V Martine si pripomenuli podpis Deklarácie slovenského národa

  0
  Celonárodné oslavy k 100. výročiu podpisu Deklarácie slovenského národa 30. októbra 2018 v Martine. Na snímke prezident SR Andrej Kiska a prezident Českej republiky Miloš Zeman (Autor: TASR)

  Výročie prijatia Deklarácie si uctili prezident SR Andrej Kiska, prezident ČR Miloš Zeman, predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko, predsedu Poslaneckej snemovne ČR Radek Vondráček, predseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štech, predseda vlády SR Peter Pellegrini, český premiér Andrej Babiš a minister obrany SR Peter Gajdoš.

  Martin je v utorok centrom celoslovenských osláv 100. výročia prijatia Deklarácie  slovenského národa (30. októbra 1918), ktorou sa Slováci  prihlásili k samourčovaciemu právu česko-slovenského národa, čím vyjadrili požiadavku vytvorenia spoločného štátu. Zároveň ustanovili Slovenskú národnú radu (SNR) ako jediný orgán, oprávnený vystupovať v mene slovenského národa.

  Slávnosť, na ktorej sa zúčastňujú najvyšší predstavitelia SR i ČR, nadväzuje na víkendové podujatia (27. – 28. 10.), ktoré si v českých i slovenských mestách a obciach pripomenuli 100. výročie vzniku ČSR, prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov.

  Súčasťou oficiálnych osláv je okrem programu v Martine i večerný galakoncert Slovensko v srdci Európy v Ružomberku.

  - Reklama -