V USA uznali hladomor na Ukrajine za genocídu

  0
  Ukrajina, ilustračné foto (Autor: TASR)

  “Ďakujeme americkému národu za solidaritu a podporu Ukrajiny pri obnovení historickej spravodlivosti na pamiatku miliónov obetí, ktoré zomreli v dôsledku tyranie Stalinovho režimu,” uviedlo ukrajinské veľvyslanectvo v USA.

  Celkovo tak uznali hladomor za genocídu ukrajinského národa nasledujúce americké štáty: Missouri, Washington, Wisconsin, Illinois, Kansas, Massachusetts, Michigan, New Jersey, New York, Oregon a Pennsylvánia.

  V decembri 2016 parlament v Kyjeve prijal rezolúciu vyzývajúcu demokratické krajiny sveta, aby uznali hladomor na Ukrajine spred vyše 80 rokov za zločin genocídy proti ukrajinskému národu.

  Ukrajinský parlament v rezolúcii pripomenul, že hladomor z rokov 1932-1933 si vyžiadal milióny ľudských životov.

  Hladomor na Ukrajine umelo vyvolal vtedajší sovietsky diktátor Josif Stalin. Šlo o súčasť jeho kampane, ktorou chcel Ukrajincov donútiť, aby sa vzdali svojej pôdy a v rámci kolektivizácie vstúpili do kolchozov. V čase, keď hladomor kulminoval, nebol zriedkavosťou ani kanibalizmus.

  Moskva však jednoznačne odmieta, že by šlo o genocídu, pretože útlakom počas vlády boľševikov trpeli všetky národy vrátane ruského.

  - Reklama -