Nebudem akceptovať, aby sme zaplatili colný dlh, hovorí Imrecze v reakcii na zverejnenú správu OLAF-u. Žiadam odvolanie šéfa Finančnej správy, vyhlásil Pčolinský

  0
  František Imrecze (Foto: TASR)

  Išlo o sériu vyšetrovaní z rokov 2013 – 2016, ktoré OLAF uzavrel vlani. V nich zistil, že viaceré štáty spolu so Slovenskom krátili clá pri dovezenom textile a obuvi z Číny v celkovej hodnote 2,2 miliárd eur. OLAF následne Európskej únii odporučil, aby si ušlý zisk pýtala od štátov, ktoré sú do podvodov zatiahnuté. Ide o Nemecko, Maďarsko, Veľkú Britániu, Slovensko, Česko, Francúzsko, Španielsko a Maltu.

  Úrad zo sumy 2,2 miliardy eur vyčíslil, že 302 miliónov eur má doplatiť Slovensko za tovar, najväčšia škoda vznikla vo Veľkej Británii, ktorá by mala podľa OLAF-u zaplatiť 1,9 miliardy. Z cla, ktoré bolo vybrané za tovar, 75 percent odvádza Únii a 25 percent si nechá. Podvody malo Slovensko robiť takým spôsobom, že tovar v deklarovanej hodnote desaťtisíc eur, ktorý doviezli z Číny cez more do prístavu Hamburg, mal po preclení inú hodnotu. Konkrétne sme za neho odviedli clo sto eur, namiesto 1000. Hodnota tovaru tak nakoniec bola tisíc eur.

  Podľa Denníka N sa podvody diali najmä v rokoch 2013 až 2014, keď Finančnú správu riadil jej terajší šéf František Imrecze, ktorého nominoval Smer. Pod správu patria aj colnice, ktoré boli do podvodov zapletené, pričom jej viceprezidentkou bola súčasná tajomníčka za SNS na ministerstve financií Dagmar Meager. Viac sme o tom písali TU.

  Finančná správa: Ide o klamstvo opozície

  K celej veci zvolal tlačovú konferenciu šéf Finančnej správy František Imrecze za účasti riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovíta Makóa, kde záležitosť vysvetľoval. Ako uviedol hneď na úvod, Európska komisia (EK) nevedie voči Slovensku žiadne konanie ani nevymáha od krajiny peniaze, ale vedú s OLAF-om dialóg o celom probléme, pretože majú rozdielne pohľady na to, aká mala byť hodnota preclená v období rokov 2013 – 2017 pri importe tovaru z Ázie. „Celá záležitosť je klamstvom opozície, ktorá využíva situáciu na politické ciele,“ uviedol Imrecze s tým, že doteraz ho nekontaktoval žiadny opozičný politik, aby vysvetlil celý problém.

  Podľa Imreczeho nemajú colníci a Finančná správa informácie, v akej hodnote opustil tovar Čínu, pretože nepredkladajú faktúry, kde by tieto údaje mali byť. Čína nedala odpovede na medzinárodné dožiadania. Tie boli vedené k tomu, aby ázijská krajina potvrdila originál faktúry, ktorá opustila Čínu s tou, ktorú dostali slovenskí colníci pri preclení tovaru. „Rovnako sa k informáciám nedostal ani OLAF a to ani pri riadenej celoeurópskej akcii na boj proti podhodnocovaniu tovaru dovážaného z Ázie s názvom Snake,“ vysvetľuje Imrecze s tým, že akcia sa začala v marci roku 2014, pričom trvala dva mesiace. Následne určila minimálne hodnoty, o ktorých si OLAF myslí, že za takúto hodnotu má byť tovar preclený v európskej krajine. Dodáva, že pre všetky krajiny Únie je dôležité, aby vedeli, v akej hodnote tovar opúšťal ázijskú krajinu.

  Ako ďalej uvádza, sumy, ktoré ilustračne zverejnil Denník N, nezodpovedajú realite. A to z dôvodu, že colník nie je vystavený situácii, aby bola faktúra, ktorú dostane do rúk, desaťnásobne nižšia ako jej originál, pričom hodnota tovaru sa kalkuluje na kontajner. „Colník je vystavený situácii, že faktúra je vystavená napríklad na 23-tisíc eur a on nemá na základe čoho rozhodnúť, či hodnota tovaru má byť 27-, 28- alebo 30-tisíc eur.“

  Ako dodáva, OLAF, Slovensko, rovnako aj všetky krajiny Európskej únie bojujú proti tomu, aby sa tovar na colniciach podhodnocoval. Ale po akcii Snake vyčíslili minimálnu hodnotu tovaru, podľa ktorej vyčíslili straty na clách v Európskej únii, a z toho vznikla suma 300 miliónov eur, ktoré by malo Slovensko zaplatiť. A tu je jeden problém. Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) podľa Imreczeho určil na prelome rokov 2014 a 2015 metodiku, ako stanovovať colnú hodnotu colne rizikového tovaru, akým je textil a obuv z Ázie, najmä z Číny. Na základe tejto metodiky však podľa Imreczeho OLAF vyčíslil štátmi EÚ nevymožené clo aj za predchádzajúce dva roky, keď metodika neplatila. SR takýto postup odmieta. Diskusia na tému podhodnocovania tovaru medzi SR a OLAF prebieha, vymenili sme si na túto tému už niekoľko listov,” oznámil Imrecze.

  Sumu neakceptujú

  My nemienime akceptovať, že by sme mali tento colný dlh zaplatiť, a budeme sa o svoju pravdu biť všetkými možnými nástrojmi, pretože to by bol dvojnásobný pranier: prehrávame lokálne súdne spory preto, lebo nevieme dokázať hodnotu tovaru, a zároveň máme EK platiť peniaze za to, že OLAF si nejakou svojou metódou stanovil minimálne hodnoty tovaru. Nepripadá mi to fér. Budeme sa teda veľmi intenzívne biť, aby sme EK nezaplatili ani cent z tohto podhodnotenia,” vyhlásil šéf FS SR a dodal, myslíme si, že sme v práve.”

  Údajný colný dlh z podhodnotenia tovaru okrem SR žiada EK podľa Imreczeho zaplatiť na základe zistení OLAF napríklad aj od Veľkej Británie, Maďarska, Španielska či Malty. Tento problém sa teda týka viacerých krajín,” podčiarkol. SR spolupracuje podľa jeho slov pri riešení problému najmä s krajinami V4, keď s nimi Slovensko rokovalo už v roku 2014. Vtedy vznikla Trenčianska deklarácia, v ktorej sa stanovili minimálne prahové hodnoty rizikových profilov.

  „Tieto opatrenia boli veľmi účinné. Dokazuje to rapídny pokles identifikovaných strát na cle – tie postupne klesli zo 163 mil. eur v roku 2013 na 6,9 mil. eur v 2015, na 3,5 mil. eur v 2016 a na 1,3 mil. eur v 2017,“ píše Finačná správa na svojej facebookovej funpage.

  Imrecze odmietol obvinenia, že Slovensko je krajinou so slabým či laxným colným systémom. V SR a krajinách východnej Európy je podľa neho záujem preclievať tovar, lebo je v tomto regióne colná služba lacnejšia v porovnaní s krajinami západnej Európy. Ideálne systémové riešenie (pri obchádzaní cla podhodnocovaním) je dohoda medzi EÚ a Čínou o potvrdzovaní originality faktúr. A v Európe by bolo po probléme,” upozornil. 

  Pripustil, že obchádzania cla podhodnocovaním ceny tovaru sa podľa neho zúčastňovali aj slovenské firmy, voči ktorým sa vedie trestné konanie v sume asi 100 miliónov eur. 
  Pripomenul, že v správe OLAF-om vyčíslená hodnota na úrovni asi 300 miliónov predstavuje asi 160 miliónov eur za rok 2013, zhruba 120 miliónov eur za rok 2014 a jednotky miliónov eur za roky 2015, 2016 a 2017. My sme tento problém (podhodnocovania) eliminovali. Rozhodli sme sa ísť cestou kooperácie s OLAF-om. Ako som uviedol, čelíme však súdnym sporom s lokálnymi špeditérmi a dovozcami, ale musíme sa s tým 'vyrovnať',” dodal Imrecze.

  Remišová: Je to neprijateľné

  Záležitosť komentovala opozičná poslankyňa Veronika Remišová. Ako píše vo svojom statuse na Facebooku, pokutu, ktorá hrozí Slovensku, bude musieť zaplatiť každý občan zo svojich daní, čo uvádza ako neprijateľné. Podľa dlhoročného colníka a bývalého námestníka generálneho riaditeľa colnej správy Petra Cvika, ktorého cituje, je vylúčené, aby sa podvody diali bez zapojenia sa colných orgánov.

  „Do takýchto prípadov museli byť zapojené ak nie špičky ministerstva financií, tak minimálne špičky Finančnej správy. Pripadá mi to ako jasná vertikála zhora až po výkon služby.“ Ako dodáva, údajný podvod neodhalila nielen polícia a Finančná správa, ale ani zodpovedné úrady, až sa to podarilo OLAF-u. „Aj na tomto prípade je vidieť, že naše kontrolné inštitúcie sú absolútne nefunkčné,“ uzatvára.

  Podľa ďalšieho opozičného poslanca Petra Pčolinského ide o obrovskú sumu, ktorú verejnosť ani politici nemôžu ignorovať. Dodáva, že suma, ktorú by malo Slovensko zaplatiť Únii, by stačila na návrh Sme rodina za zrušenie doplatkov pre deti a dôchodcov. Strana sa však od vlády vždy dozvie, že na to nie sú peniaze.

  „Očakávam a žiadam ministerstvo financií o okamžité vysvetlenie a odvolanie šéfa Finančnej správy! September bude ešte veľmi horúci,“ píše na sociálnej sieti. Ako ďalej uvádza, Slovensko celkovo zrejme príde o 400 miliónov eur, pretože suma, ktorú vyčíslil OLAF, je iba 75 percent z celkovej ceny ciel, o zvyšných 25 percent sme prišli ako štát.

  Mistrík: Čo týždeň, to kauza

  Svoje znepokojenie nad situáciou vyjadril aj opozičný kandidát na prezidenta Robert Mistrík. Na svojej funpage sa zamýšľal, koľko vlastne 300 miliónov je. „Tri roky bezplatných obedov, 10 moderných nemocníc v slovenských mestách, šesť rokov splnených platových požiadaviek učiteľov alebo kompletný obchvat Prešova,“ konštatuje Mistrík.

  Dodáva, že za podvody, ktoré sa tu údajne diali, môžu dvaja nominanti Smeru – šéf Finančnej správy František Imrecze a minister financií Peter Kažimír. Podľa prezidentského kandidáta neprejde týždeň, aby sa neobjavili nové kauzy alebo podozrenia. „Všetky jasne ukazujú, že Slovensko si už nemôže dovoliť takúto správu krajiny. Ani vo vláde, ani na prezidentskom poste, ktorý by Smer tak rád obsadil,“ uzatvára.

  Okamžite musí zasadať bezpečnostná rada

  „Títo ľudia dnes, keď prišli do práce, mali si nájsť zamknuté kancelárie a osobné veci naskladané v škatuli a jediný, kto sa s nimi mal rozprávať, mal byť vyšetrovateľ vyšetrujúci tieto rozsiahle podvody,“ uviedol poslanec SaS Jozef Rajtár na adresu Imreczeho a Makóa. Podľa jeho slov si robia tlačovky v štýle Mariána Kočnera.

  Ich vyjadrenia označil opozičný poslanec za motanice a zahmlievanie. SaS zároveň upozorňuje, že v prípade ide o neporovnateľne viac ako 302 miliónov, lebo treba mať na zreteli aj škodu na DPH, ktorá môže byť až 800 miliónov eur a tiež škodu na cle, čo pre Slovensko znamená ďalších 100 miliónov.

  Poslanec SaS Jozef Rajtár (vľavo) a bývalý člen Colnej správy Peter Cvik Autor: Dominik Foldes

  Podľa Rajtára ide v tomto prípade o základnú finančnú stabilitu Slovenska a okamžite by mala zasadať bezpečnostná rada. Bývalý námestník generálneho riaditeľa colnej správy Peter Cvik upozornil, že šéf  Finančnej správy Imrecze si počas tlačovej besedy hneď niekoľkokrát protirečil. Zároveň vysvetľuje, že colník má až sedem možností, ako môže postupovať, ak sa mu dostane do rúk podhodnotená faktúra, ktorá sprevádza tovar.

  Imrecze sa podľa SaS spolieha, že verejnosť sa v probléme nevyzná a môže povedať čokoľvek, ale Rajtár upozorňuje, že jeho prejav bol plný logických rozporov. „Pán Imrecze nie je colník, nie je daňovák, nie je nič, len politický nominant strany Smer, ktorý prišiel z úplne iného prostredia. Je smiešne, keď spochybňuje OLAF, je to úplne absurdné,“ zhrnul Rajtár.  

  Autor: PH/TASR

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu