utorok, 19 októbra, 2021
8.4 C
Bratislava
ÚvodArénaKiskovci kotlebovcov kúpi..., pardón, presvedčili, znie zo Smeru. Opozičník reaguje: To nevymyslíš,...

Kiskovci kotlebovcov kúpi…, pardón, presvedčili, znie zo Smeru. Opozičník reaguje: To nevymyslíš, to musí byť Blaha

Po nekonečných diskusiách, rozpravách a čítaniach navrhovanú novelu zákona o voľbe ústavných sudcov poslanci nakoniec v utorok neschválili. Potrebných bolo minimálne 90 hlasov, pričom za zmenu hlasovalo iba 55 poslancov z koaličných strán – teda Smeru, Mosta-Híd a SNS, viacerí sa hlasovania zdržali. Celkovo sa v parlamente nachádzalo 99 poslancov, väčšina opozície odišla. Neúspešné výsledné hlasovanie spôsobilo, že poslanci ani na druhý pokus napriek snahe neopravili zmenu účinnosti prechodných ustanovení. Podporilo ju len 81 poslancov, minimum bolo 90.

Ešte predtým sa však počítalo s tým, že ústava sa napokon bude meniť. V pléne totiž prešiel aj s podporou ĽSNS a Sme rodina s 98 hlasmi dôležitý pozmeňujúci návrh Róberta Madeja (Smer-SD).

K rokovaniu sa prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti vyjadril aj poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha. „Ten pocit, keď Matovič, Nicholsonová a Dostál bliakajú tri hodiny v parlamente, ako vláda spolupracuje s fašistami proti Kiskovi a nakoniec fašisti podporia Kisku. To nevymyslíš, to je slovenská opozícia: vykopala si jamu a sama do nej spadla,“ zhodnotil pobavene. 

„Ja len, že Dostál išiel včera v noci z parlamentu zjavne vo veselej nálade. A možno si aj na počesť nových kamarátov z ĽSNS pospevoval,“ pustil sa Blaha do opozičného poslanca za SaS.

Poslanec Smer-SD Ľuboš Blaha sa svojou antipatiou voči súčasnému prezidentovi netají a prostredníctvom svojho Facebooku sa často vyjadruje aj na adresu opozície. Zdroj: TASR 

Najviac však smeráka rozhnevali poslanci za ĽSNS, ktorí pozmeňujúci návrh najprv podporili, no v druhom hlasovaní sa zdržali a rovnako ako poslanci za Sme rodina návrh ako celok nepodporili. „Za niekoľko hodín zmenili svoj názor. V prvom hlasovaní podporili návrh na to, aby Kiska stratil možnosť rozhodovať o ústavných sudcoch a vo finále tento istý návrh potopili. Tomu sa eufemisticky hovorí – politický kotrmelec. A slangovo sa tiež používa výraz – svinstvo,“ spustil zostra Blaha. 

Podľa neho totiž pri hlasovaní išlo doslova o Kisku a o to, či na najbližších 12 rokov ovládne ústavný súd. „Išlo o to, či súd ovládne Kiska, alebo sudcov určí ústavnou dohodou parlament a pôjde o širokú dohodu v NR SR. A vyhral to Kiska. Vďaka ĽSNS,“ zhrnul poslanec. 

Zároveň naznačil, že poslancov Kotlebovej strany mohol k nečakane rýchlej zmene názoru motivovať úplatok. „Mňa by len zaujímalo, či kotlebovcov ´ukecal´ priamo Sulík, napokon s Kotlebom už absolvoval politickú kávičku a na zahraničnom výbore nedávno ĽSNS zachránila opozíciu, zjavne po dohode. Nie je to prvýkrát, len to teraz potrebovali prekryť Dostálovým vreskotom, aby akože potom mohli hovoriť: My, no určite, my s fašistami nespolupracujeme. Ale očividne áno, kávičky roztomilé, očividne áno,“ udrel si Blaha do liberálov zo SaS.

„Alebo žeby to nebola priamo SaS či OĽaNO? Žeby poslal za Kotlebom Kiska nejakého svojho Mazáka či Bútoru? Išlo mu o všetko, stálo to za to…“ nastolil otázku koaličný poslanec Blaha a aj si rovno odpovedal: „Kiskovci zjavne rokovali a kotlebovcov nejako kúpi…, pardón, presvedčili.“

Poslanec SaS Ondrej Dostál Zdroj: TASR

Dostál: To nevymyslíš. To musí byť Blaha

Odpoveď od opozičného poslanca Dostála, do ktorého si Blaha vo svojom statuse niekoľkokrát kopol, na seba nenechala dlho čakať. „Teraz sa iste vyrojí kopa vysvetlení, prečo fašisti zmenili názor a najprv podporili Madejov pozmeňovák a potom potopili návrh ako celok, ale tézu, že ich na to nahovorili (alebo podplatili) kiskovci, sa zrejme nepodarí prekonať nikomu. To nevymyslíš. To musí byť Blaha,“ neostal dlžný poslanec.

Včera sa pred televízne kamery postavil prezident Andrej Kiska a vyjadril sa k hlasovaniu. „Včerajšie hlasovanie v NR SR bolo veľkým varovaním. V mene mocenského ovládnutia ústavného súdu na ďalších 12 rokov bola vládna väčšina ochotná spoliehať sa na podporu fašistov,“ uviedol prezident.

Sudcovia Ústavného súdu SR sa teda budú voliť tak ako doteraz. Už vo februári 2019 sa končí funkčné obdobie deviatim z celkového počtu 13 ústavných sudcov. Úlohou poslancov tak bude zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si hlava štátu vyberie deviatich sudcov na 12-ročné funkčné obdobie.

 

 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 19. októbra 2021 - 13:41 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img