Poľsko, Maďarsko a teraz Rumunsko? Brusel se hnevá na Bukurešť

  0
  Sídlo Európskej komisie v Bruseli (Autor: TASR)

  Pred niekoľkými dňami sa začalo disciplinárne konanie proti Maďarsku a okrem euroskeptikov špekulujú aj médiá, kto by mohol byť ďalší na rade. Ako v stredu naznačil prvý podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans, hlavným adeptom je teraz Rumunsko. Bývalý holandský minister zahraničia vyjadril obavy nad dodržiavaním zásad právneho štátu v krajine. Konkrétne poukazoval na nespokojnosť EÚ so súdnymi reformami rumunskej vlády.

  „Rumunsko sa teraz pohybuje smerom, ktorý škodí pozícii, akú si v rámci svojho pôsobenia v Európskej únii vydobylo. Sme čoraz viac znepokojení zmenami súdneho systému a trestného poriadku. Tieto zmeny ohrozujú nezávislosť súdnictva a sťažujú boj proti korupcii. Ak to bude nutné, Európska komisia bude vo svojom hodnotení až brutálna. Ak to bude situácia vyžadovať, môžu prísť na rad aj iné nástroje,“ konštatoval Timmermans počas svojho vystúpenia na pôde Európskeho parlamentu.

  Frans Timmermans

  Frans Timmermans. Zdroj: TASR

  Bruselský server Politico uvádza, že v Európskom parlamente rastú obavy z toho, že Rumunsko po vzore Viktora Orbána prijíma za svoju „neliberálnu demokraciu“. „Pozornosť budí aj referendum, v ktorom budú Rumuni tento víkend rozhodovať o ústavných zmenách, v rámci ktorých by bola rodina definovaná ako zväzok medzi mužom a ženou,“ píše Politico. Rumunská premiérka Viorica Dancilaová však všetku kritiku odmieta.

  „Správa Európskej komisie neposkytuje ucelený obraz o dianí v Rumunsku. Hovorí sa tam veľa o spôsobe vymenúvania sudcov a boji proti korupcii, ale nikde som si nevšimla pasáže, kde by sa hovorilo o porušovaní ľudských práv,“ poukázala socialistická premiérka, ktorá je vo svojom úrade od začiatku tohto roka. Zároveň uviedla, že hodnotenie rešpektuje, ale požaduje rovnaký rešpekt voči rumunskému národu. Zatiaľ nie je zrejmé, aké budú ďalšie kroky Európskej komisie. Vzhľadom na jej zostrujúcu sa rétoriku voči Rumunsku sa však priamo ponúka rovnaký postup, aký bol uplatnený voči Poľsku a Maďarsku.

  Predseda EK Jean-Claude Juncker a Viorica Dancilaová

  Predseda EK Jean-Claude Juncker a Viorica Dancilaová. Zdroj: TASR

  K Timmermansovi sa však pripojil aj vplyvný europoslanec Guy Verhofstadt. „Podkopávanie súdnej moci a hádzanie polien pod nohy zástancom boja proti korupcii je spôsob, ktorý používajú Orbán a Kaczyński. Ak vám môžem poradiť, pani premiérka, neberte si zlý príklad z Poľska a Maďarska,“ povedal smerom k Dancilaovej Verhofstadt. Rumunská premiérka odvetila, že Rumunsko je proeurópska krajina a nehodlá na svojom postoji nič meniť.

  Celý text si môžete v angličtine prečítať TU.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu