Nie je reálne, aby sa Ukrajina stala členom EÚ ani NATO, konštatoval Orbán. Jeho slová ostro kritizoval Kyjev

  0
  Viktor Orbán (Autor: TASR)

  Server s odvolaním sa na správu ukrajinského ministerstva zahraničných vecí pripomenul, že Orbán sa v prejave na 29. letnej univerzite Maďarov v rumunskom meste Baile Tušnad venoval v rámci viacerých zahraničnopolitických tém aj Ukrajine. Vyjadril názor, že nie je reálne, aby sa Ukrajina stala členom Európskej únie ani členom NATO.

  “Maďarská strana by mala prestať s takýmito vyhláseniami, pretože to poškodzuje vzájomné dvojstranné vzťahy,” píše sa v dokumente ukrajinského rezortu diplomacie. Vyhlásenie maďarského ministerského predsedu podľa Kyjeva nie je v súlade s politikou Únie a svedčí o tom, že Maďarsko volí namiesto spolupráce cestu konfrontácie a zasahuje do vnútorných záležitostí Ukrajiny.

  Ukrajinská strana súčasne predložila maďarskej strane aj protestnú nótu v súvislosti s rozhodnutím maďarskej vlády vymenovať ministerského splnomocnenca pre ekonomický rozvoj Zakarpatskej oblasti a pre rozvoj maďarských materských škôlok v karpatskom oblúku. “Tým sa do pôsobnosti maďarského splnomocnenca dostala aj časť suverénneho územia Ukrajiny,” zdôvodnilo svoj protest ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí.

  Ukrajina si môže sama za to, že sa nepribližuje k EÚ 

  Ukrajina sa nedokáže približovať k Európskej únii a k NATO pre vlastné chyby, Maďarsko s tým nemá nič spoločné, vyhlásil vo štvrtok v Budapešti štátny tajomník maďarského ministerstva zahraničných vecí Tamás Menczer.

  Podľa vyhlásenia, ktoré rezort diplomacie poskytol TASR, Budapešť tak reagovala na protest Ukrajiny proti výrokom predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána týkajúcich sa euroatlantických integračných snáh Kyjeva. Ukrajinský rezort diplomacie v tejto záležitosti predvolal vo štvrtok zástupcu veľvyslanectva Maďarska v Kyjeve.

  Menczer zdôraznil, že maďarský premiér na letnej univerzite iba vykreslil pravdivý obraz, Ukrajina by to preto nemala Maďarsku vytýkať. Štátny tajomník pripomenul, že Ukrajina prijala školský zákon, ktorý znemožňuje vzdelávanie národnostných menšín v ich materinskom jazyku.

  “Na Ukrajine sú ohrozené získané práva menšín, z čoho vyplýva, že Ukrajina si neplní svoje medzinárodné záväzky, dohodu o pridružení k Európskej únii, a ani plán prípravy na vstup do NATO,” dodal.

  Maďarsko je podľa predstaviteľa maďarskej diplomacie voči Ukrajine korektné aj napriek otvoreným útokom voči tam žijúcej maďarskej menšine. Ako príklad uviedol darovanie niekoľkých ton chlóru Zakarpatskej oblasti pre zabezpečenie dodávok pitnej vody.

  “Očakávame, že Ukrajina vráti národnostným menšinám ich práva a zruší stav bezprávia,” píše sa v závere vyhlásenia Menczera.  

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu