
„Tretí a posledný summit skupiny BRICS by mohol mať pre brazílskeho prezidenta Michela Temera najväčší význam, uvádza odborník na medzinárodné vzťahy a autor knihy o BRICS-e Oliver Stuenkel pre Americas Quarterly,“ píše na úvod Sušová-Salminen s tým, že summit sa bude konať v dňoch 25. až 27. júla v juhoafrickom Johannesburgu.
„Skupina sa stretne v čase, keď panuje veľká neistota okolo globálneho ekonomického poriadku. Navyše tu sú pochybnosti, či Západ ešte dokáže definovať agendu pre svetovú politiku. To dáva príležitosť BRICS-u nastúpiť do prominentnejšej roly,“ uviedla Sušová-Salminen.
Následne dodala, že summit skupiny G7, ktorý sa konal nedávno, je dobrou ukážkou súčasného stavu. „V kontexte veľkej globálnej zmeny a v mocenskom vákuu môžu krajiny BRICS-u nájsť väčšiu zhodu než tie najvyspelejšie ekonomiky sveta, pripomína autor,“ uvádza ďalej k Stuenkelovým slovám Sušová-Salminen.
„Kritici BRICS-u poukazujú na to, že skupina je vnútorne príliš odlišná na to, aby mohla spolupracovať zmysluplne. Lenže navzdory očakávaniam a rozdielom BRICS prešiel pomerne impresívnym procesom inštitucionalizácie. Je tu spoločná rozvojová banka, desať medziministerských platforiem pre rokovania a iniciatívy ako blízka spolupráca s MMF alebo v oblasti boja proti terorizmu. To sú ukážky fungujúceho multilateralizmu, ktorý Trump likviduje,“ dodala Sušová-Salminen a uviedla aj dôvody, prečo by mal BRICS podporovať ďalšiu spoluprácu medzi členmi.
Donald Trump Zdroj: TASR
„Brazília nie je priamo dotknutá Trumpovou zahraničnopolitickou revolúciou v porovnaní s krajinami, ako sú Nemecko alebo Mexiko, ale sú tu jasné známky, že Trumpova politika ohrozuje brazílske hospodárske záujmy. Napríklad clá na oceľ sa už Brazílie dotkli, ale budú mať aj ďalšie dôsledky: EÚ zrejme obmedzí svoje vývozy a oceľ pre americký trh zaplaví ten európsky. Výsledky rozhovorov s EÚ v otázke obchodu sú neisté, ale krajiny BRICS-u obchodujú relatívne dobre. Aj keď je pravda, že Brazíliu rozzúrila Čína, ktorá teraz zaviedla clá na brazílske kurčatá,“ napísala ďalej s tým, že štáty BRICS-u sa aspoň nesnažia podkopávať súčasný obchodný systém.
„V najhoršom prípade sa USA podarí vyvolať obchodnú vojnu. V každom prípade však globalizácia bude pokračovať aj bez USA a Brazília nemá inú možnosť, než pokračovať v obchodovaní s členmi BRICS-u, hlavne s Čínou,“ uviedla analytička.
„Brazília neprináša skoro žiadne myšlienky do zoskupenia, ktoré ich veľmi potrebuje. Napríklad pohľad Brazílie na rastúci vplyv Číny v Latinskej Amerike je do značnej miery otázkou spokojnosti. V súkromí brazílski diplomati hovoria o tom, že Peking nie je ochotný využiť BRICS v diskusii o urgentných otázkach ako kríza vo Venezuele či strach z nerovnakých podmienok pre obchod s Čínou. Budúci brazílsky prezident by mal na summite v roku 2019, ktorý sa bude konať v Brazílii, trvať na tom, aby diskusia o týchto problémoch prebehla v rámci formátu BRICS,“ uzavrela Sušová-Salminen so slovami, že Brazília by mala využiť svoje privilegované postavenie v skupine na to, aby novým spôsobom utvorila svoje vzťahy k Číne tak, aby slúžili brazílskym záujmom.
Celý text nájdete na webe ČasopisArgument.cz.