nedeľa, 17 októbra, 2021
7.2 C
Bratislava
ÚvodArénaArcibiskup žiada Vatikán: Prestaňte už mlčať

Arcibiskup žiada Vatikán: Prestaňte už mlčať

Arcibiskup Vigano to uvádza v novej výzve, ktorú napísal mesiac po tom, ako prišiel s prvým 11-stranovým obvinením na adresu vedenia katolíckej cirkvi. 

Svoju novú výzvu Vigano zverejnil vo štvrtok na webovej stránke na zdieľanie dokumentov, uviedla agentúra AP.

Vigano vo svojom najnovšom texte odsudzuje oficiálne miesta vo Vatikáne za ich mlčanie k svojim tvrdeniam. 

Obviňuje tiež pápeža Františka, že proti nemu spustil kampaň “jemného ohovárania”. 

Nalieha tiež na šéfa vatikánskeho biskupského úradu, aby prehovoril, pretože má údajne všetky dokumenty, ktoré sú potrebné ako dôkaz, že podozrenia z neprijateľného správania a životného štýlu bývalého kardinála McCarricka sa vo Vatikáne roky ututlávali.

Vigano vo svojom prvom vyhlásení pápeža vyzval, aby v dôsledku McCarrickovej kauzy odstúpil. Vigano totiž podľa televízie CBS tvrdí, že pápeža v roku 2013 informoval o podozreniach týkajúcich sa pohlavného zneužívania vznesených voči prominentnému kňazovi v USA, ale František v tejto veci nepodnikol nijaké kroky.

Vigano vo svojom liste obviňuje bývalých štátnych sekretárov pôsobiacich počas pontifikátov Jána Pavla II. a Benedikta XVI., že roky ignorovali podrobné svedectvá o McCarrickom správaní a životnom štýle. Vigano tiež pripomína, že Benedikt XVI. v roku 2009 alebo 2010 McCarricka potrestal, ale pápež František ho rehabilitoval.

V júli tohto roku však pápež prijal McCarrickovu rezignáciu a nariadil mu “žiť v modlitbe a pokání”. Emeritný washingtonský arcibiskup takisto dostal zákaz akéhokoľvek verejného vystupovania a musí zostať v dome, ktorý mu cirkev určila.

K tomuto kroku pápež pristúpil po tom, ako americké cirkevné vyšetrovacie inštitúcie dospeli k záveru, že obvinenie, že McCarrick zneužíval mladistvého, je založené na dôveryhodných informáciách.

Zatiaľ nie je známe, kedy sa začne cirkevný súd s bývalým kardinálom.

Vigano (77) tiež patrí ku konzervatívcom v katolíckej cirkvi a jeho negatívne postoje k homosexualite sú všeobecne známe. Agentúra AP po zverejnení prvého dokumentu konštatovala, že Vigano a pápež stoja v oblasti ideológie na opačných póloch – kým Vigano je označovaný za striktného zástancu tzv. tradičných hodnôt, pápež je vnímaný skôr ako “pastier duší”.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 17. októbra 2021 - 23:33 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img