nedeľa, 29 novembra, 2020
-0.4 C
Bratislava
Úvod Aréna PRIESKUM: V Česku pribúda ľudí veriacich v boha a peklo

PRIESKUM: V Česku pribúda ľudí veriacich v boha a peklo

Niektorých odborníkov značne prekvapilo, že medzi obyvateľmi Česka je ešte viac tých, čo veria v posmrtný život a tiež v reinkarnáciu, čiže prevteľovanie, ktoré sa spája s budhizmom.

Rabušic so svojím tímom sleduje vývoj názorov českej spoločnosti takmer 30 rokov. Údaje, ktoré doteraz zhromaždili, sú mimoriadne podrobné, a preto sú unikátne. Vďaka nim je možné porovnať súčasné názory verejnosti s jej názormi spred desiatich rokov alebo zo začiatku 90. rokov minulého storočia.

Z údajov napríklad vyplýva, že v roku 1991 verilo v prevteľovanie len šesť percent vysokoškolákov. V súčasnosti je však až tretina vysokoškolsky vzdelaných ľudí presvedčená o tom, že ľudská duša po smrti zamieri do inej telesnej schránky a opäť sa objaví na svete.

Vďaka výskumu majú odborníci množstvo zaujímavých údajov a zistili, že Česi si dosť často kladú duchovné otázky, uviedol denníku Právo sociológ Roman Vido.

Zvyšujúce sa počty ľudí veriacich v nebo, peklo, posmrtný život a prevteľovanie sú podľa Vida dôkazom, že pribúda tých, ktorí venujú energiu a čas otázkam spojeným s hľadaním zmyslu života.

Pre sociológa je najväčším prekvapením výskumu viera v boha – verí v neho približne 40 percent obyvateľov Česka. Ich počet sa za posledných desať rokov zvýšil o päť percent, pričom väčšina ľudí si ho predstavuje ako ducha alebo určitú formu životnej sily.

V Česku neplatí už ani stereotyp, že mladá generácia si otázky spojené s vierou a dušou nekladie. Opak je pravdou: viera v posmrtný život sa napríklad u ľudí vekovej kategórie 18-29 rokov zvýšila za posledných desať rokov z 27 na 45 percent.

V peklo verí celá pätina Čechov. Už veľmi neplatí ani vžitý názor, že prevažujú pesimisti, lebo v existenciu neba, teda raja, verí až tretina ľudí. Na výskume brnianskej univerzity sa zúčastnilo vyše 1800 osôb. Zo zhromaždených údajov sa podľa sociológa Vida dá vyčítať o obyvateľoch republiky viac, než sa na prvý pohľad môže zdať.

Podľa niektorých úvah narastajúce počty ľudí zaoberajúcich sa duchovnými otázkami ukazujú, že hospodárska a politická situácia v Česku je v podstate dobrá. V období krízy by sa totiž ľudia zaoberali riešením svojich existenčných problémov, a nie väčšími úvahami, dodal portál Novinky.cz.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

USA by mohli využiť atentát na iránskeho vedca ako zámienku na akciu, myslí si Kosačov

Spojené štáty by mohli využiť atentát na iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího ako zámienku na začatie rozsiahlej vojenskej akcie na Blízkom východe,...

Dnes je prvá adventná nedeľa. Symbolom adventu je veniec so štyrmi sviečkami

Symbolom duchovnej prípravy na slávenie Vianoc - adventu - je v kresťanskej cirkvi adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa zapaľujú postupne počas...

Etiópska armáda dobyla Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj

Etiópska armáda dobyla mesto Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj. Oznámil to v sobotu etiópsky premiér Abiy Ahmed, ktorého citovala agentúra DPA.

Desaťtisíce ľudí vo Francúzsku protestovali proti policajnému násiliu

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu vo francúzskych mestách zúčastnili na protestoch proti policajnému násiliu. V Paríži a niektorých ďalších mestách demonštrácie vyústili...

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Novela zákona o štátnom občianstve by sa mohla predložiť začiatkom nového roka, uviedol rezort vnútra

Novelu zákona o štátnom občianstve by mohol rezort vnútra predložiť na rokovanie vlády začiatkom budúceho roka. Pre TASR to uviedla Petra Friese...
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 Úmrtí 798 Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 08:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky