sobota, 6 marca, 2021
-0.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Slováci majú strach z úverov, do omeškania sa však dostávajú len výnimočne

Slováci majú strach z úverov, do omeškania sa však dostávajú len výnimočne

“Kým u žien bola vlani miera zlyhávania úverov približne na úrovni 1,5 %, u mužov evidujeme 3 % zlyhaných úverov za posledný rok. Najviac spotrebných úverov majú klienti banky vo veku 40 – 50 rokov, najväčšiu mieru zlyhávania úverov evidujeme u 20 – 24-ročných klientov. V uplynulom roku sa do omeškania dostalo až 5 % z nich. V splácaní sú najdisciplinovanejší ľudia po 40-tke. Súvisí to s tým, že mladí ešte nemajú pravidelný príjem, ani rezervu na vykrytie jeho dočasného výpadku a starší majú navyše aj lepšiu finančnú disciplínu,” upresňuje hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Pri žiadostiach o vyššie sumy v podobe hypotéky dominujú muži. V portfóliu Poštovej banky tvoria až 60 %. Najväčší objem úverov (spotrebných aj hypotekárnych) vlani načerpali v Bratislavskom, Košickom a Nitrianskom kraji. Najväčšie starosti so splácaním majú v Banskobystrickom, Prešovskom a Trnavskom kraji, ale ani tam nemožno hovoriť o katastrofe. Miera zlyhania úverov v týchto regiónoch sa pohybuje približne na úrovni 2,5 %. Klienti, ktorí sa dostanú do omeškania, ale splatia celý svoj dlh, sa v omeškaní nachádzajú v priemere 28 dní.

Z prieskumu banky vyplýva, že všetky vekové kategórie majú obavu o svoju finančnú budúcnosť, z čoho vyplýva aj neistota v otázke schopnosti splácať úvery. Najopatrnejší sú ľudia do 35 rokov, pravdepodobne aj z dôvodu nižšej rezervy, z ktorej by mohli čerpať pri prípadnom výpadku príjmu a 46-roční a starší Slováci sú v otázke zadlžovania sa sebaistejší. Rozdiely medzi mužmi a ženami sú minimálne. Mierne väčšiu istotu pri splácaní úverov však predsa len majú muži.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 319,582 +2,423 Dnes Úmrtí 7,665 +105 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 56,617 Last updated: 5. marca 2021 - 23:57 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky