streda, 20 októbra, 2021
9.8 C
Bratislava
ÚvodArénaRajtár o novej kauze: Do podvodov bolo zapojených 160 firiem a bolo...

Rajtár o novej kauze: Do podvodov bolo zapojených 160 firiem a bolo vyvezených takmer päť ton zlata do Turecka

“Vyzývame ministra financií Kažimíra, aby si už konečne spravil poriadok, aby sfunkčnil KÚFS, aby zabezpečil, že Makó z tohto postu odíde,” vyhlásil na piatkovej tlačovej konferencii Rajtár.

Bývalý námestník generálneho riaditeľstva Colnej správy Peter Cvik upozornil na obchodovanie firmy Beeston s investičným zlatom, ktoré je podľa neho podozrivé už len preto, že na rovnakej adrese sídli približne 580 firiem s obdobným zameraním bez zamestnancov, štruktúry a hospodárskej histórie. “Táto firma za posledné roky vyvážala do Turecka investičné zlato, podarilo sa jej ho vyviezť v objeme 3378 kilogramov v hodnote 99 miliónov eur,” priblížil s tým, že Slovensko by tak patrilo ku krajinám s najväčším obratom v obchode so zlatom. “Po čase táto firma zanikla a na jej miesto nastúpila a prebrala rovnakú činnosť firma Caprice. Tá stihla od roku 2015 vyviezť zlato v objeme 1457 kg za 48 miliónov eur,” vyčíslil Cvik.

Majiteľ tejto firmy má pritom figurovať v ďalších 160 firmách. “Tu je reálny predpoklad, že v tomto prípade tzv. vývozu investičného zlata nešlo o nič iné len o reťazenie DPH a vyberanie nadmerných odpočtov,” predpokladá. Podľa neho sa však týmto prípadom nezaoberalo ani jedno analytické centrum finančnej správy, ktoré má k dispozícii aj KÚFS. “Ak ani jedno analytické centrum neupozornilo, že niečo takéto sa deje a v takomto rozsahu, tak na čo sú im? Potom môže vyvstať otázka, či náhodou neboli v prípade, ktoré niekto považoval za potrebné, tieto systémy vypínané,” pýtal sa Cvik.

Upozornil aj na to, že počas jeho pôsobenia u daniarov sa nedostal k výsledkom činnosti kriminálneho úradu, ktoré požadoval. “V zásade je nefunkčný. Keď som požiadal KÚFS o informáciu o výsledkoch ich činnosti za posledné roky, tak odpoveď bola, že takúto evidenciu úrad nevedie. Takže úrad nevie aké sú jeho konkrétne výsledky. Buď nemajú žiadne a nikoho nestíhali, alebo potom naozaj nechcú riadiť úrad tak, ako sa má,” kritizoval Cvik.

Podľa Rajtára sa dá hovoriť o sérii podvodov, do ktorej bolo zapojených 160 firiem a bolo vyvezených takmer päť ton zlata do Turecka. “Ľudovítovi Makóovi sa to nezdá zvláštne, celé sa to nezdá zvláštne ani Kažimírovi, ktorý opakovane nekoná. Keď sa hovorí o domácich problémoch, je neustále na služobke, nevieme sa ho dopátrať. Minister nevie, čo sa v jeho rezorte deje,” tvrdí Rajtár. Pokiaľ Makó neodstúpi z funkcie, bude podľa neho naďalej platiť, že “skutok sa nestal a úrad bude fungovať ako polícia za šéfovania Tibora Gašpara”.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 20. októbra 2021 - 02:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img