Musel o tom únose vedieť… Kaliňák by mal podľa SaS vrátiť poslanecký mandát

  0
  R.Kaliňák na detektore lži (Autor: ReproFoto: Facebook/R.Kaliňák)

  “Je preukázané, že sa ako minister vnútra musel o podozreniach z únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha cez slovenské územie dozvedieť začiatkom jesene minulého roka, ale tieto skutočnosti neoznámil vtedajšiemu podpredsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu, ministrovi hospodárstva Petrovi Žigovi a ministrovi financií Petrovi Kažimírovi, ktorí následne navštívili Vietnam,” uviedol poslanec NR SR Martin Klus.

  Podpredseda SaS Ľubomír Galko dodáva, že v Kaliňákovom konaní nemožno nájsť niečo, čo by bolo v záujme občanov SR. To, že si exminister nechal informácie o podozreniach pre seba, vypovedá podľa Galka “skôr o jeho vernosti Vietnamskej socialistickej republike”.

  Liberáli tiež poukazujú na poslanecký sľub a na potrebu preskúmať, či ho Kaliňák neporušil v tej časti, ktorá hovorí o dodržiavaní ústavy a ostatných zákonov. “Poslanec Kaliňák občanom na svoju česť sľúbil vernosť Slovenskej republike a tiež to, že si svoje povinnosti bude plniť v záujme jej občanov. Svojim zavádzaním a klamstvami vrhol na seba podozrenie, že na únose aktívne spolupracoval,” zdôraznil Galko.

  Kaliňák pred pár dňami uviedol, že zatiaľ čiastkové výsledky vyšetrovania únosu vietnamského občana hovoria o možnom neúmyselnom zapojení SR do celej akcie. Obvinenia o tom, že priamo vydával pokyny pri údajnom únose Vietnamca vládnym špeciálom považuje za “scestné a absurdné”.

  Kauzu údajného únosu Vietnamca Trinh Xuan Thanha vyšetrujú aj slovenské orgány činné v trestnom konaní. Podľa Kaliňáka dovtedy nebol absolútne žiaden dôvod na to, aby polícia postupovala nad rámec zákonných možností. 

  - Reklama -