Európska komisia podporuje Globálny pakt OSN o migrácii. Môžeme vytvoriť humánny, dôstojný a bezpečný mechanizmus riadenia migrácie, odkazuje Brusel

    0
    Migranti v Stredozemnom mori. (Autor: TASR)

    Eurokomisár pre humanitárnu pomoc a krízový manažment Christos Stylianidis v rozprave povedal, že hovorí v mene šéfky diplomacie EÚ Federicy Mogheriniovej a spresnil, že v súčasnom globalizovanom svete môže byť ľudská mobilita efektívne riešená len medzinárodným spoločenstvom ako celkom.

    “Ide o globálny fenomén, ktorý si vyžaduje globálne riešenia. Žiadna krajina to nemôže zvládnuť samostatne, spoločne však môžeme vytvoriť humánny, dôstojný a bezpečný mechanizmus riadenia ľudskej mobility,” zdôraznil Stylianidis.

    EK podľa jeho slov dôrazne podporuje globálne dohody a bude sa aktívne zapájať do ich implementácie.

    “Európska únia a jej členské štáty sa od samého začiatku zapojili do diskusií o Globálnom pakte o migrácii, čo viedlo k vytvoreniu tejto globálnej dohody, ktorá vo veľkej miere odzrkadľuje aj európske ciele. Dohoda umožní zlepšiť medzinárodnú spoluprácu vo všetkých jej aspektoch,” konštatoval Stylianidis.

    Cieľom nezáväzného 34-stranového Globálneho migračného paktu OSN je zlepšiť medzinárodnú spoluprácu pri zvládaní rastúceho počtu migrantov vo svete.

    Viaceré krajiny sveta vrátane Spojených štátov, Maďarska a Rakúska už oznámili, že sa ku paktu nepripoja. Kriticky sa k dokumentu stavajú aj Poľsko, Bulharsko, Taliansko, Švajčiarsko, Dánsko, Japonsko či Austrália. O možnom prehodnotení postoja k paktu sa hovorí aj v Slovinsku či Chorvátsku. 

    Belgický premiér Charles Michel naznačil, že jeho vláda dohodu podpíše, proti čomu je však najväčšia politická strana v krajine – Nová flámska aliancia (N-VA). Štátny tajomník pre azyl a migráciu Theo Francken, ktorý je členom N-VA, to v stredu potvrdil pre viaceré flámske médiá.

    - Reklama -