Tento feminizmus speje k nezrozumiteľnosti…. Rakúski pravičiari robia poriadky v armáde

  0
  Rakúska vlajka (Autor: TASR)

  Minister obrany Mario Kunasek oznámil túto zmenu v rozhovore pre piatkové vydanie denníka Kronen Zeitung. “Feministické jazykové smernice ničia štruktúru nášho materinského jazyka, čo speje až k nečitateľnosti a nezrozumiteľnosti,” povedal minister z pravicovo-populistickej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ).

  Podľa uvedeného periodika chce Kunasek odstrániť z armády všetky formulácie, ktoré “zbytočne narúšajú” vyjadrovanie.

  Používanie rodovo vyvážených slov vychádzalo z nariadenia prijatého v roku 2001, nebolo však záväzné a podľa súčasného názoru sa v praxi neosvedčilo. V prípade vhodnosti však nie je vylúčený iný spôsob, ako zrovnoprávniť pohlavia v jazyku – napríklad nahradením spomínaného slova “StudentInnen” výrazom “die Studierenden”, teda študujúci, napísali Kronen Zeitung.

  Rakúsky verejnoprávny rozhlas a televízia (ORF) uviedli, že ohlásenú zmenu odsúdila mládežnícka organizácia opozičnej Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ), ako aj združenie pracovníčok médií Frauennetzwerk Medien. Mladí sociálni demokrati pritom vyjadrili názor, že FPÖ sa týmto spôsobom iba snaží odpútať pozornosť od plánovaných zmien v zdravotníctve.

  - Reklama -