nedeľa, 17 októbra, 2021
8.1 C
Bratislava
ÚvodArénaKresák: Sulík opäť zavádza a publikuje hlúposti. Už sme utečencom pomáhali. Nikto...

Kresák: Sulík opäť zavádza a publikuje hlúposti. Už sme utečencom pomáhali. Nikto z nich tu neostal

Koncom októbra vyšla na povrch informácia, že by na Slovensko malo dočasne prísť 250 utečencov. Umiestnení by mali byť v azylovom zariadení ministerstva vnútra v Humennom. Vyplýva to z dohody medzi úradom vlády, Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodnou organizáciou pre migráciu.

„Ide o projekt, v ktorom Slovensko je so spomenutými organizáciami už od roku 2009. Cieľom projektu je pomôcť vojnou ohrozeným ľuďom, a to prostredníctvom humanitárneho transferu a poskytnutia ochrany,“ uviedol rezort vnútra s tým, že ide už o siedmu dohodu tohto druhu.

Výdavky spojené s ich pobytom v našej krajine, teda ubytovanie, stravovanie a zabezpečovanie hygienických potrieb, pôjdu zo slovenskej štátnej pokladnice. Po uplynutí polročného pobytu na Slovensku ich prevezú do cieľovej krajiny, pričom podľa ministerstva v drvivej väčšine prípadov ide o USA. Presun utečencov bude financovať Medzinárodná organizácia pre migráciu.

Sulík: Takéto dohody podpisovať nebudem

Daný návrh skritizovali opoziční aj koaliční poslanci, medzi nimi aj Richard Sulík. „Chápem, že premiér Peter Pellegrini chce byť v Bruseli alebo inde za pekného a nemal silu povedať NIE, ale to ho neoprávňuje robiť takéto dohody. Pritom súhlasím, aby sme utečencom pomohli. Správa síce nehovorí, odkiaľ utečenci prídu, ale tam s najvyššou pravdepodobnosťou mohli tých šesť mesiacov ešte ostať (keďže kapacity sú, lebo počet migrantov klesol) a Slovensko mohlo v rámci pomoci hradiť náklady na pobyt, stravu a hygienické potreby,“ napísal kriticky na sociálnej sieti.

Rovnako nechápe preto dôvod presúvať utečencov cez niekoľko štátov Európy na Slovensko. „Chcem veriť, že hlavný dôvod nie je pripravovať občanov na migrantov. Za mňa hovorím, že takéto dohody podpisovať nebudem,“ rázne uzavrel.

Reprofoto: Facebook / Richard Sulík

Kresák: Sulík opäť zavádza

Pod status predsedu SaS vyjadril svoj názor Peter Kresák, poslanec Mosta-Híd, podľa ktorého Richard Sulík zavádza a publikuje hlúposti. Ako dodal, dohodu o humanitárnej pomoci pre utečencov podpísal úrad vlády ešte v čase, keď šéfoval UNHCR, približne pred jedenástimi rokmi.

„Na jej základe sa v zariadení Mestského úradu v Humennom dočasne – teda pokiaľ sa vybavia potrebné zdravotné kontroly a cestovné formality, ktoré sa z bezpečnostných dôvodov nedajú zabezpečiť v oblastiach, v ktorých sa predtým nachádzali, ako napríklad utečenecké tábory v Sýrii – ubytúvajú utečenci, ktorí sa postupne presúvajú do krajín, ktoré im udelili azyl a v ktorých získajú trvalý pobyt,“ vysvetlil Kresák. Dodal, že v prípade cieľových krajín pôjde najmä o USA a Kanadu.

„Takýmto pobytom prešlo už niekoľko tisíc utečencov, spravidla rodín s maloletými deťmi, ktorým sa začal nový život v bezpečnej krajine. Nikto z nich neostal na Slovensku. Ide o poskytovanie dočasnej humanitárnej pomoci, ktorou Slovensko prispieva k ochrane utečencov, nie však ekonomických migrantov,“ uzavrel.

Reprofoto: Facebook / Richard Sulík

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 0 Úmrtí 0 Uzdravení 0 Infikovaných 0 Last updated: 17. októbra 2021 - 20:19 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img