utorok, 26 januára, 2021
1.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Poľsko žiada o trvalú prítomnosť americkej armády na východe krajiny. Stabilná a...

Poľsko žiada o trvalú prítomnosť americkej armády na východe krajiny. Stabilná a bezpečná Európa je najlepšou americkou investíciou, vyhlásil Duda

Návrh poľského ministerstva je vyjadrením “jednoznačnej potreby stáleho nasadenia americkej obrnenej divízie v Poľsku, na čo je vláda ochotná vyčleniť “1,5-2 miliardy dolárov”, uvádza sa v správe poľského ministerstva obrany.         

Ponuka Poľska odráža dlhodobé úsilie Varšavy o upevnenie bezpečnostných vzťahov so Spojenými štátmi a dislokáciu amerických síl na poľskom území. Toto úsilie sa datuje od roku 1999, keď Poľsko vstúpilo do NATO, avšak na intenzite nabralo po ruskej anexii Krymského polostrova v roku 2014 a agresívneho postoja Moskvy k aliancii.

Podľa portálu Onet.pl načasovanie žiadosti Poľska o stálu vojenskú prítomnosť amerických síl len zhruba mesiac pred plánovaným summitom NATO v Bruseli nepochybne rozhnevá Rusko a vyvolá pochybnosti u európskych spojencov Varšavy – najmä Nemecka a Talianska -, ktorí sa usilujú o zlepšenie vzťahov s Moskvou.

Poľsko víta podporu amerického Senátu

Poľsko víta podporu, ktorú americký Senát vyslovil iniciatíve na stálu dislokáciu americkej vojenskej brigády na svojom území. Vo svojom vystúpení na plenárnom zasadnutí Parlamentného zhromaždenia NATO to v pondelok vo Varšave vyhlásil predseda poľského parlamentu Marek Kuchciňski. Informoval o tom spravodajský portál Niezaležna.pl.

Kuchciňski vysvetlil, že v súčasnej medzinárodnej situácii je prítomnosť síl Severoatlantickej aliancie na východnom krídle nevyhnutná. “Preto s radosťou a nádejou vítame rozhodnutie Senátu USA z 24. mája tohto roku o podpore stálej dislokácie brigády amerických síl v Poľsku,” dodal.

Čo je najlepšia americká investícia?

Poľský prezident Andrezj Duda sa vo svojom prejave vyslovil za posilnenie transatlantických vzťahov ako hlavnej záruky bezpečnosti v Európe. Súčasne vyzval na zvýšenie výdavkov na obranu v jednotlivých členských štátoch. Dodal, že “stabilná a bezpečná Európa je najlepšou americkou investíciou”.

Parlamentné zhromaždenie NATO sa schádza na svoje zasadania dvakrát do roka – na jar a na jeseň. Zasadnutia sa konajú v rôznych mestách, pričom Varšava je ich hostiteľom už tretíkrát. Do poľskej metropoly sa zišlo 260 poslancov z 29 členských krajín NATO, ako aj delegácie z ďalších 16 partnerských štátov a osem delegácií z krajín, ktoré majú štatút pozorovateľa.

Organizátori informovali, že hlavnými témami schôdzky je skúmať možnosti, ako čeliť výzvam prichádzajúcim z Ruska, plnenie úloh súvisiacich s rozpočtom NATO a podpora protiteroristických operácií v Afganistane a Iraku.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 238,617 +1,590 Dnes Úmrtí 4,260 +192 Dnes Uzdravení 197,191 Infikovaných 37,166 Last updated: 26. januára 2021 - 22:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky