piatok, 26 februára, 2021
18 C
Bratislava
Úvod Aréna Rozpad Západu? Kašlite na Trumpa, izolujte ho, zaznelo z Nemecka

Rozpad Západu? Kašlite na Trumpa, izolujte ho, zaznelo z Nemecka

„Summit G7 opäť ukázal, že Trump sa správa horšie k svojim spojencom ako k svojim nepriateľom. Európa by z toho mala vyvodiť dôsledky a usilovať sa o jeho izoláciu na medzinárodnej politickej scéne,“ dáva Nelles najavo hneď v úvode, že Spiegel rozhodne nepatrí medzi obdivovateľov amerického prezidenta. „Vodca Spojených štátov skrátka opäť ukázal, že najväčším problémom politiky Donalda Trumpa je samotný Donald Trump.“

Nelles Trumpovi vyčíta príliš veľké ego. „Jeho jediným cieľom je byť najväčší, najdôležitejší a najlepší. Zrútenie Západu a zničenie vzťahov budovaných celé desaťročia je dôsledkom jeho prebujneného ega,“ neskrýva nemecký novinár svoje antipatie voči Trumpovi a vyčíta mu, že zatiaľ čo k tradičným partnerom USA sa správa nevraživo, Rusku a KĽDR údajne nadbieha. „Kim Čong-una dokonca nazval veľmi čestným mužom,“ čuduje sa Nelles.

„Trump chce mať vždy prvé a posledné slovo. Robí, čo sa mu zachce, a chce mať všetko od začiatku až do konca pod kontrolou. Ja, ja, ja… To je jediné, čo toho egoistu zaujíma,“ nenecháva Nelles na americkom prezidentovi ani suchej nitky. Ďalej tvrdí, že Trump je imúnny voči racionálnym argumentom. „Spolieha sa len na svoje inštinkty a nič iné neberie do úvahy. A to aj keď sú jeho inštinkty založené na predsudkoch a nedostatku znalostí.“

Zatiaľ čo Trump je pre nemeckého komentátora symbolom všetkého zlého, Angela Merkelová, kanadský premiér Justin Trudeau a Emmanuel Macron sa dočkali len slov chvály. „Oni veria v silu slov, logických argumentov a vzájomného spojenectva. To by za iných okolností malo byť žiaduce a prínosné. Ale pri rokovaniach s Trumpom je to vlastne zbytočné. Môžeme len dúfať, že si to po summite G7 konečne uvedomia,“ podotýka.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová

Emmanuel Macron a Angela Merkelová Zdroj: TASR

„Európa by mala Trumpa izolovať. Jej vodcovia sa mu môžu vyhýbať a zdôvodniť to pregnantným vysvetlením. Európania však musia byť hlasnejší a ich posolstvo musí mieriť nielen na kontinent, ale aj do Spojených štátov. Veľa Američanov si vôbec neuvedomuje, do akej miery Trump narušil väzby medzi Amerikou a Európou. Mnohí mu fandia, ale mnohí iní nie a práve tí sú najdôležitejšími spojencami Európy a zároveň jej najväčšou nádejou,“ uzatvára Nelles.

Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 303,420 +2,645 Dnes Úmrtí 6,966 +107 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 41,154 Last updated: 26. februára 2021 - 17:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky