikontinentálnych balistických striel”. Americký prezident Donald Trump vo štvrtok potvrdil, že vysoko medializovaný summit s Kim Čong-unom sa uskutoční 12. júna v Singapure.

“Obaja sa pokúsime o veľmi mimoriadny moment pre svetový mier,” napísal Trump na Twitteri. Donedávna obaja lídri na seba slovne útočili osobnými invektívami a hrozbami, čo zvyšovalo napätie ohľadom jadrového programu KĽDR.

Ešte vlani v novembri Severná Kórea vyhlasovala, že vyvinula strely, ktoré sú schopné zasiahnuť “celú pevninu USA”.

Vzťahy Washingtonu a Pchjongjangu sa však v uplynulom čase začali zlepšovať. Ďalším dôkazom toho bolo vo štvrtok prepustenie troch amerických mužov väznených v KĽDR a ich návrat do USA.

Rezort diplomacie KĽDR v sobotu oznámil, že krajina je odhodlaná “podporovať úzke kontakty a dialóg so susednými štátmi a medzinárodným spoločenstvom so zámerom zabezpečiť mier a stabilitu na Kórejskom polostrove a vo svete”.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 19:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -