Ruskí Noční vlci majú základňu na Slovensku. Cítime sa tu ako doma, žijú tu skutoční slovanskí bratia, tvrdia. Kremeľ nás vníma ako slabý článok v NATO, je to vizitka vlády, odkazujú saskári

  0
  Základňa Nočných vlkov pri Trnave (Autor: Reprofoto TV Markíza)

  Podľa informácií TV Markíza kontroverzní motorkári majú na krku obvinenia z násilných trestných činov a podporujú separatistov na Ukrajine. Ich ústredňa sa nachádza iba pár kilometrov od Trnavy, konkrétne v Dolnej Krupej a je jedinou v európskom priestore.

  Podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa „ide o organizáciu, ktorá má problémy z hľadiska kriminality a je umiestnená na sankčnom zozname práve pre organizáciu a podieľanie sa na ozbrojených aktivitách na nedávno anektovanom ostrove Krym“, uviedol.

  Záhadná ústredňa 

  Akú úlohu má táto pobočka a ako má fungovať, je zatiaľ nejasné. Zamestnanci pobočky sa odvolávajú na komunikáciu cez ich administratívu.  

  Starosta obce Dolná Krupá tvrdí, že o motorkárskom gangu sa dozvedel z informácií TV Markíza a dokonca nepostrehol ani žiadnu aktivitu. Na otázku, čo na to hovorí, odvetil, že sa mu to nepáči. Starosta Dolnej Krupej dodal, že si chce celú situáciu preveriť.

  Podľa bezpečnostného analytika Jaroslava Naďa by mala vláda jasne zakročiť. „Som presvedčený o tom, že pre Slovensko predstavujú hrozbu. Samozrejme, majú problém s tým, aby sa dostali do viacerých krajín EÚ z Ruskej federácie. Preto si vytvorili akúsi filiálku na území EÚ a teraz by chceli odtiaľto realizovať rôzne projekty v rámci schengenského priestoru. To je prvý krok. Druhý krok je problematický v tom, že budú využívať napríklad právne zastúpenie Slovenska na rôzne aktivity, ktoré by chceli realizovať na našom území,” uviedol Naď pre ParlamentnéListy.sk.

  Na druhej strane však Naď konštatoval, že zákaz Nočných vlkov by nič nezmenil. „Ak by sme zakázali Nočných vlkov, tak si vytvoria pravých Nočných vlkov, a nič zásadné sa nezmení. Tu ide o to, aby sme im minimálne systémovo zakázali realizovať ich propagandistické aktivity na našom území. Na to je naozaj potrebné, aby zložky realizovali nevyhnutné kroky bez ohľadu na to, že existuje podozrenie, že bývalý minister vnútra Robert Kaliňák je vo veľmi silnom priateľskom prepojení na šéfa Nočných vlkov na Slovensku. Jednoducho, musíme byť veľmi tvrdí a exaktní,” myslí si analytik. 

  Saskári kritizujú vládu 

  Informácia TV Markíza, že v obci Dolná Krupá pri Trnave si zriadil svoju základňu ruský motorkársky gang Noční vlci, znepokojil aj poslancov Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť za stranu Sloboda a Solidarita Ľubomíra Galka a Milana Laurenčíka. Upozornili, že na najbližšom zasadnutí výboru sa chcú ministerky Denisy Sakovej pýtať na informácie okolo základne s väzbami na ruského prezidenta Vladimira Putina.

  Poslancov budú zaujímať aj informácie týkajúce sa spolupráce slovenských občanov s touto organizáciou, rovnako aj spôsob, ako prišli k danej nehnuteľnosti a kto Nočných vlkov zastupuje pred slovenskými úradmi.

  Skutočnosť, že sa pre Nočných vlkov stalo práve Slovensko miestom pre ich európsku základňu, hovorí podľa SaS jasne o tom, že Kremeľ a jeho spojenci vnímajú našu krajinu ako slabý článok v NATO a EÚ. „To je vizitka tejto vlády. Osobitne predsedu parlamentu Andreja Danka, bývalého premiéra Roberta Fica a ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, ktorí sa nikdy dôrazne nevzopreli napríklad Dankovmu rečneniu v Dume či jeho poklonkovaniu Rusku,“ uzavrel Ľubomír Galko.

  To, ako chce tento problém riešiť vláda, nie je jasné. SIS zatiaľ mlčí, či motorkárov aspoň sleduje a jednotlivé ministerstvá zrejme spolu o tom ani nekomunikujú.

  Ministerka vnútra Denisa Saková uviedla, že informáciu o Nočných vlkoch majú. Na to, či potrebovali na zriadenie pobočky neďaleko Trnavy povolenie, ministerka vnútra poznamenala, že nie. „Momentálne situáciu priebežne monitorujeme. Zatiaľ nemáme informácie, že by sa dopustili nejakého priestupku alebo trestného činu.“

  Noční vlci: Sme tu ako doma 

  Ruský motorkársky klub Noční vlci v súčasnosti riadi Alexander Zaldostanov, ktorý je priateľom ruského prezidenta Vladimira Putina, od ktorého dostal ocenenie za pomoc pri anexii Krymu. Predstavitelia tohto spolku sa nachádzajú na sankčných zoznamoch.  Podľa slov jedného z predstaviteľov klubu Nočných vlkov Jevgenija Strogova sa na Slovensku cítia ako doma, v tejto krajine vraj žijú skutoční slovanskí bratia.

  Autor: TP

  - Reklama -