Multikulturalizmus obohacuje krajinu, hovorí aktuálny favorit v boji o prezidentské kreslo

  0
  Robert Mistrík (Autor: TASR)
  Európska únia podľa Mistríka už pochopila, že nemá zmysel vnucovať krajinám utečencov, pretože v niektorých krajinách ľudia migrantov jednoducho nechcú. „Je tak nastavené obyvateľstvo a je zbytočné, aby sme obyvateľstvo ešte viac štiepili,“ povedal v diskusii. 
   
  Mistrík dodal, že práve pre odpor voči utečencom v niektorých krajinách sa EÚ snaží skôr motivovať krajiny, aby týchto ľudí prijali, a nie ich trestať za ich neprijímanie ako v minulosti. Zakladateľ SaS pripomenul aj blížiaci sa júnový summit o migrácii. 
   
  „Nezastávam nejaké extrémne názory, ako riešiť tento problém. Je fakt, že k nám sa utečenci nehrnú. U nás sa tento problém trošku nafukuje,“ uviedol Mistrík. 
   
  V polovici vyše 90-minútovej debaty Mistrík otvorene priznal, že Slováci nikdy neboli zvyknutí na multikulturalizmus, ktorý je spojený s migráciou. 
   
  „Multikulturalizmus obohacuje krajinu. Vidíme to v Amerike a iných krajinách. Naše obyvateľstvo na to nie je pripravené. Nikdy sa u nás takáto debata neuskutočnila a preto skôr ako ktokoľvek vyjadrí akýkoľvek extrémny názor, mal by prispieť racionálne k tejto debate,“ dodal. 
   
   
   
  Robert Mistrík, Zdroj: TASR
   
  Mistrík vraj hovoril o multikulturalizme aj s predsedom SaS Richardom Sulíkom. „On sám povedal, že keď je niekto vzdelaný a kvalifikovaný, tak nemá (s migráciou) problém, keď sa preukáže, že sa vie na Slovensku zamestnať,“ povedal a moderátorka podotkla, že niečo také povedal Sulík asi iba v súkromí. 
   
  Podľa Mistríka treba takéto debaty viesť racionálne a nedá sa podľa neho jednoznačne odpovedať na otázkou, či prijať, alebo neprijať migrantov. 

  Veľa strachu a nenávisti 

  K téme migrácie a prijímania utečencov sa vyjadrili aj ďalší dvaja účastníci. Na otázku, či by sme mali pri prijímaní migrantov uprednostňovať kresťanov, Maroš Čaučík uviedol, že si to nemyslí. „Je to podobné ako v humanitárnej práci. Jej účinok musí byť otvorený pre všetkých, ktorí tú pomoc potrebujú,“ vysvetlil svoj postoj. 
   
  Čaučík povedal, že bol nešťastný z antiimigračnej predvolebnej rétoriky pred parlamentnými voľbami. Pripomenul pritom bilbordy strany Smer, na ktorých strana sľubovala ľuďom ochranu Slovenska pred migrantmi. 
   
  „Prinieslo to veľa strachu a nenávisti pre bežných ľudí a pritom tí migranti cez Slovensko ani nechodili. Toto zanecháva následky a preto si myslím, že treba veľa pracovať na rôznych programoch občianskeho vzdelávania s mladými ľuďmi a dať im možnosti stretnúť sa s ľuďmi z iných kultúr,“ dodal Čaučík. 
   
  Čaučík chce otvoriť racionálnu sopoločenskú diskusiu a naštartovať pomoc utečencom. 

  Slniečkari budú mať koho voliť

  Zuzana Čaputová z Progresívneho Slovenska (PS) reagovala tiež na otázku spojenú s vyjadrením Richarda Sulíka, že ak Andrej Kiska spojí PS s hnutím Spolu, tak „slniečkari“ budú mať koho voliť. Čaputová však neprezradila, či je vlastne „slniečkarka“. 
   
  „Toto sú presne tie skratky a nálepky, ktoré potrebuje ten, kto ich vysloví, a takmer vždy neplatia na tých, ku komu smerujú. K téme utečencov: je to mimoriadne citlivá téma, aj keď kríza, ktorá tu bola v 2015, je momentálne za nami. Máme v rámci európskeho priestoru menej žiadostí o azyl než v roku 2015,“ pripomenula Čaputová. 
   
   
  Zuzana Čaputová, Zdroj: TASR
   
  Migračná kríza podľa političky ukázala mnohé slabé miesta Únie.  „Môj postoj je, že treba hľadať rovnováhu. Na jednej strane medzi legitímnym záujmom pre pocit bezpečnosti a ochrany, ktorý chápem, a na druhej strane ho vybalansovať s potrebou naplnenia hodnôt, ako je solidarita a humanistické hodnoty. Presne tie hodnoty, ktorých sa domáhali naši predkovia, keď odchádzali do zahraničia,“ dodala. 
   
  Dôležitá je pre Čaputovú ochrana vonkajších hraníc Schengenu pri zachovaní slobodného pohybu osôb v rámci Schengenského priestoru. Kandidátka PS je aj za zjednotenie azylových pravidiel. Podľa Čaputovej je dôležité zamerať sa v tomto smere na prevenciu a riešiť príčiny stavu migrácie predovšetkým posilnením rozvojovej pomoci. 
   
  Celú debatu nájdete TU
   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu