Predseda Smeru sa snaží krajinu zvrhnúť na konšpiračnú cestu. Nech tu je aj úradnícka vláda, lebo ide o obrovskú blamáž, vyzýva Farská so Šeligom

  0
  Zástupcovia z iniciatívy Za slušné Slovensko Karolína Farská, Peter Nagy a Juraj Šeliga (Autor: TASR)

  Podľa Karolíny Farskej z iniciatívy Za slušné Slovensko sme sa kauzou vrátili do čias, keď uniesli syna prezidenta Michala Kováča a zabili Róberta Remiáša. Ako uvádza, štátne orgány sa vyhovárajú na to, že Vietnamec bol na území Slovenska krátko a preto sme až tretí v poradí v tejto kauze. Uviedla to v diskusii portálu Körkép.sk, ktorá sa konala v Komárne, ktorej sa zúčastnili.

  Dodáva, že akokoľvek dlho boli Vietnamec spolu s jeho únoscami v Nemecku alebo Česku, nepomáhali im pri preprave dotyčnej osoby štátne orgány daného štátu. „Myslím si, že jeden pohľad na vec je ten, že treba danú kauzu vyšetriť a nevynášať predčasné závery, ale nejde iba o našu vec ako v prípade Jána a Martiny, že ide o kauzu čisto slovenskú, ale únos rieši aj nemecká strana. Je to vec, ktorá nás opäť posunula dozadu,“ hovorí Farská.

  Predstaviteľka iniciatívy si rovnako myslí, že kauza je otázkou pre politikov v koalícii, či chcú v takejto vláde pokračovať.

  Podľa Mareka Vagoviča z portálu aktuality.sk sme v súčasnosti svedkami vážnej politickej krízy, no jej výsledok sa v tejto chvíli nedá odhadnúť. Dodáva, že možnosť, že únos vyústi až do predčasných volieb, je pomerne reálna.

  Šeliga: Ide o obrovskú medzinárodnú hanbu

  Svoj názor k celej veci vyjadril aj Juraj Šeliga. Ten dal za pravdu svojej kolegyni z iniciatívy Za slušné Slovensko, ale aj žurnalistovi Marekovi Vagovičovi. Doplnil však aj vlastný pohľad na vec. „Ide o obrovskú medzinárodnú hanbu o to viac, že Nemecku, nášmu najväčšiemu strategickému partnerovi, čo sa týka vývozu a pracovných príležitostí, sme sa otočili chrbtom. Štátne orgány únosu nezabránili, čo znamená, že sú úplní babráci,“ tvrdí Šeliga.

  Nazýva ich tak z jediného dôvodu. Podľa neho nie je možné, aby vietnamská tajná služba uniesla človeka a následne nasadla do nášho vládneho špeciálu bez daného človeka a prešli letiskovou kontrolou. Existuje však aj horší scenár a to, že tieto kroky urobili vedome. „Píše sa to aj v danom článku, jedna z hypotéz je, že tam bola spojka a prebehlo to úplne expresne rýchlo,“ konštatuje.

  Ako Šeliga uvádza, štátne orgány sa tvária, že išlo o vietnamskú delegáciu, ktorej sme pripravili pohostinnosť a nevedeli, čo Vietnamci robia, čo však nefunguje spôsobom, že prídu štyria a odídu dvanásti. Aktivista vyčíta predchádzajúcej vláde to, že chodili do Vietnamu príliš často a tvárili sa, akoby bol náš najbližší partner. Nemyslí si, že tak často, ako boli vládni predstavitelia vo Vietname, boli aj v Prahe napriek tomu, že ide o komunistickú krajinu.

  Rovnako požaduje vyšetrenie prípadu, kritizuje však Bélu Bugára a ďalších, ktorí sa vyjadrujú, že treba počkať na závery vyšetrovania. „Akoby nebol nikto ochotný priniesť na stôl politickú rovinu danej kauzy. A teda, že buď to urobili vedome, alebo brutálnym spôsobom zanedbali svoje povinnosti, že za to musia byť zodpovední. Aj politicky,“ vysvetľuje a dodáva, že vyšetrovanie prebieha orgánmi, ktoré spadajú pod ministerstvo vnútra, ktoré má Smer.

  Údajne to vyzerá tak, že za každou kauzou na Slovensku je Smer. „V tomto Bugár aj Danko zlyhávajú, že nechcú predčasné voľby, ale robia okolo toho povedzme tancovačku. Hlavne nie sú ochotní zatlačiť na Smer a zobrať mu ministerstvo vnútra,“ dodáva. Podľa neho je úroveň správania sa politikov na úrovni deväťdesiatych rokov, čo je neprijateľné a verí, že príde k predčasným voľbám. „Chcel by som byť taký optimista, že vládu položí Bugár,uzatvára.

  V prípade, že by prišlo k predčasným voľbám, príde podľa Šeligu skutočný boj po páde vlády. Pretože úspešné predčasné  voľby sú vtedy, ak  sa skončia dobre, a  teda,  že príde zmena,” hovorí Šeliga.

  Odchod ministerky je nevyhnutné minimum

  Slová Juraja Šeligu o údajnej spojke v únose doplnil Marek Vagovič, ktorý poukázal na bývalého poradcu Roberta Fica pána Quanga. Ako však dodáva, je zvedavý, či sa naplno rozbehne vyšetrovanie aj na slovenskej strane. „Myslím si, že odchod Denisy Sakovej z postu ministerky vnútra je nevyhnutné minimum.“ Kým na začiatku sa zdalo, že s vecou nemá nič spoločné, vývoj v kauze ukázal, že aj ona tam mala kľúčových mandátov.

  Štátne orgány

  V diskusii sa vyjadrili aj k ľuďom, ktorí sa k únosu priamo vyjadrovali. Jedným z nich bol aj riaditeľ SIS Anton Šafárik. Podľa Mareka Vagoviča nemá pod kontrolou to, čo sa deje v tajnej službe, a to pre jeho vyjadrenie, že o únose nič nevedel.

  Rovnako mu vyčíta aj spôsob komunikácie so zahraničnými tajnými službami, pretože údajne nie je taká, aká by mala byť. Ako Šeliga dopĺňa, je neustále zahalená rúškom tajomstva a nezaujíma sa ani o známe kauzy, ktoré sa stali na Slovensku. Takisto mu prekáža aj vyjadrenie, že názor šéfa SIS je iný ako oficiálny postoj tajnej služby k danej veci.

  Vyjadril sa aj na adresu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára. Ako uvádza, čaká, kedy sa začne peklo, ktoré sľúbil, že rozpúta. „Myslím si, že bol usvedčený informáciami, ktoré boli zverejnené, že prokuratúra mala konať, mali aj medializované informácie najviac päť mesiacov dozadu o únose a jeho priebehu,“ vysvetľuje s tým, že ho neupokojuje vyhlásenie, že vyšetrovanie bude pod niekoľkostupňovým dozorom prokuratúry.

  Kritický bol aj na adresu bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka a jeho testovania detektorom lži. Pre Vagoviča nemajú jeho výsledky žiadny význam v tom, kde je pravda. Podľa novinára chcel týmto ťahom iba odpútať pozornosť. „Je evidentné, že niekto sa rok snažil tajiť informácie o únose a zapletenia Slovenska v kauze,“ dodáva Vagovič.

  „Ak do kauzy nie sú zapojení politici, tak sa všetko dá. Akonáhle je kauza v politickej rovine, tak sa všetci vykrúcajú, komunikácia je netransparentná a toto zažívame na Slovensku častejšie,“ dopĺňa Šeliga s tým, že priebeh vyšetrovania vraždy Kuciaka a jeho snúbenice a únos Vietnamca je rovnaký. „Ak by chceli vraždu vyšetriť, tak odvolajú každého, kto má v kauze čo i len tieň podozrenia,“ dodáva.

  Politickí hráči

  V kauze únosu sa vyjadrili aj k ľuďom z politiky, ktorí sa k veci vyjadrovali. Karolína Farská vyčítala Bélovi Bugárovi, že pri vražde investigatívneho novinára to vyzeralo, že padne vláda, no nakoniec prišlo k dohodám a teraz sa oháňajú vyjadreniami, že treba počkať na závery vyšetrovania. Preto jeho vyjadrenia považuje za nedostatočné. Vagovič dodáva, že evidentne naháňa čas a nemyslí si, že Bugár na sto percent chce predčasné voľby.

  V prípade prezidenta Kisku. „On nemá žiadne páky a právomoci na to, aby s kauzou mohol niečo urobiť,“ hovorí Farská.

  Podľa Mareka Vagoviča je pochopiteľné, že prezident má výhrady k ministerke vnútra. No je to už naháňanie mačky za chvost. „Ani pre prezidenta Kisku by predčasné voľby neboli ideálnym riešením, keďže stranu ešte nezaložil a ani by to dovtedy nestihol,“ vysvetľuje. Ako dodáva, opozícia je síce momentálne menej aktívna, lebo sú dovolenky, ale podľa neho sa situácia naplno rozbehne v septembri.

  „Podľa informácií Most a SNS sú pripravené na jeseň položiť vládu a ísť k predčasným voľbám. Veľa závisí od toho, aký bude občiansky tlak a či budú ďalšie protesty,“ dodáva Vagovič. 

  Zhromaždenia budú pokračovať

  Aktivista Juraj Šeliga v prípade protestov hovoril, že v lete ľudia chodia na dovolenky a preto sa rozhodli dávať verejné vyhlásenia. „V septembri to bude pokračovať, máme zarezervované námestie v Bratislave,“ povedal Šeliga k pokračovaniu protestov. Ako dodáva, budú v nich pokračovať preto, lebo vláda Petra Pellegriniho nenaplnila ich očakávania, a to aby bola dôveryhodná.

  „Máme tu bábkového premiéra a reálny predseda Smeru sa snaží krajinu zvrhnúť na konšpiračnú cestu. Teraz sa začína najväčší boj, čo so Slovenskom bude alebo nebude, a preto sa budeme snažiť ďalej mobilizovať ľudí, aby sa o dianie v krajine zaujímali. Ak nechcú predčasné voľby, nech tu je úradnícka vláda, lebo ide o obrovskú blamáž.“

  Ako dodáva Farská, majú ešte viacero požiadaviek, ktoré chcú protestmi dotiahnuť do konca, ale ostávajú aj pri tých pôvodných. A tými sú požiadavka predčasných volieb a odobrať Smeru rezort vnútra. Iba tak je podľa nich možné transparentné vyšetrovanie

  Komunálne voľby

  Podľa všetkých troch diskutujúcich je potrebné, aby sa začalo bojovať s korupciou. A to spôsobom, že ľudia ju budú ohlasovať, rozprávať sa o nej a konať, nie iba nadávať na ňu. V prípade lokálnej korupcie pomôžu komunálne voľby, do ktorých zasiahla aj iniciatíva Za slušné Slovensko.

  Údajne podporili daných kandidátov, napríklad za Bratislavu Matúša Valla, aby neboli spájaní so žiadnou politickou stranou. „Za to, že v každom meste sa snažíme podporiť jedného starostu alebo primátora, sa na nás zvalila vlna kritiky. Údajne to je príliš politická vec. Naším cieľom nie je rozhodiť systém na Slovensku, ale mala to byť motivácia,“ vysvetľuje situáciu Juraj Šeliga.

  Posun v Kuciakovej vražde

  Ako uvádza Marek Vagovič, v prípade vraždy investigatívneho novinára a jeho družky nastal posun vo vyšetrovaní. A to aj napriek tomu, že sa na začiatku stali chyby, ktoré mohli celý priebeh vyšetrovania skomplikovať. „Zúžil sa okruh motívov vraždy, dnes možno príliš súvisia s prácu Jána Kuciaka a jedna je horúcejšia ako druhá. Rovnako sú aj silné indície smerom k objednávateľovi,“ uvádza Vagovič.

  - Reklama -