Zeman sa s premiérom Babišom porozpráva o údajnom únose jeho syna

  0
  Andrej Babiš a Miloš Zeman (Autor: TASR)

  Zeman sa podľa svojich slov o kauze únosu Andreja Babiša mladšieho dozvedel až v utorok ráno. “Nečakajte odo mňa, že budem reagovať ako detektív-amatér a pýtať sa, ako je možné, že (premiérov) syn z prvého manželstva je údajne odvlečený na Krym. Mne to všetko pripadá ako divoká konšpirácia,” uviedol prezident pre televíziu Nova.

  Zároveň dodal, že dovtedy, kým sa s Babišom nestretne a neporozpráva sa priamo s ním o údajnom únose jeho syna, sa k tomu nechce vyjadrovať. Pravidelná schôdzka prezidenta s Babišom sa uskutoční na budúci týždeň.

  Podľa Zemana je potrebné najskôr v súvislosti s kauzou zistiť fakty a tvrdenia prípadne dokázať. Správa podľa neho môže byť dezinformáciou.

  Zeman dodal, že českú vládu tieto informácie nepoložia, Babiša by ale mohli dohnať k rezignácii – pokiaľ mu vraj zlyhajú nervy. “Ale ako človek, ktorý bol 30 rokov vystavený obdobnej situácii, môžem iba Andrejovi Babišovi odporučiť, aby mu tie nervy nezlyhali,” vyhlásil prezident pre TV Nova.

  Server Seznam Zprávy zverejnil v utorok informáciu, že jeho redaktori našli vo Švajčiarsku Babišovho syna, ktorého sa pre kauzu farmy Čapí hnízdo (Bocianie hniezdo) snaží vypátrať polícia.

  V rozhovore s novinármi Andrej Babiš mladší uviedol, že sa proti svojej vôli dostal na Krym, kam ho nechala odviezť jeho ošetrujúca psychiatrička a členka hnutia ANO Dita Protopopová, aby v prípade nemohol vypovedať.

  Uviedol tiež, že niektoré dokumenty týkajúce sa stredočeskej farmy Čapí hnízdo údajne skutočne podpísal, nevedel však, aký je ich obsah. Práve rodinnou väzbou obhajoval český premiér svoje kroky v celom spore okolo dotácie pre Čapí hnízdo, napísala televízia ČT24.

  Šesť českých opozičných strán vyzvalo Babiša, aby až do vyšetrenia kauzy podozrenia z dotačného podvodu pre farmu Čapí hnízdo opustil svoju funkciu. Poslanci tiež požiadajú o zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu s cieľom vysloviť Babišovej vláde nedôveru.

   

  - Reklama -