nedeľa, 17 januára, 2021
-3.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Iniciatíva Za slušné Slovensko podporila troch kandidátov na primátorov. Rozhodli sa ovplyvňovať...

Iniciatíva Za slušné Slovensko podporila troch kandidátov na primátorov. Rozhodli sa ovplyvňovať komunálne voľby, Vallo je “architekt Penty”, vyhlasuje Hlina

Zástupcovia iniciatívy deklarujú, že naďalej ostávajú občianskou iniciatívou a že do politiky nevstúpili. Uvedomujú si však, že môže prísť časť kritiky za to, že niekoho podporia. “My však len hovoríme, títo ľudia sa hlásia k vízii Slušné mestá a obce Slovenska a spĺňajú tie podmienky. Ak chceme zmenu v krajine a voláme po slušnom i spravodlivom Slovensku, tak cítime povinnosť povedať ľuďom, ako to vidíme my,” uviedol člen iniciatívy Juraj Šeliga. Podporiť chcú aj ďalších nezávislých kandidátov na poslancov zastupiteľstiev či na primátorov a starostov v obciach a mestách Slovenska, ktorí sa budú hlásiť k vízii a ktorých si vyberú.

Majú svoje podmienky

“Musí mať ohlásenú kandidatúru ako nezávislý kandidát, musí sa hlásiť k vízii Slušné mestá a obce Slovenska a musia ho poznať jednotliví koordinátori, ktorí robili zhromaždenia Za slušné Slovensko. Takto chceme ukázať ľuďom, že politika nie je niečo zlé a ak chceme zmenu v krajine, musíme začať od seba a angažovať sa,” vymenoval podmienky podpory kandidátov Šeliga. 

 

Marek Hattas, Matúš Vallo, Peter Fiabáne Zdroj: TASR

Základom ich vízie je, že politika musí byť službou a účasť občana na moci nemôže končiť len voľbami. Ktokoľvek kto kandiduje do orgánov samosprávy obcí a miest sa musí podľa iniciatívy hlásiť k tomu, že občania majú právo byť účastní na správe vecí verejných. “Naša vízia je veľmi konkrétna. Jedna z vecí, ktorá je relatívnou novinkou na Slovensku, je to, že kandidáti, ktorí sa chcú prihlásiť k tejto vízii a chcú podporu iniciatívy Za slušné Slovensko, musia po svojom zvolení raz za dva mesiace usporiadať minimálne 90-minutové stretnutie s občanmi,” priblížil. Nosnou časťou vízie je volanie po transparentnosti, aby bolo všetko verejne prístupné a ľudia vedeli, čo sa okolo nich deje. 

Zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko avizujú, že počas leta budú chodiť po celom Slovensku a organizovať diskusie či zapájať sa do už existujúcich občianskych projektov. “Budeme vyzývať všetkých čestných ľudí, aby začali zvažovať svoje prípadné kandidatúry na poslancov zastupiteľstiev alebo primátorov i starostov miest a obcí Slovenska,” poznamenala členka iniciatívy Karolína Farská.

Vallo je pre Hlinu problém

Iniciatíva Za slušené Slovensko sa rozhodla ovplyvňovať tohtoročné komunálne voľby. Tvrdí to líder mimoparlamentného Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina. Reaguje tak na rozhodnutie iniciatívy podporiť vo voľbách kandidáta na primátora Bratislavy Matúša Valla. Ľudia podľa Hlinu nestáli na námestiach preto, aby sa nakoniec dozvedeli, že organizátori zhromaždení Za slušné Slovensko podporujú “architekta Penty”.

“Ak sa niekto rozhodne po tom všetkom, čo sme o Pente počuli, pre nich robiť architekta, tak je to jeho rozhodnutie a preberá zaň zodpovednosť,” vyhlásil Hlina. Ako tvrdí, ak Vallo bral ako profesijnú výzvu robiť veľké projekty pre firmu so silne problematickým imidžom, tak by si mal byť vedomý, že uchádzať sa o verejnú službu v slušnej krajine je problém.

“Bolo veľa umelcov, architektov, ktorí pracovali pre problematických investorov, vládcov, ale nepočul som, že by sa uchádzali o post primátora hlavného mesta toho-ktorého štátu. A už vôbec som nepočul, že im v takomto konaní slušní ľudia tlieskali,” skonštatoval Hlina. Kandidátkou KDH na primátorku Bratislavy je Caroline Líšková.

Ako tvrdí Šeliga, Vallo si splnil “domácu úlohu” a v jeho Pláne Bratislava vidno, koľko rokov sa v hlavnom meste angažuje. “Ponúka veľmi konkrétne a reálne riešenia,” argumentoval, prečo sa iniciatíva rozhodla podporiť v Bratislave práve Valla. 

Vallo reaguje

“Pre niektorých politikov boli aktivity iniciatívy Za slušné Slovensko hrdinské, kým vyhovovali ich politickým cieľom. Hneď ako sa to zmenilo, začali útočiť. Aj frustrácia pána Hlinu musí byť veľká, keď okrem útoku na mňa spochybňuje aj čestnosť krokov iniciatívy,” uviedol Vallo v reakcii na Hlinove slová. Deklaruje, že nemusí nič skrývať ani v otázke svojej doterajšej práce. “Som spolumajiteľom stredne veľkého architektonického ateliéru. Pokiaľ sa architektonický ateliér nešpecializuje len na rodinné domy, ale aj na väčšie stavby, skôr či neskôr robí nejakú realizáciu aj pre developera, pretože nikto iný dnes prakticky nestavia. Rovnako to platí aj v prípade nášho ateliéru,” skonštatoval.

Ako tvrdí, zúčastňujú sa len súťaží a realizácií, za ktoré sa vedia kedykoľvek postaviť a pred kýmkoľvek ich obhájiť. Takto napríklad robili pre Pentu v Košiciach projekt Nová Terasa. Túto skúsenosť považuje Vallo za svoju výhodu, lebo vie, ako v istých situáciách uvažujú developeri. “Pán Hlina sa však snaží podsúvať, že som architekt Penty. Nie, nie som, lebo ak by som ním bol, nešiel by som aj do kampane s tým, čo stále hovorím. Že dnes v Bratislave určujú rozvoj aj jeho pravidlá developeri a my musíme tento vzťah kompletne obrátiť. Pravidlá musí určovať a nastavovať sebavedomé mesto a developeri ich musia dodržiavať,” podotkol Vallo.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 223,325 +573 Dnes Úmrtí 3,474 +57 Dnes Uzdravení 168,915 Infikovaných 50,936 Last updated: 17. januára 2021 - 19:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky