pondelok, 25 januára, 2021
0.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Viete, do čoho nás tlačíte? Rusko rázne odpovedalo na vyhlásenie Donalda Trumpa...

Viete, do čoho nás tlačíte? Rusko rázne odpovedalo na vyhlásenie Donalda Trumpa k raketám

Kľúčovú zmluvu z roku 1987 spoločne podpísali vtedajší prezidenti Spojených štátov a Sovietskeho zväzu Ronald Reagan a Michail Gorbačov. Podľa mnohých išlo o významný krok v histórii studenej vojny, ktorý viedol k jej ukončeniu. Po tridsiatich rokoch od jej uzavretia sa však zdá, že zmluve „zvoní umieračik“. Donald Trump vyhlásil, že Rusi zmluvu aj tak porušujú, a preto od nej Spojené štáty odstúpia. Trumpovo oznámenie vzbudilo na svetovej scéne mimoriadnu pozornosť.

Najtvrdšia reakcia prišla podľa očakávania z Ruska. „Na rozdiel od našich amerických partnerov sme si vedomí vážnosti situácie a vplyvu takéhoto kroku na bezpečnosť. Ak pôjdu Američania týmto smerom a po odstúpení od dohody s Iránom odstúpia aj od tejto zmluvy, budeme musieť nejakým spôsobom reagovať. Naša reakcia potom môže byť aj vojenského rázu, hoci zájsť tak ďaleko si, samozrejme, neželáme,“ cituje britský denník Financial Times námestníka ministra zahraničia Sergeja Rybakova.

Znepokojenie vyvolalo Trumpovo oznámenie aj medzi spojencami v NATO a Európskej únii, ktorí považujú zmluvu z roku 1987 za zásadné bezpečnostné opatrenie na medzinárodnej scéne. „Panujú teraz obavy, že by mohli Spojené štáty odstúpiť aj od ďalších podobných dohôd. Napríklad od tej, ktorá sa týka obmedzenia jadrových hlavíc,“ píše britský denník a informuje o prebiehajúcej dvojdňovej návšteve Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona v Moskve.

Donald Trump

Donald Trump  Zdroj: TASR

„Dohady o odstúpení od kľúčovej zmluvy budú ešte viac ochladzovať atmosféru stretnutia, v rámci ktorého bude Bolton okrem ministra zahraničia Sergeja Lavrova hovoriť aj s prezidentom Vladimirom Putinom. Washington bude prostredníctvom Boltona varovať Rusko, aby nepomáhalo Iránu vyhnúť sa sankciám, ktoré tejto krajine bránia vyvážať ropu,“ píše britský denník s tým, že zmluva z roku 1987 zakazovala vyrábať všetky konvenčné a nukleárne raketové hlavice s doletom od 500 do 5 500 kilometrov.

Zmluva už síce platí tridsať rokov, ale v posledných rokoch sa Američania často sťažovali na jej porušovanie zo strany Ruska. Moskva však tieto obvinenia vždy popierala. Hoci s námietkami Spojených štátov väčšina európskych partnerov súhlasí, taký radikálny krok neprivítala. „Je pravda, že aj Európa vyzývala Rusko, aby sa týmito vážnymi obvineniami zaoberalo. Ale odstúpenie Ameriky od zmluvy považujem aj napriek tomu za poľutovaniahodné,“ uviedol nemecký minister zahraničia Heiko Maas.

Za „chybný“ označil Trumpov krok aj niekdajší vodca Sovietskeho zväzu Michail Gorbačov, ktorý zmluvu podpísal. „Odstúpiť od tejto zmluvy by Američania nemali za žiadnych okolností. Nie je azda Washingtonu jasné, k čomu by to mohlo viesť?“ čuduje sa Gorbačov. Podľa analytikov mohli viesť Trumpa k jeho rozhodnutiu tiež obavy z Číny, ktorá zmluvu nikdy nepodpísala a nie je viazaná jej záväzkami.

Americký prezident si však necháva otvorené dvere pre ďalšie dialógy. „Mohli by sme prestať vyvíjať jadrové zbrane, ale v takom prípade by sme požadovali uzavretie novej dohody nielen s Ruskom, ale aj s Čínou,“ uviedol Trump. Aj napriek týmto slovám sa z Ruska ozývajú hlasy, že americký prezident vracia svet do obdobia studenej vojny. Jeden z nich patrí napríklad ruskému senátorovi Alexejovi Puškovovi.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 +551 Dnes Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 25. januára 2021 - 22:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky