Naši susedia odmietli globálny pakt OSN o migrácii. Podvolí sa Slovensko? Chorý dokument. V rozpore s programovým vyhlásením vlády, hodnotia politici

  0
  Migranti, ilustračné foto (Autor: TASR)

  Globálny pakt OSN o migrácii bol navrhnutý v septembri 2016 počas Valného zhromaždenia organizácie 193 členmi. A to prostredníctvom Deklarácie z New Yorku o utečencoch, ktorá sa v tom čase prijala. Dokument, respektíve nezáväzná dohoda medzi členskými štátmi organizácie by mala určiť jednotný, spoločný prístup k medzinárodnej migrácii.

  „Je založený na hodnotách štátnej zvrchovanosti, zdieľania zodpovednosti, nediskriminácie a ľudských práv a uznáva, že je potrebný kooperatívny prístup na optimalizáciu celkových výhod migrácie a zároveň riešenie jeho rizík a problémov pre jednotlivcov a komunity v krajinách pôvodu, tranzitu a miesta určenia,“ píše sa na stránke OSN.

  V polovici júla tohto roku dokončili členské štáty text, ktorý bude jadrom globálneho paktu pre bezpečnú, usporiadanú a riadenú migráciu. V súčasnosti obsahuje 23 cieľov, ktorými by chceli docieliť lepšie riadenie migrácie na miestnej, regionálnej, národnej a globálnej úrovni. Prijatá by mala byť 10. – 11. decembra počas schôdze ministrov v marockom Marrakéši.

  Nesúhlas štátov

  So znením dohody a samotného paktu ale nesúhlasia viaceré štáty. Minulý rok od dokumentu odstúpili USA, ktoré sa na základe rozhodnutia prezidenta Donalda Trumpa na tvorbe tohto dokumentu vôbec nezúčastnili. Z paktu rovnako odstúpilo aj Maďarsko. „Pre nás je bezpečnosť občanov Maďarska najvyššou prioritou. Dokument OSN o migrácii je v plnej miere v rozpore so záujmami bezpečnosti našej krajiny,” povedal šéf rezortu diplomacie po rokovaní vlády Péter Szijjártó. Následne uviedol postoj maďarskej vlády, že základná koncepcia tohto dokumentu OSN protirečí zdravému rozumu i snahám obnovenia európskej bezpečnosti. Pripojiť sa  k nemu odmieta aj Dánsko a Austrália. 

  V stredu 31. októbra rovnaký postoj uviedlo aj Rakúsko. Kancelár Sebastian Kurz a vicekancelár Heinz-Christian Strache pred zasadnutím kabinetu tento krok zdôvodnili tým, že majú k obsahu nezáväzného dokumentu s oficiálnym názvom Globálna dohoda o bezpečnej, riadenej a regulovanej migrácii zásadné výhrady. Pakt podľa nich nie je vhodný na riešenie problémov s migráciou, ohrozuje suverenitu Rakúska v migračnej politike a stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Viac sme písali TU.

  Odstúpenie od globálneho paktu chce navrhnúť aj český premiér Andrej Babiš. Svoj postoj vyjadril v reakcii na podnet poslankyne Zuzany Majerovej Záhradníkovej z opozičnej Občianskej demokratickej strany. Podľa vlastných slov sa mu dokument nepáči, pretože stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou, chce o ňom preto diskutovať s koaličným partnerom. O rovnakom postupe sa diskutuje aj v ďalšej krajine V4 – Poľsku. 

  Po novom už aj chorvátska prezidentka Kolinda Grabar-Kitarovićová vyhlásila, že 'Marrakéšsku dohodu' nepodpíše. Reagovala tak na otázku chorvátskeho novinára Velimira Bujaneca o tom, či pakt OSN o migrácii podpíše. Informáciu následne potvrdila aj hovorkyňa chorvátskej hlavy štátu Ivana Crnićová. „Obava v súvislosti s nelegálnou migráciou a dohodou z Marakeša je úplne zrozumiteľná, avšak v tomto prípade nejde o prijatie nelegálnych migrantov. Kancelária prezidentky je zapojená do rokovaní o vyhlásení a môžete sa obrátiť na Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí, ktoré sa touto vecou zaoberá. Uisťujem, však,  že dohodu nepodpíšeme,“ vysvetlila.

  Paška: Je v rozpore s programovým vyhlásením vlády

  „Myslím si, že by sa mala uskutočniť korektná politická diskusia na úrovni štandardných politických strán. Samozrejme, dokument je istou víziou OSN, ako by sa v budúcnosti mala riešiť migrácia a prípadné konflikty medzi štátmi pri migračných krokoch. Treba objektívne povedať, že dokument je rozporuplný,“ uviedol pre Parlamentné Listy Jaroslav Paška.

  Vysvetlil aj dôvody: kým na jednej strane sa deklaruje ako nezáväzný dokument, a teda aby ho prijímali na základe vzájomnej dôvery, na druhej strane zavádza nové mechanizmy. „A to mechanizmy kontroly plnenia dokumentu po podpísaní a autorizácii signatárskymi štátmi. Rovnako zavádza aj nové spôsoby vyhodnocovania migračných tokov a spôsobu migrácie.“

  „Najzávažnejšie je, že síce oprávňuje členské štáty, aby rozlišovali migráciu na legálnu a nelegálnu, ale dokument uvádza, že všetci migranti sú si navzájom rovní, čiže neguje svoje vyjadrenia. A to tým spôsobom, že prístup členských štátov pri prechádzaní hraníc by mal byť absolútne rovnaký voči migrantom, ktorí prichádzajú legálne aj nelegálne,“ uviedol.

  Konštatoval, že je veľmi dôležité, aby rezort diplomacie v čo najkratšom čase zverejnil dokument pripravený na podpis, aby sa k nemu mohla viesť verejná diskusia. A to z dôvodu, aby sa k dokumentu vyjadrili všetky strany. „Ak sa pozrieme na jeho obsah, tak je v príkrom rozpore s politikou vlády a jej programovým vyhlásením,“ dodal. Rovnako si myslí, že obsahuje viacero protichodných názorov, medzier a nedostatkov, čo z neho robia ťažko akceptovateľný dokument.  

  Klus: Chýba diskusia

  Bohužiaľ, k predmetnému dokumentu na Slovensku absentuje akákoľvek diskusia, z ktorej by sa následne dalo zaujať zmysluplné stanovisko. Verím, že aj na základe rozhodnutí našich susedov sa konečne spustí,” napísal Martin Klus zo SaS. 

  Sme rodina: Chorý dokument, nasledujme kroky susedov

  S textom a samotným paktom nesúhlasí opozičné hnutie Sme rodina. Podľa jeho viacerých poslancov by Slovensko malo postupovať rovnako ako Rakúsko či Česko. „Vyzývam prezidenta Kisku a vládu, aby tento dokument zaväzujúci Slovensko prijímať imigrantov nepodpísali. Slovenská republika je suverénny štát a máme nielen právo, ale aj povinnosť vzhľadom na bezpečnosť ľudí rozhodovať, kto môže na Slovensku spolu s nami žiť,“ napísal Milan Krajniak.

  Rovnaký názor má aj Peter Pčolinský „Všetky okolité krajiny odmietajú tento chorý pakt o migrácii, ale Slovensko mlčí. Vyzývam Petra Pellegriniho, aby nasledoval kroky našich susedov a tiež odmietol tento nezmysel,“ napísal na sociálnej sieti.

  Reprofoto, Facebook / Peter Pčolinský

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu