pondelok, 1 marca, 2021
10.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Danko sa postavil Smeru. Dôvodom je voľba policajného prezidenta

Danko sa postavil Smeru. Dôvodom je voľba policajného prezidenta

“Spoločensky spravodlivé a demokratické je, aby prezident Policajného zboru bol zvolený po novom na dobu neurčitú. Ak by sme aj dnes schválili zákon o tom, že prezident Policajného zboru je zvolený na sedem rokov, nie je žiaden problém, aby nový parlament skrátil lehotu prezidenta Policajného zboru resp. našiel dôvod na ukončenie jeho pôsobnosti,” uviedla SNS.

O mechanizme, voľbe a iných problémoch Policajného zboru bude podľa národniarov hovoriť koalícia na najbližšej koaličnej rade. “Polícia si vyžaduje viac systémových zmien ako len voľbu prezidenta resp. riešenie inšpekcie polície,” dodáva SNS, ktorá detaily svojich návrhov predloží na najbližšej koaličnej rade.

“SNS je za komplexnú zmenu. Kategoricky však vylučuje, že by podporu voľby prezidenta Policajného zboru podmieňovala čímkoľvek,” zdôraznili národniari. Veria, že koalícia dospeje k systémovej zmene voľby policajného prezidenta “bez toho, aby sme boli upodozrievaní z porušovania demokratických pravidiel v spoločnosti”.

Nové pravidlá výberu

Vláda mala o novele zákona, ktorá má zmeniť pravidlá výberu policajného prezidenta, rozhodovať minulú stredu. Napokon ju ale presunula na začiatok septembra. Dôvodom je najmä navrhované sedemročné funkčné obdobie, ktoré kritizovala odborná verejnosť. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) bude ďalej o ňom rokovať, nevylúčila úpravu dĺžky funkčného obdobia.

Navrhované pravidlá výberu prezidenta Policajného zboru počítajú s tým, že ho bude naďalej vymenúvať minister vnútra. Urobiť tak ale bude môcť až na základe výberového konania a len s odporúčaním parlamentného brannobezpečnostného výboru. Na vymenovanie policajného prezidenta má byť teda potrebná zhoda výberovej komisie, výboru pre obranu a bezpečnosť a ministra vnútra. Vo funkcii by mal byť na sedem rokov. Zmeny sa majú dotknúť aj policajnej inšpekcie, vzniknúť má Úrad inšpekčnej služby. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,925 +842 Dnes Úmrtí 7,270 +81 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 46,355 Last updated: 1. marca 2021 - 16:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky