Vysporiadanie pozemkov pod rómskymi osadami má odstrániť dlhoročný problém, tvrdí splnomocnenec vlády

  0
  Ábel Ravasz. (Autor: pk)

  Na Úrade splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity existuje národný projekt vysporiadania pozemkov, ktorého oprávnenými žiadateľmi je 150 obcí. “V rámci tohto projektu vie náš úrad v prvej fáze financovať geodetov, právnikov a mediátorov, ktorí majú pomôcť pripraviť dokumentáciu obce tak, aby bolo vysporiadanie úspešné. Do konca augusta poslalo 145 obcí žiadosť o zapojenie sa do projektu, čo znamená, že chcú vysporiadať pozemky,” uzavrel Ravasz.

  S tým súvisiaca zmena zákona o pozemkových úpravách vyšla z iniciatívy Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Starostovia akejkoľvek obce môžu iniciovať vysporiadanie pozemkov pod osadou v zjednodušenom režime. “Hlavným prvkom je to, že už nie je potrebné dohadovať sa s každým vlastníkom zvlášť,” zdôraznil. Zákon zmenil a doplnil legislatívu o pozemkových úpravách, platí od septembra 2017.

  Na základe informácií z Atlasu rómskych komunít z roku 2013 úrad uviedol, že na Slovensku je 1070 obcí, kde žije rómska komunita. Segregované osídlenia mimo obce, respektíve segregované osady sú v 233 z nich. 

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu