streda, 12 mája, 2021
20.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Severná Kórea by sa chcela stať novým Švajčiarskom alebo Singapurom

Severná Kórea by sa chcela stať novým Švajčiarskom alebo Singapurom

“Nachádzame sa v strede východnej Ázie, takže Kórejský polostrov má veľmi výhodnú zemepisnú polohu. V budúcnosti sa budeme snažiť o spoluprácu so susednými krajinami zameranú na rozvoj dopravného priemyslu,” uviedol Ri Ki-song, popredný odborník z ekonomického inštitútu severokórejskej Akadémie spoločenských vied.

Podľa jeho slov by sa dali využiť železnice existujúce z juhu Kórejského polostrova na prepravu tovarov ďalej cez Sibír, mnohé krajiny by uprednostnili takýto spôsob transportu pred námornou dopravou. Rozhovor pre AP poskytol minulý týždeň v Pchjongjangu, agentúra ho zverejnila v pondelok. 

Agentúra pripomína, že o pláne na premenu Kórejského polostrova na strategický dopravný uzol sa uvažuje už dlhé roky. Pokusy o jeho realizáciu však doposiaľ vždy znemožnilo regionálne politické napätie alebo nedostatok investícii či dlhodobého záujmu. 

Severokórejský ekonóm v tejto súvislosti vyjadril optimizmus ohľadne súčasného politického odmäku na Kórejskom polostrove i vo vzťahoch medzi Pchjongjangom a Washingtonom. “V atmosfére, ktorá obklopuje našu krajinu, vidíme množstvo zmien,” podčiarkol. 

Ak by došlo k zrušeniu súčasných medzinárodných sankcií voči Pchjongjangu a dostatočnému zlepšeniu politickej klímy, Severná Kórea by podľa neho mohla napodobniť príklad ekonomického rozvoja v štýle Švajčiarska alebo Singapuru, domnieva sa Ri Ki-song. Pripomenul, že ani jedna z týchto krajín nie je veľká a nemá veľa prírodných zdrojov, ale napriek tomu dokážu maximálne ťažiť zo svojej geografickej polohy.

Ekonóm v tejto spojitosti vyjadril ochotu svojej krajiny vstúpiť do svetových finančných inštitúcií, napríklad do Medzinárodného menového fondu. To by sa však podľa neho mohlo stať len v prípade, ak by jeho členské krajiny – predovšetkým USA a Japonsko – ukončili svoju “nepriateľskú” politiku Pchjongjangu. 

Vstup do medzinárodných finančných inštitúcií by poskytol Severnej Kórei chýbajúce zdroje na rozvoj a ekonomický know-how. Podľa agentúry AP by si však takýto krok vyžadovať transparentnosť a štrukturálne reformy, ktoré by možno Pchjongjang nebol ochotný realizovať.    

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 386,136 +350 Dnes Úmrtí 12,077 +26 Dnes Uzdravení 368,447 Infikovaných 5,612 Last updated: 12. mája 2021 - 00:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -