Pokútny festival politickej piesne 4. cenovej, napísal kedysi o Pohode Havran. Netušil, že tam bude chodiť Kiska, ktorému sa najnovšie vtiera do priazne, kontruje Blaha

  0
  Ľuboš Blaha a Michal Havran (Autor: TASR)

  Poslanec Smeru Ľuboš Blaha na svojom facebookovom profile od začiatku festivalov písal nenávistné a kritizujúce statusy o ľuďoch (politikoch a známych osobnostiach), že si robia na festivale politické PR, a všetko na sa točí okolo politiky. Nevynechal ani kritiku liberálov.

  V jednom zo statusov píše, ako narazil na (sedem rokov starý) článok publicistu Michala Havrana, ktorý vtedy rovnako kritizoval politikov a predstaviteľov cirkvi za účasť na tomto hudobnom festivale. 

  „Vo svojom článku s pikantným názvom Pohodom vchod liberálny autor ďalej veľmi presne píše, že na Pohodu si chodia robiť PR rôzni ´politrukovia, podržtašky, mediálni okiadzači´,“ pripomína Havranov článok Blaha.

  Blaha sa v statuse vyjadruje aj k tomu, že podľa Havrana a rovnako podľa samotného poslanca je priepastný rozdiel medzi Pohodou a festivalom Woodstock, kde sa „mladí ľudia búrili proti establišmentu a americkým vojnám. Na rozdiel od Pohody, ktorá sa snaží prepašovať establišment na hudobný festival“. Rovnako je rád, že festival nekritizuje iba on, ako si to viacerí myslia, ale aj „liberáli“, ktorých neustále kritizuje.

  „Len doplním, že keď Michal písal tento článok, asi ešte netušil, že na Pohodu si bude chodiť šíriť ´nevídanú dávku politickej propagandy´ aj Peter Potôň (postava z filmu Kandidát) alias Andrej Kiska. Ten Kiska, ktorému sa najnovšie vtiera do priazne… Tomu sa hovorí irónia dejín,“ uzavrel poslanec.

  Havran: Pokútny festival politickej piesne 4. cenovej

  Na vysvetlenie: Michal Havran na internetovej stránke denníka Pravda kritizoval priebeh Pohody v roku 2011. Podľa publicistu sú rôzne dôležité témy, na ktoré by rád poznal odpoveď, namiesto toho dostal na festivale za 70 eur obrovskú dávku politickej a náboženskej propagandy. „Festival s 30-tisíc návštevníkmi je pre politikov a klérus neodolateľnou príležitosťou premeniť príjemný a kvalitný víkend na pokútny festival politickej piesne 4. cenovej a estetickej kategórie,“ píše Havran.

  Kritikou v roku 2011 nešetril ani predstaviteľov katolíckej cirkvi, najmä arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorý sa podľa Havrana nevyjadril k pedofilným aféram svojej cirkvi. Podľa publicistu sa na festivale objavili aj iní „politrukovia, podržtašky, mediálni okiadzači, ideológovia jehovistického konceptu spolunažívania undergroundu a establišmentu boli neprehliadnuteľnou súčasťou podujatia“.

  „Ak dokázala politika a cirkvi vnútiť predstavu, že sú legitímnou súčasťou festivalu s programom a ambíciami Pohody, tak z toho vyplýva iba jedno. Sme stále na Slovensku, v smradľavom zvolenskom parčíku, kde je vedľa povstaleckého vlaku reliéf Andreja Hlinku a Martina Rázusa. Medzi nimi ležíme my, bezdomovci našich vlastí, o ktoré nás pripravili politici. A nie je to vôbec v pohode, ani keď si môžem diskusiu so Sulíkom prepnúť tak, že na festival nejdem,“ dodáva publicista.

  Beňová: Načo hovoríme, že chceme slušné Slovensko?

  Na názor poslanca Blahu reagovala jeho stranícka kolegyňa pôsobiaca v europarlamente – Monika Beňová. Na sociálnej sieti napísala, že nerozumie konfliktu Ľuboša Blahu s týmto festivalom a jeho návštevníkmi.

  „Považujem za zvláštne, že Pohoda vytvára priestor pre prezentáciu len jedného politického názoru, ale akceptujem, že je to vec organizátorov a nemám právo a ani potrebu do ich rozhodnutia vstupovať. Nakoniec, kto s tým nesúhlasí, nemusí tam chodiť, a dokonca mnohí účastníci tam prioritne nechodia pre politiku, ale pre hudbu a celkovú atmosféru. Ale ešte raz, je to každého osobné rozhodnutie,“ uviedla europoslankyňa.

  Beňová sa dotkla aj situácie, keď moderátor údajne vyzval účastníkov festivalu poslať hanlivé gesto Ľubošovi Blahovi. „Lebo načo potom hovoríme, že chceme slušnejšiu politiku a slušné Slovensko, keď vtedy, keď to možeme ukázať, tak skĺzneme k strednému prstu. Také victory by dávalo lepší zmysel a najma rozumnejší odkaz,“ doplnila.

  Blaha: Desí ma tá stádovitosť

  K celej situácii sa napokon vyjadril aj samotný Blaha. „Desí ma iná vec. Tá stádovitosť. Tá slepá poslušnosť. Tá smutná konformita mladých. Tá ozaj pripomína zjazdy NSDAP. Len si to predstavte, ako Adolf Hitler ukazuje na Žida a zakričí ´Jude´, a sfanatizovaný dav nacistov buráca ´raus´, a freneticky hajluje. Na Pohode sfanatizovaný dav vysiela vulgárne gesto nenávisti na povel človiečika z pódia. Aby bolo všetkým jasné, koho nenávidieť – moja fotka je v tej chvíli na troch obrovských plátnach. A dav poslušne zdvíha ruky so vztýčeným prostredníkom. Manifestácia čírej nenávisti,“ vyjadril sa poslanec.

  Blaha sa zároveň obáva, že sa vraciame do 30. rokov, keď má niekto iný názor a treba ho nenávidieť, a vyzývať na verejný lynč. „Postavme sa fašizmu, priatelia, kým je ešte čas. Učme naše deti, aby premýšľali vlastnou hlavou a aby mali silu postaviť sa proti prúdu. Postavme sa stádovitosti. Postavme sa zlu. Inak Slovensko čaká temná budúcnosť.“

  Autori: PH, OS

  - Reklama -