V Považskej Bystrici niekto vraj úmyselne podpálil kostol. Verím, že nejdeme do doby, v ktorej budeme musieť chrániť kostoly, zaznelo

  0
  Požiar kaplnky sv. Heleny v Považskej Bystrici (Autor: Reprofoto: Tvnoviny.sk)

  Ako informovala hovorkyňa Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Zuzana Farkasová, pri udalosti zasahovali profesionáli z Považskej Bystrice, Púchova, Trenčína, Záchrannej brigády HaZZ v Žiline a dobrovoľní hasiči z obcí Papradno a Považská Teplá, ktorí dostali požiar pod kontrolu okolo tretej hodiny nadránom, úplne ho uhasili o 7.00 h. Škodu odhadli na 150.000 eur. Príčiny vzniku požiaru zisťujú špecialisti. 

  Horela dominanta

  Podľa poslanca mestského zastupiteľstva za mestskú časť Rozkvet Františka Matušíka hlas hasičských sirén zobudil obyvateľov sídliska krátko po polnoci. „Mal som niekoľko telefonátov, že horí naša kaplnka, náš skvost Rozkvetu. Kaplnka začala horieť od spodnej časti veže, napriek profesionálnemu zákroku hasičov sa oheň bleskovo rozšíril na strechu z vysušeného dreveného šindľa. Počas niekoľkých minút sa zo strechy stala horiaca fakľa, ktorá osvetľovala celé sídlisko,“ priblížil Matušík. 

   Ako dodal, absolutórium si zaslúžia hasiči, ktorí sa museli „prepletať“ pomedzi zaparkované automobily, aby sa dostali k požiaru a hydrantom. „Je to smutné, v nedeľu (19.8.) sme si na sídlisku pripomenuli sviatok svätej Heleny, bola tu svätá omša,“ doplnil poslanec. 

  Požiar kaplnky sv. Heleny v Považskej Bystrici Zdroj: TASR

  Ako pre TASR povedal správca farnosti Rozkvet páter Wieslaw Krzyszycha, Kaplnka svätej Heleny je dominantou sídliska Rozkvet i celej Považskej Bystrice a tragédia, ktorá sa stala, je pre mnohých veľkým otáznikom. „Musíme čakať, ako celú stavbu posúdi statik, a podniknúť kroky, aby sme kaplnku obnovili, pretože sem patrí a bola tu skôr ako toto sídlisko. A sídlisko bez tejto kaplnky nie je sídliskom,“ uviedol páter. 

  Podľa primátora Považskej Bystrice Karola Janasa je požiar katastrofou pre všetkých obyvateľov Považskej Bystrice. „Poďakovať treba požiarnikom za profesionálnu prácu. Vďaka nim došlo len k zhoreniu strechy, ale podľa informácií, ktoré máme, sa zachránil celý interiér kaplnky a sakrálne predmety. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku a jednu z najvýznamnejších pamiatok Považskej Bystrice, mesto bude určite nápomocné pri jej obnove. Zvoláme krízový štáb, ktorý sa bude snažiť vyhodnotiť škody, a pripravíme projekt, aby sme kaplnku čím skôr obnovili,“ zdôraznil primátor.

  Portál tvnoviny.sk dokonca píše o úmyselnom požiari.

  Doba, v ktorej budeme musieť chrániť kostoly

  Predseda KDH Aloj Hlina očakáva, že polícia urobí všetko pre to, aby sa daný čin vyšetril. „Píšu, že to bolo úmyselné. O to je to desivejšie. Pred päťdesiatimi rokmi sa v noci Slovenskom valili tanky. Teraz v noci horel kostol. Verím, že nejdeme do doby, v ktorej okrem slobody budeme musieť chrániť aj kostoly,” napísal Hlina na sociálnej sieti.

  “Tak už nielen v Indii či Nigérii, ale už aj na Slovensku podpaľujú kostoly?” pýta sa Richard Vašečka.

  Kaplnku svätej Heleny postavili v roku 1728, tento rok si pripomenuli 290 rokov od jej vzniku. Dlhé roky slúžila iba na púte. Za komunistov bola totálne zničená. Obnovili ju v roku 1990 a odvtedy sa v nej slúžili sväté omše každý deň. V blízkosti kaplnky stavia cirkev nový chrám, kapacita kaplnky na počet veriacich desaťtisícového sídliska nestačila. Kostol by mal začať slúžiť veriacim v polovici októbra. 

  Autor: TASR/OS

  - Reklama -