nedeľa, 29 novembra, 2020
-0.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Bývalí americkí prezidenti vzdali poslednú poctu zosnulému senátorovi McCainovi

Bývalí americkí prezidenti vzdali poslednú poctu zosnulému senátorovi McCainovi

So smútočným prejavom vystúpili dvaja bývalí prezidenti USA – Barack Obama, demokrat, ktorý McCaina porazil v prezidentských voľbách v roku 2008, a George W. Bush, jeho republikánsky kolega, ktorý na McCainov úkor získal nomináciu Republikánskej strany (GOP) do zápasu o Biely dom v roku 2000, informuje agentúra AP.

Obama i Bush sa zúčastnili na obrade na prianie, ktoré McCain vyslovil na sklonku života, pričom prítomnosť súčasného prezidenta Spojených štátov Donalda Trumpa si arizonský senátor na päťdňovom podujatí neželal. Medzi zúčastnenými však bola Ivanka Trumpová s manželom Jaredom Kushnerom – obaja poradcovia v Bielom dome.

Medzi ďalšími pozvanými hosťami figurovali ukrajinský prezident Petro Porošenko, bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili a najvyšší predstavitelia pobaltských štátov, ktoré sú v súčasnosti členmi NATO.

Bush v pohrebnej reči vyzdvihol McCainovu “kombináciu odvahy a slušnosti”. Senátora označil za človeka, ktorý “mal odpor k zneužívaniu moci”. “V rozličných fázach svojej kariéry bojoval proti politike a praktikám, ktoré boli podľa jeho presvedčenia nehodné jeho krajiny,” vyhlásil vo washingtonskej katedrále Bush mladší.

Po ňom sa slova ujal prvý černošský prezident USA Obama. “Zišli sme sa tu, aby sme oslávili neobyčajného človeka, bojovníka, štátnika, vlastenca, ktorý zosobňuje to najlepšie z Ameriky. Spravil z nás lepších prezidentov. Pochopil, že niektoré princípy presahujú politiku a niektoré hodnoty presahujú politickú stranu,” uviedol.

Medzi ďalšími rečníkmi bol bývalý americký minister zahraničných vecí Henry Kissinger či McCainova dcéra Meghan, ktorá vyhlásila, že “Amerika nepotrebuje, aby bola opäť veľká, pretože ona veľkou bola vždy,” narážajúc na Trumpov predvolebný slogan “Spravme Ameriku opäť veľkou”. Trump bol v čase pohrebu na svojom golfovom ihrisku.

Medzi členmi čestnej stráže pri rakve sa vystriedalo i niekoľko prominentných osobností – herec Warren Beatty, ruský disident Vladimir Kara-Murza, bývalý viceprezident Joe Biden, bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg, zakladateľ spoločnosti FedEx Fred Smith alebo investor Ronald Perelman a viacero bývalých senátorov.

McCaina pochovajú v nedeľu po súkromnej rozlúčke na cintoríne Námornej akadémie Spojených štátov (USNA) v Annapolise v štáte Maryland. McCain zomrel 25. augusta na rakovinu mozgu vo veku 81 rokov.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Británia a Francúzsko sa dohodli na posilnení polície v Lamanšskom prielive

Británia a Francúzsko podpísali v sobotu dohodu o posilnení prítomnosti polície v Lamanšskom prielive v snahe zabrániť ďalším migrantom v nelegálnom prechode....

USA by mohli využiť atentát na iránskeho vedca ako zámienku na akciu, myslí si Kosačov

Spojené štáty by mohli využiť atentát na iránskeho jadrového fyzika Mohsena Fachrizádeha-Mahábádího ako zámienku na začatie rozsiahlej vojenskej akcie na Blízkom východe,...

Dnes je prvá adventná nedeľa. Symbolom adventu je veniec so štyrmi sviečkami

Symbolom duchovnej prípravy na slávenie Vianoc - adventu - je v kresťanskej cirkvi adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa zapaľujú postupne počas...

Etiópska armáda dobyla Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj

Etiópska armáda dobyla mesto Mekele, metropolu odbojného štátu Tigraj. Oznámil to v sobotu etiópsky premiér Abiy Ahmed, ktorého citovala agentúra DPA.

Desaťtisíce ľudí vo Francúzsku protestovali proti policajnému násiliu

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu vo francúzskych mestách zúčastnili na protestoch proti policajnému násiliu. V Paríži a niektorých ďalších mestách demonštrácie vyústili...

ANALÝZA Black Friday aj predvianočné nákupy budú viac online. Analytička upozorňuje na možné riziká

Zákazníci v Európe, vrátane Slovenska, plánujú tento rok na nákupy počas Black Friday a v predvianočnom období míňať viac online. Situáciu ovplyvňuje koronakríza....

Pápež František vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.
Slovensko
Pozitívne vzorky 104,632 Úmrtí 798 Uzdravení 62,094 Infikovaných 41,740 Last updated: 29. novembra 2020 - 08:24 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky