Slovenské pôdohospodárstvo prežíva jednu z najťažších kríz, tvrdia kollárovci

  0
  Hnutie Sme rodina počas tlačovej konferencie na tému Zelená nafta. (zľava) Predseda hnutia Boris Kollár, tímlíder pre pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta a poslanec NR SR Peter Pčolinský (Autor: Sme rodina)

  “Je až neuveriteľné, čo dokázali za dva a pol roka urobiť nominanti SNS so slovenským agrosektorom,” zdôraznil predseda hnutia Boris Kollár.

  Podľa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) bolo totiž saldo zahraničného obchodu s poľnohospodárskymi a potravinárskymi výrobkami v období január až jún 2018 pasívne, a to v hodnote 875,5 milióna eur. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roku sa zvýšilo o 40,8 %.

  Podľa Sme rodina sa teda na Slovensko doviezlo za prvý polrok o takmer 876 miliónov eur viac produktov, ako sa vyviezlo. “Pričom dovážame hlavne potraviny, ktoré v našom klimatickom pásme nemáme problém vyprodukovať sami,” zdôraznilo Sme rodina.

  Podiel slovenských výrobkov na pultoch predajní je podľa hnutia na základe posledných meraní 37,7 %. Zvyšok, viac ako 62 % potravín je z dovozu.

   Hnutie preto vyzvalo ministerstvo pôdohospodárstva a vládu, aby naplnili platnú, vládou schválenú koncepciu z 5. novembra 2014 o rozvoji potravinárskeho priemyslu. Tá má podľa Sme rodina za cieľ zvýšiť potravinovú sebestačnosť Slovenska na úroveň 80 % spotreby potravín.

   Hnutie zároveň avizovalo, že od októbra začne predstavovať vlastnú koncepciu rozvoja vidieka. Systém ekonomických a legislatívnych opatrení by mal podľa Sme rodina ukončiť dlhoročnú krízu poľnohospodárstva a ukáže aj cestu, ako nebyť potravinovo závislým štátom.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu