štvrtok, 15 apríla, 2021
3.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Tí ľudia sú zúfalí, povedal nám Karel Schwarzenberg o imigrantoch

Tí ľudia sú zúfalí, povedal nám Karel Schwarzenberg o imigrantoch

Protesty, ktoré sprevádzali pietne akcie pri príležitosti päťdesiateho výročia augustových udalostí roku 1968, napríklad pred budovou Českého rozhlasu v Prahe, považuje za demokratické právo. „Je zásadné demokratické právo, že môžeme v krajine protestovať proti vláde. Protesty a demonštrácie nie sú zločin, ale zásadné demokratické právo, môžeme s nimi súhlasiť či nesúhlasiť, to je iná otázka, ale máme právo demonštrovať,“ uviedol Schwarzenberg k vyjadreniu protestu ľudí smerom k premiérovi Andrejovi Babišovi.

Na výrok prezidenta Miloša Zemana, že sa „v Afganistane bojuje aj za Prahu a odísť by dokázal len zbabelec“, reagoval slovami: „Výnimočne s prezidentom súhlasím.“

Miloš Zeman

Miloš Zeman. Zdroj: TASR

Zúfalí ľudia robia, čoho sú schopní

Medzi nedávne udalosti patrí aj smrť amerického senátora Johna McCaina, ktorá vyvolala diskusiu, či má byť oslavovaný ako hrdina alebo nie – predovšetkým s ohľadom na jeho podporu zásahov Spojených štátov v zahraničí. „Hrdina bol nepochybne. Titul hrdinu si istotne zaslúži. Môžeme diskutovať o jeho politike v tom či onom bode, ale statočný hrdina bol určite,“ uviedol Schwarzenberg. Komentoval aj migračnú krízu a preliezanie plota v španielskej enkláve Ceuta. „Tí ľudia chcú niečo dosiahnuť a sú zúfalí, takže budú robiť to, čoho sú schopní. Preto sa budú snažiť k nám dostať,“ povedal redakcii a pokračoval:

„Keď je niekto z úplne chudobnej krajiny, kde nie je možné získať zamestnanie, bez zamestnania nemôžete uživiť rodinu, je ťažké ho nazývať ekonomickým migrantom. Navyše na mnohých miestach Turci, Kurdi a ďalší jednoducho prídu a vezmú vám domov,“ opísal exminister zahraničných vecí.

Ako chce Babiš vyriešiť migráciu, keď nechce dať viac peňazí na Frontex?

Reagoval tiež na postoj premiéra Andreja Babiša, ktorý nekompromisne odmieta prijať jediného utečenca ako symbolický protest. Podľa Schwarzenberga nejde bohužiaľ len o symbol, ale aj o čin. „Najviac ma pobavil tým, že na jednej strane hovorí, že nebudeme prijímať jediného migranta, ale na druhej strane odmieta zvýšiť príspevok na Frontex. Ako máme chrániť európske hranice, keď na to nedávame peniaze? To by som rád vedel, ako to chce vyriešiť.“

Čestný predseda TOP 09 vraj súhlasí s premiérom v tom, že treba poskytnúť pomoc africkým krajinám, ale ide o konanie „na dlhé lakte“. Než vznikne prvá továreň, boli by podľa Schwarzenberga utečenci vďační, keby Babiš ako majiteľ rozsiahleho priemyslu vybudoval novú továreň niekde v najchudobnejšej africkej krajine.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

„Len o tom hovoriť, to bude trvať dlhé roky. Odmietať teraz akúkoľvek pomoc je čudný postoj,“ uzavrel Schwarzenberg. Ani schôdzka Babiša s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou vraj neprinesie nič zásadné. Hlavnou motiváciou českého premiéra vraj môžu byť jeho hospodárske záujmy v priemysle, ktorý v Nemecku prevádzkuje. Na migrácii sa totiž s kancelárkou nezhodne.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 373,107 +1,069 Dnes Úmrtí 10,798 +82 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 107,009 Last updated: 15. apríla 2021 - 00:54 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -