Bolsonaro plánuje presunúť ambasádu z Tel Avivu do Jeruzalema

    0
    Jair Bolsonaro (Autor: TASR)

    “Ako som tvrdil počas kampane, plánujeme presunúť brazílsku ambasádu z Tel Avivu do Jeruzalema. Izrael je suverénny štát a my to rešpektujeme, ” napísal Bolsonaro v príspevku na Twitteri. 

    Na správu o plánovanom presune ambasády už s nadšením reagoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu. “Gratulujem svojmu priateľovi, novozvolenému prezidentovi Brazílie, Jairovi Bolsonarovi, k jeho zámeru presunúť brazílsku ambasádu do Jeruzalema. Historický, správny a vzrušujúci krok!” napísal taktiež na sociálnej sieti Twitter. 

    Pravicový populista Bolsonaro, prezývaný aj “brazílsky Donald Trump”, sa s USA zhoduje v názoroch na viacero otázok zahraničnej politiky – kritizuje napríklad venezuelskú ľavicovú vládu i ekonomickú moc Číny, priblížila DPA. 

    Tento bývalý výsadkár pohodlne zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb brazílskej hlavy a svojho úradu sa ujme 1. januára. K víťazstvu v prezidentských voľbách mu už skôr zablahoželal, popri ďalších svetových lídroch, i samotný Netanjahu, ktorý ho pri tejto príležitosti pozval do Izraelu, pripomenula agentúra AP. 

    Svoje veľvyslanectvo v Jeruzaleme otvorili  14. mája ako prvá krajina Spojené štáty. Stalo sa tak na základe rozhodnutia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý koncom minulého roka uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela. O niekoľko dní neskôr otvorila svoju ambasádu v Jeruzaleme aj Guatemala. 

    Veľvyslanectvo do Jeruzalema na krátko presunul aj Paraguaj. O májovom presune rozhodol ešte bývalý paraguajský prezident Horacio Cartes. V septembri však Paraguaj už pod vedením novozvoleného prezidenta Maria Abda Beníteza, ktorý sa proti presunu ostro zasadzoval, presťahoval svoju ambasádu nazad do Tel Avivu. 

    Postavenie Jeruzalema – mesta posvätného pre moslimov, kresťanov i židov – je jedným z hlavných problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu. Izrael ho pokladá za svoje hlavné mesto, kým Palestínčania si nárokujú jeho východnú časť ako metropolu pre svoj budúci štát. Väčšina krajín sa rozhodla nenasledovať USA a ponechať svoje veľvyslanectvá v Tel Avive, pričom medzinárodné spoločenstvo zastáva názor, že štatút Jeruzalema sa musí určiť na mierových rokovaniach.

     

    - Reklama -