štvrtok, 28 januára, 2021
-2.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Česká republika: Vo voľbách do Senátu sa najviac darilo ODS a STAN

Česká republika: Vo voľbách do Senátu sa najviac darilo ODS a STAN

Rovnaký počet senátorov bude mať aj Kresťanská a demokratická únia – Československá strana ľudová (KDU-ČSL). Vládne subjekty ANO a Česká strana sociálnodemokratická (ČSSD) získali v druhom kole každá jedno kreslo a v hornej komore budú mať dokopy 20-členné zastúpenie. 

“Je to dobrá správa pre občanov, pretože v Senáte budú kvalitné osobnosti,” povedal predseda ODS Petr Fiala. Podľa Fialu je to pozitívne aj pre Českú republiku, pretože polokomunistická vláda nebude mať v Senáte väčšinu. 

Najsilnejším klubom so 17 senátormi by v hornej komore mali byť senátori hnutia Starostovia a nezávislí (STAN), s čím získavajú aj právo menovať predsedu Senátu. Do Senátu boli zvolení takisto bývalí prezidentskí kandidáti Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer (STAN).

Druhé kolo volieb, v ktorých sa vyberá tretina senátorov, sprevádzala nízka účasť; hlasovať prišlo podľa informácii iHNed.cz. len 16,49 percenta oprávnených voličov.

Prvé kolo tohtoročných senátnych volieb sa konalo 5. a 6. októbra, keď však 50 percent hlasov potrebných na zvolenie získali kandidáti iba v dvoch volebných obvodoch: Jiří Čunek (KDU-ČSL) vo Vsetíne a jeho okolí a nezávislý kandidát Jiří Drahoš v obvode Praha 4. Vo zvyšných 25 obvodoch sa o senátoroch rozhodovalo v druhom kole v dňoch 12.- 13. októbra.

Horná komora českého parlamentu – Senát má 81 členov volených na šesťročné funkčné obdobie. Voľby sa konajú každé dva roky, keď sa obnoví jedna tretina zloženia senátu – čo znamená 27 senátorov.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 241,392 +2,775 Dnes Úmrtí 4,361 +101 Dnes Uzdravení 202,148 Infikovaných 34,883 Last updated: 28. januára 2021 - 02:26 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky