Turecká kríza podporuje dolár, ktorý je najsilnejší za vyše jeden rok

  0
  Ilustračné foto: americký dolár (Autor: SITA)

  Signály, že ekonomika USA zostáva robustná pred očakávaným septembrovým zvýšením úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou (Fed), pomohli doláru, ktorému sa darí lepšie než ostatným menám. Prepad tureckej líry naopak negatívne zasiahol spoločnú európsku menu pre angažovanosť európskych bánk v Turecku. Zároveň podporil dopyt po bezpečných prístavoch, ako sú americký dolár, švajčiarsky frank alebo japonský jen.

  Dolárový index, ktorý sleduje vývoj dolára voči šiestim dôležitým menám, prvýkrát od júna 2017 stúpol nad 96,9 bodu.

  “Úrokové sadzby v USA pokračujú v raste. To dáva doláru z hľadiska fundamentov podporu v strednodobom horizonte. Vidíme priestor pre pokračovanie tohto trendu,” uviedol šéf fondu Aviva Investors Sunil Krishnan.

  Turecko v stredu zdvojnásobilo clá na dovoz niektorých tovarov z USA, ako je napríklad alkohol, autá alebo tabak. Týmto spôsobom odpovedalo na opatrenia USA. Líra však pokračovala v zotavovaní. Od začiatku roka voči doláru oslabila o vyše 40 %.

  Líra v stredu na krátko posilnila až na 5,7503 TRY/USD, neskôr však zmazala časť ziskov a jej kurz padol späť 6,1700 TRY/USD. Posilnenie pod hranicu 6 TRY/USD spôsobilo opatrenia tureckého bankového dohľadu, ktoré obmedzilo swapové transakcie, a nádeje na zlepšenie vzťahov s Európskou úniou (EÚ).

  Za nárastom dolára je výpredaj eura a britskej libry. Kurz eura klesá smerom k úrovni 1,13 USD/EUR, kde sa nachádzal naposledy v júli 2017, a kurz libry padol pod 1,27 USD/GBP, prvýkrát od vlaňajšieho júna. Libra v stredu oslabila o 0,2 % na 13-mesačné minimum 1,2694 USD/GBP.

  - Reklama -