Loď Aquarius 2 zakotví na Malte, migrantov z nej si rozdelia viaceré krajiny EÚ

  0
  Loď Aquarius na Stredozemnom mori. (Autor: TASR)

  Podľa tohto zdroja sa migranti vylodia na Malte, pričom Španielsko by si následne malo prevziať 15 z nich. Portugalská vláda ešte predtým oznámila, že prijme desať migrantov, čo je súčasť dohody so Španielskom a Francúzskom. 

  Portugalské ministerstvo vnútra oznámilo, že takéto gesto robí “zo solidarity” a v zhode so “Španielskom a Francúzskom”. Španielska ani francúzska vláda sa však k správe o údajnej dohode bezprostredne nevyjadrili. 

  Loď Aquarius 2 ešte v pondelok požiadala o Francúzsko, aby mohla zakotviť v Marseille. Paríž to však odmietol s tým, že existujú aj bližšie prístavy a  problém s migrantmi je potrebné riešiť komplexne. 

  Aquarius 2 je jediným plavidlom svojho druhu, ktoré je nasadzované na záchranné akcie v centrálnej časti Stredozemného mora. Panamské námorné úrady mu ale nedávno zrušili registráciu. To znamená, že ak loď dorazí do akéhokoľvek prístavu, odoberú jej výsostnú vlajku a nebude môcť vykonávať operácie, kým si nezabezpečí novú vlajku.

  Francúzsko-nemecká mimovládna organizácia SOS Méditerranée, jedna z charitatívnych skupín, ktoré plavidlo prevádzkujú, uviedla, že je krokom Panamy šokovaná a odobratie vlajky prišlo po nátlaku zo strany talianskej vlády. Minister vnútra Talianska Matteo Salvini vyhlásil, že vláda jeho krajiny nevyvíjala na Panamu v tomto ohľade žiadny nátlak.

  - Reklama -