nedeľa, 19 septembra, 2021
16.8 C
Bratislava
ÚvodArénaNevyužili sme dobré časy, toto sa nám vypomstí, varuje exminister Mikloš. A...

Nevyužili sme dobré časy, toto sa nám vypomstí, varuje exminister Mikloš. A ušlo sa aj Ficovi

Bývalý minister financií Ivan Mikloš v súčasnosti pôsobí ako poradca ukrajinského premiéra. Podľa jeho slov Rusko bolo ešte pred piatimi rokmi najdôležitejším ekonomickým partnerom Ukrajiny. Od anexie Krymu a vojenskej agresie na jej území však prichádza k rapídnemu poklesu obchodných vzťahov medzi týmito krajinami. 

Naproti tomu dynamicky rastú obchodné vzťahy medzi Ukrajinou a Európskou úniou, ale najmä Ukrajinou a ázijskými krajinami, opisuje Mikloš. Zhoršenie vzťahov s Ruskom by teda podľa neho priamo nemalo zasiahnuť ukrajinskú ekonomiku, no nepriame dôsledky samozrejme krajina bude pociťovať.

To, čo sa dnes deje v rozvojových ekonomikách, nemusí zatiaľ podľa Mikloša spôsobiť recesiu, hovorí v rozhovore pre hnonline. Druhá vec je však Čína, ktorej váha na poli svetovej ekonomiky je obrovská. “Je isté, že recesia príde, aj kríza je nevyhnutná. Otázne je, či recesia prerastie do krízy takých rozmerov, ako sme boli svedkami pred desiatimi rokmi. A to nevie nikto,” uviedol bývalý minister financií. 

Ukrajinský vojak, Ilustračná foto Zdroj: TASR

Dnes je podľa neho veľkým zdrojom neistoty udržateľnosť, respektíve neudržateľnosť svetovej ekonomickej, ale aj politickej architektúry. “Veľká hrozba do budúcnosti spočíva v narastajúcom protekcionizme Spojených štátov,” upozorňuje. Takmer všetci ekonómovia sa podľa jeho slov zhodujú, že obmedzenie slobody obchodu a podnikania musí mať negatívne globálne dôsledky pre všetkých. „Takáto politika nemôže viesť k úspechu a bude znamenať enormné náklady pre všetkých,“ varuje exminister.

Neozdravili sme ekonomiku, to sa vypomstí

Ako bývalý šéf rezortu financií sa Mikloš vyjadril aj k príprave štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Hlasovanie o tom budúcoročnom nás totiž čaká už o niekoľko týždňov. V tomto čase, krátko pred tým, než budú poslanci rozpočet schvaľovať, podľa jeho slov zvyčajne prebiehajú na ministerstve financií intenzívne rokovania. „Argumentuje sa, kde je nevyhnutné pridať, kde nie je, kde sú možné rezervy,“ opisuje. 

Čo sa týka rozpočtového hospodárenia Slovenska je bývalý šéf financií kritický. “Je smutné, že napriek tomu, že od roku 2006 máme rekordný a absolútne neporovnateľný nárast príjmov a výdavkov, ministerstvo financií a vláda neboli schopné dodržať svoj vlastný plán, ktorý si v roku 2014 dali, a to bol vyrovnaný rozpočet do roku 2017,” upozorňuje.

Na čele rezortu financií dnes stojí Peter Kažimír (Smer-SD) Zdroj: TASR

V roku 2017 tento svoj pôvodný plán vláda presunula na rok 2019 a to napriek tomu, že za posledné tri roky boli vyššie príjmy o 15,7 miliardy eur, ako bolo pôvodne na tieto roky rozpočtované. Čiže peňazí bolo omnoho viac ako vláda predpokladala a i tak podľa Miklošových slov nebola schopná pôvodný plán dodržať. Exminister neverí ani tomu, že bude vyrovnaný rozpočet v roku 2019, nakoľko pôjde o predvolebný rok.

Fico si kupuje popularitu

Upozorňuje zároveň, že je iné, keď sa znižuje deficit rozpočtu okresávaním neefektívnych výdavkov a iné zvyšovaním daní a odvodov, ako sa to robí u nás – a to je zle. Riešiť deficit zvyšovaním daní je podľa neho prípustné, iba ak je to nevyhnutné a aj to zvyšovaním nepriamych daní. Pretože priame majú negatívny dopad na investovanie a na ochotu pracovať. „Z tohto pohľadu by sme sa nemali porovnávať s EÚ, ale pýtať sa, či sa náš systém zlepšuje alebo zhoršuje,“ hovorí s tým, že dnes sa zhoršuje a kazí to Slovensku vyhliadky do budúcna.

Bývalý premiér Robert Fico Zdroj: TASR

Najhoršie však podľa neho nie je to, či máme formálne vyrovnaný rozpočet alebo nie. Ale že sme nevyužili vyše 10 rokov ekonomického rastu. “Nevyužili sme vyše 10 rokov vysokého ekonomického rastu. Nedokázali sme si vytvoriť predpoklady pre úspešnosť v budúcnosti. Vidíme, akým spôsobom si Robert Fico ide kupovať popularitu opatreniami, ktoré bude ťažké rušiť po akýchkoľvek ďalších voľbách,” kritizuje na margo obedov či vlakov zadarmo.

„Nevyužili sme dobré časy aby sme ozdravovali ekonomiku a zvyšovali jej konkurencieschopnosť, to sa nám vypomstí,“ zhrnul.

 

 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 402,808 +742 Dnes Úmrtí 12,569 Uzdravení 383,511 Infikovaných 6,728 Last updated: 19. septembra 2021 - 16:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -