piatok, 27 novembra, 2020
0.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Rovnaký volič Smeru a SNS? Prienik tam nie je markantný, hovorí Bernaťák

Rovnaký volič Smeru a SNS? Prienik tam nie je markantný, hovorí Bernaťák

Takto pred rokom sme tu mali vládnu krízu, v ktorej proti sebe stáli najmä SNS a Smer. Situácia sa napokon upokojila. Aké sú vaše vzťahy so Smerom dnes?

Tá takzvaná kríza bola dôsledkom problematickejšej komunikácie. Momentálne sú vzťahy v koalícii na úplne inej úrovni a sú oveľa lepšie. Za seba môžem potvrdiť, že s koaličnými kolegami sa komunikuje bez problémov.

Dnes je v koalícii rozpor napríklad v otázke novelizácie systému voľby ústavných sudcov. Béla Bugár sa za Most-Híd už vyjadril, že návrh z dielne Smeru nepodporí. Aký je váš postoj v tejto otázke?

Nedávno zhodou okolností bola konferencia, kde bol aj minister spravodlivosti Gábor Gál, dvaja zástupcovia  opozície a za SNS som bol ja a diskutovali sme o rôznych variantoch k tejto otázke. A tam sme my, zástupcovia koalície povedali, že budeme diskutovať o akejkoľvek téme, ktorá bude nastolená. Každý z nás, či už zo Smeru z Mostu-Híd, alebo SNS má právo navrhovať, čo si myslí, že je správne. Samozrejme, následne sa budeme o tom rozprávať a akonáhle budeme mať na stole všetky konkrétne požiadavky a možnosti, čo by takéto znenie prinieslo, tak to vyhodnotíme a rozhodneme sa. Momentálne považujem za predčasné hovoriť či áno, alebo nie. Diskutujeme o tom.

Vy sa teda zatiaľ nevyhraňujete ako pán Bugár?

Počul som vyjadrenie pána Bugára. Ale uvidíme a vyhodnotíme, čo konkrétne by znamenal aktuálny návrh a až podľa toho sa zariadime.

Predseda Mosta-Híd Béla Bugár Autor: Dominik Foldes

Ako na vás pôsobí fakt, že pán Bugár už vopred zaujal takto jasné stanovisko? Nemal by byť ako koaličný partner tiež primárne otvorený diskusii?

Každý má právo na svoj názor. Toto právo mu absolútne neberiem. Nevnímam to ako nejaký rozpor v koalícii.

O chvíľu nás čakajú komunálne voľby. Opozícia sa spája a predstavuje spoločných kandidátov na starostov, primátorov. V koalícii však každý hrá takpovediac na vlastné tričko. Vy ste spolu nehovorili o možnosti postaviť spoločných kandidátov?

V rámci komunálnych volieb máme aj my ako koalícia spoločných kandidátov. Naši krajskí a okresní  predsedovia vo viacerých regiónoch vytvárali spoločné kandidátky aj s našimi koaličnými partnermi. Niekde so Smerom, niekde aj s Mostom-Híd. Spoločného kandidáta podporujeme napríklad aj v Nitre.

Prečo nie aj v Bratislave?

V Bratislave nemá kandidáta ani Smer, ani SNS. Nie je teda ani možné mať spoločného. To je otázka miestnych štruktúr, pretože nemyslím si, že je správne riadiť všetko centrálne zhora. Ale keď príde správny čas, čo sa týka Bratislavy, tak zrejme dáme odporúčania svojim voličom. 

Dnes sa šušká, že vzťahy koaličnej trojky sú nenávratne naštrbené. V lete napríklad boli viditeľné turbulentné rozbroje medzi pánom Andrejom Dankom a Bélom Bugárom pre kauzu únosu vietnamského podnikateľa. Ozývajú sa hlasy, ktoré sú presvedčené, že je na mieste otázka, či sa vám v súčasnej podobe podarí vôbec dovládnuť. Majú takéto úvahy reálny základ?

Takéto videnie vecí ja nemám. Myslím si, že vzťahy v koalícii sú normálne. Koaliční lídri spolu úplne normálne komunikujú a nevidím najmenší dôvod, prečo by táto vláda nemala dovládnuť. Zoberte si, že koalícia je zložená z troch strán, pričom Smer reprezentuje sociálnu demokraciu, Most-Híd je občianska až liberálna strana a my v SNS máme národné, kresťanské a sociálne piliere. Čiže, samozrejme, každý sa snaží presadzovať svoje názory. Ale opakujem, je to všetko v rámci normy a vzťahy sú korektné.

Lídri strán súčasnej vládnej koalície (zľava) Andrej Danko, Robert Fico a Béla Bugár Zdroj: TASR

Volebné preferencie SNS od minulého roka takmer konštantne mierne stúpajú, no stále sa točíte okolo 10 %. Ste s takýmto podielom spokojní? 

Myslím si, že nikto nie je spokojný so svojimi percentami. Každá politická strana by určite chcela mať viac percent.

Čo robí SNS preto, aby si získala viac voličov?

Ono je to aj otázka komunikácie smerom k voličom. Často sme predmetom rôznych útokov a poviem otvorene, nezaslúžene. Čo robíme, aby sme oslovili voličov? Samozrejme, presadzujeme svoj program, s ktorým sme išli do volieb.

Je známe, že SNS bojuje de facto o rovnakého voliča ako Smer, máte ambíciu stať sa takpovediac dedičmi smeráckeho elektorátu?

Je diskutabilné, či ide o rovnakého voliča. Nejaký prienik tam je, to vidí každý, no nemyslím si, že je markantný. Ale my razíme svoju politiku. SNS má svoj program, svoje volebné ciele a nemienime byť žiadnym dedičom. Smer má zase svoj volebný program a je na voličovi, aby sa rozhodol. Tie prieniky naviac nie sú len so Smerom, ale aj s opozičnými stranami, čiže paušalizovať to je príliš zjednodušené. Máme svoju víziu a chceme ju napĺňať. Viac k tomu nemám čo dodať.

Vysoko sa vo volebných prieskumoch umiestňuje aj opozičná SaS. Naďalej platí, že si neviete s nimi predstaviť povolebné spoluprácu?

Pokiaľ pozorujeme túto politickú stranu, je naozaj veľmi komplikované si v budúcnosti predstaviť nejakú spoluprácu. 

Ako vnímate aktivity súčasnej opozície, myslíte si, že si adekvátne plní svoju úlohu?

Aj sami vidíte, ako opozícia funguje. Dnes sa volá po predčasných voľbách, aby súčasná koalícia odišla. No na druhej strane neexistuje žiadna relevantná politická sila, ktorá by dokázala prevziať zodpovednosť za chod tohto štátu. Z tohto pohľadu, ak mám byť úplne úprimný, netuším, kto by mal zostavovať budúcu vládu. Neviem si predstaviť zloženie kabinetu, ktorý by mal prísť po nás. Padli tu už návrhy ako pani Cigániková – ministerka zdravotníctva, pán Galko – šéf rezortu obrany, prípadne riaditeľ SIS. A sú tu ďalšie a ďalšie mená vzbudzujúce otázniky, čiže naozaj neviem si to predstaviť, kto z opozície teraz môže prísť s tým, že „my sme tí najlepší a nahradíme všetko a všetkých“.

Úlohou demokratickej opozície je aj takpovediac pozerať na prsty vláde, pripomienkovať vládne návrhy, nastavovať zrkadlo. Myslíte si, že naša opozícia toto robí adekvátne?

Problém je u nich napríklad v tom, že s niektorými opozičnými poslancami sa aj dá normálne rozprávať, ale akonáhle sa zapnú kamery, normálna komunikácia ide u nich bokom. Preto je potom naozaj s opozičnými poslancami ťažké nejakým spôsobom komunikovať. 

Aké vzťahy teda majú v tej ľudskej rovine poslanci SNS s poslancami opozičných parlamentných strán?

Často to hovoril aj Andrej Danko, že ho v pléne niekto hrubo urazí a zvozí pod čiernu zem nejakými výmyslami, a potom v zákulisí za ním príde mu povedať, že „prepáč, ja som to tak nemyslel“. Toto mi na tých vzťahoch prekáža, že je to iné v zákulisí a iné v pléne, kde sú kamery a niekto má potrebu prezentovať sa.

Myslíte si, že je to o naháňaní politických bodov?

Predpokladám, že áno. 

S ktorou opozičnou stranou by ste si vedeli predstaviť spoluprácu?

To je špekulatívna otázka. Súčasná vláda je tu ešte do marca 2020. Uvidíme, ako sa situácia bude vyvíjať a najmä ako skončia voľby. Špekulovať dnes kto s kým, kedy, prečo, to je naozaj ešte veľmi predčasné. Nikdy neviete, aký pohyb nastane na politickej scéne. My s určitými subjektmi dlhodobo vylučujeme spoluprácu a tento náš postoj trvá. Nezmenilo sa nič.

Predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák Autor: Dominik Foldes

SNS predstavila rekreačné poukážky. Opozičný poslanec Eduard Heger z OĽaNO hovorí, že rekreačné poukážky ako také nie sú zlá vec, ale ak chceme skutočne pomôcť cestovnému ruchu, je to až jedno z posledných riešení. Prečo podľa SNS sú práve poukážky tá správna cesta?

Pre Slovenskú národnú stranu je rozvoj cestovného ruchu ťažisková téma. Jeho podiel na HDP u nás nedosahuje ani tri percentá, čo je naozaj žalostne málo. Cestovný ruch je potrebné naštartovať a rekreačné poukážky sú len jedným kamienkom v mozaike, ako to chceme dosiahnuť. Ďalším je napríklad zníženie sadzby DPH na ubytovanie na 10 percent. A máme aj iné modely a programy, ktorými chceme cestovný ruch posúvať ďalej. Už dávnejšie sme napríklad hovorili, že je potrebné vytvoriť inštitúciu, ktorá by u nás cestovný ruch zastrešovala. Slovensko je nádherná krajina, ktorá má čo ponúknuť nielen našim, ale aj zahraničným turistom. Treba oživiť spiacu princeznú, ktorou dnes cestovný ruch je. 

Hovoríte o inštitúcii, ktorá by mala zastrešiť cestovný ruch. My tu ale už máme sekciu cestovného ruchu, ktorá dnes spadá pod ministerstvo dopravy. No od jej zamestnancov zaznieva, že nemajú dostatočné množstvo kompetencií ani financií, aby mohli efektívne fungovať a že ich ministerstvo zanedbáva. 

Preto hovoríme, že je potrebné vytvoriť inštitúciu, ktorá by sa dlhodobo a koncepčne venovala cestovnému ruchu na Slovensku.

Neuvažujete o tom, že by ste spomínanú sekciu vyňali spod rezortu dopravy a vytvorili takúto inštitúciu z nej? 

Hovoriť dnes o nejakom vyňatí je predčasné. To je otázka dohody v koalícii, ak sa má takýto krok urobiť. Ak sa dohodneme, tak to urobíme. Je to jedna z možností.

Spomedzi poslancov SNS ste práve vy vnímaný ako ten, kto má najbližšie ku kresťanskej politike. Stotožňujete sa s týmto hodnotením? 

Som veriaci. Ale to, akým spôsobom sa to prejavuje v mojej práci, vedia asi posúdiť skôr iní ako ja. Snažím sa svoje životné hodnoty premietať aj do svojho pôsobenia. Ale v SNS sme viacerí.

Predseda Danko v súvislosti s budúcoročnými prezidentskými voľbami dlhodobo hovorí, že SNS by ako kandidáta chcela postaviť ženu. Keď však Denník N nedávno spochybnil jeho titul JUDr., označil to za útok súvisiaci s jeho možnou kandidatúrou. Hovoríte teda v strane aj o tom, že nakoniec bude prezidentským kandidátom SNS práve on?

Zatiaľ som o takejto možnosti nepočul, ale je možné, že by to niekomu mohlo prekážať. Naďalej platí, že SNS by chcela ako kandidátku postaviť ženu. A keď príde správny čas, tak svojho kandidáta predstavíme verejne. 

Aké sú ambície SNS do budúcna? 

Samozrejme, získať čo najviac percent a byť znovu súčasťou vlády, aby sme mohli presadzovať náš program. 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Rezort hospodárstva nevie o žiadnych bezpečnostných rizikách elektrárne Mochovce

Ministerstvo hospodárstva nemá k dispozícii žiadne aktuálne vedomosti o bezpečnostných rizikách, ktoré by mali ostať nevyriešené v čase uvedenia tretieho bloku jadrovej...

Británia: Proti koronavírusu otestujú protizápalový liek kolchicín

Protizápalový liek kolchicín sa britskí vedci chystajú testovať pri liečbe ochorenia COVID-19 v rámci rozsiahleho projektu pod záštitou Oxfordskej univerzity. Informoval o...

VIDEO Ledecký: Eldorádo na prírode v Demänovskej doline je v súlade so zákonom

Eldorádo spáchané na prírode v Demänovskej doline je v súlade so všetkými právnymi a zákonnými normami. Počas piatkového pracovného výjazdu na Liptove to uviedol štátny...

Gröhling so ZMOS-om: Testovanie žiakov na COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne

Testovanie žiakov na ochorenie COVID-19 nebude možné zabezpečiť celoplošne pre všetkých. Po piatkovom rokovaní so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS)...

Mikas nevidí dôvod na uvoľňovanie opatrení. Situácia je vážna, upozorňuje

Epidemiologická situácia v SR je stále vážna a nevidno veľký priestor na uvoľňovanie opatrení. V súvislosti s možným otváraním reštauračných prevádzok to na piatkovej tlačovej...

EÚ nemá uznať voľby v Rusku, ak tam niekomu zakážu kandidovať, vyzýva Navaľnyj

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj vyzval v piatok Európsku úniu, aby odmietla výsledky budúcoročných volieb do ruskej Štátnej dumy v prípade, že...

VIDEO Od 7. decembra by sa mali na hraniciach preukázať testom aj pendleri, uviedol Krajčí

Pendlerom, študentom či zamestnancom pracujúcim v zahraničí, na ktorých sa doposiaľ vzťahovala výnimka, by mala od 7. decembra pribudnúť povinnosť preukázať sa...
Slovensko
Pozitívne vzorky 103,106 +1,849 Dnes Úmrtí 771 +22 Dnes Uzdravení 59,285 Infikovaných 43,050 Last updated: 27. novembra 2020 - 20:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky