nedeľa, 12 júla, 2020
15.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Pán Okamura, slušné dievča sa nespája s prostitútkou, poradil Miloš Zeman

Pán Okamura, slušné dievča sa nespája s prostitútkou, poradil Miloš Zeman

Soukup začal témou týkajúcou sa minimálnej mzdy. V stredu sa český kabinet uzniesol na jej zvýšení. Podľa Zemana je tento inštitút dôležitý. „Tento inštitút je už v mnohých krajinách. Je to nástroj, ktorý tlačí celkovú mzdovú úroveň hore. Z neho sa potom odvíjajú cez tarifné mzdy aj mzdy, ktoré nie sú minimálne,“ uviedol Zeman s tým, že nech aspoň aj najhoršie platené profesie berú o niečo viac.

Potom prezident poznamenal, v čom jeho názor neladí s politikou ministerky Maláčovej, a to s požiadavkou na zvýšenie životného minima. „Ja som za zmrazenie životného minima, pretože z tejto sumy sa prostredníctvom rôznych koeficientov odvíjajú všetky sociálne dávky. Ak zvýšite životné minimum, zvýšite sociálne dávky. A máme dvestotisíc ľudí, ktorí nechcú pracovať,“ upozornil s tým, že ich nechuť pracovať by sa v tomto prípade len zvýšila.

Následne sa presunuli k hlavnej kauze týkajúcej sa Babiša a Čapího hnízda, čo odštartovala reportáž servera Seznam Zprávy, ktorú majú na svedomí Slonková a Kubík. Tí vypočuli a tajne natáčali Babišovho syna, ktorý im povedal, že sa cítil unesený a že podpisoval nejaké dokumenty, ale nevie aké. Zeman sa už vyjadroval, že ide o divokú konšpiráciu, a v podobnom duchu sa vyjadril aj teraz.

Andrej Babiš

Andrej Babiš. Zdroj: TASR

„V mojom videní sveta sa stalo to, že pár revolverových novinárov prepadol v jeho švajčiarskom byte duševne chorého muža a zverejnil záznam tohto rozhovoru. A v podstate by sa nestalo nič, pretože ten záznam nie je veľmi zaujímavý, keby ten muž nebol synom ministerského predsedu,“ povedal jasne svoj názor.

Podľa českej hlavy štátu sa treba pýtať, či je Andrej Babiš mladší skutočne duševne chorý alebo nie. Podľa všetkého záznam naznačuje, že áno, a hovoria to aj doktori, myslí si Zeman. „Keď navyše povedal, že niečo podpisoval a nevedel, čo podpisuje, tak predsa duševne normálny človek vie, čo podpisuje, inak by nebol normálny,“ zdôraznil.

Ďalej sa zameral na informáciu o údajnom únose na Krym. Spomenul, že niekde videl fotografie, na ktorých je Andrej junior s činčilou na ramene či sa objíma so ženou, s ktorou sa tam zoznámil. „Takže to bol skutočne únos ako vyšitý,“ podotkol ironicky.

Poukázal na to, že opatrovník Babišovho syna Protopopov dal navyše denníku Právo zaujímavý rozhovor, kde hovoril o jeho občasných psychických záchvatoch alebo o tom, že sa vyhrážal sebe aj svojmu okoliu smrťou. Ale zároveň naopak uviedol, že niekedy bol Babišov syn úplne v pohode. „Pán Soukup, keď to zhrniem, je to celkom obyčajný hyenizmus zodpovedajúci úrovni českej žurnalistiky,“ krútil hlavou prezident.

Niektorí politici sa podľa Zemana po zverejnení reportáže začali správať, akoby boli poliati živou vodou, a začali behať ako vyplašené sliepky. „Začali premýšľať o tom, čo im prinesie vládna kríza. Tak pražský dav si dnes ako obvykle zahuláka a vôbec mu nedôjde, že vlastne protestuje proti výsledku slobodných volieb,“ poznamenal k štvrtkovej demonštrácii na Václavskom námestí.

Následne Zemana pobavil Soukupov komentár. Konkrétne to, že zámerom Slonkovej a Kubíka bolo ukázať Babiša ako ľudského netvora, ktorý, aby ochránil svoju politickú kariéru, uniesol syna na Krym. „Pre mňa to bolo za čiarou,“ pripojil svoj názor na kauzu Soukup.

S tým súhlasil aj prezident, ale upozornil Soukupa, že je nutné vedieť, prečo to tak vlastne je. Spomenul dvadsaťročnú produkciu Slonkovej a Kubíka a opäť nešetril slovami kritiky. „Povedal som, že je to revolverová žurnalistika, ale je to aj šestáková, špinavá a kanálová žurnalistika,“ nedával si prezident servítku pred ústa s tým, že toto rozhodne nie je ich prvý podobný počin. „Niektoré ich kauzy sa ma dotkli osobne v čase, keď som bol premiérom,“ nevzrušoval sa už prezident.

Pred televíznymi kamerami potom vyzval: „Poďme sa dohodnúť na jednoduchom princípe: v tejto krajine novinári nie sú vyšetrovatelia, prokurátori ani sudcovia. Ak im túto rolu zveríme, stávajú sa z nás otroci médií a týchto odporných zjavov.“

V nadväznosti na to reagoval aj na skutočnosť, že sa Jaroslav Kubera (ODS) stal predsedom Senátu PČR. „Hovoril som si, že nemusí byť predsedom Senátu, pretože je to príliš výrazná osobnosť a mnohí senátori mu budú závidieť,“ uviedol Zeman a doplnil, že k tomu nakoniec nedošlo. A priblížil, že rovnako by sa mohla väčšina verejnosti okrem „niekoľkých internetových hlupáčikov“ prikloniť na stranu tých, ktorí hovoria, že je hyenizmus zneužiť chorého človeka na politické útoky.

Potom Zeman poznamenal, že vyšetrovateľ v kauze Čapí hnízdo Nevtípil by mal predložiť výsledky vyšetrovania do konca roka. Pripomenul však, že v prípade obdobných obvinení českých komunálnych politikov osemdesiatpäť percent týchto žalôb súdy zamietli a tých ľudí oslobodili. „Rešpektujme preto prezumpciu neviny, nech sa do toho nepletú novinári, a ak sa pletú, nech majú o dve triedy vyššiu kvalitu ako Kubík a Slonková,“ uviedol s tým, že psychicky by to mal Babiš ustáť.

Prezident pochválil aj bývalého ministra zahraničia Lubomíra Zaorálka (ČSSD) za to, že v tomto prípade takisto nazval novinárske duo Slonková a Kubík hyenami. „Zaorálek nepatrí medzi hlúpych politikov. Pokiaľ toto hovorí, je to moja terminológia a s tým nemôžem nesúhlasiť,“ podotkol.

Pozornosť sa presunula aj na predsedu hnutia SPD Tomia Okamuru a jeho extempore týkajúce sa tlačovej konferencie, kde spoločne vystúpil so stranami tzv. demokratického bloku a kde opozícia žiadala demisiu predsedu vlády Andreja Babiša. „Počul som, že mu vynadali všetci jeho stúpenci. Slušné dievča by sa nemalo spájať s prostitútkou,“ povedal jasne Zeman.

Tomio Okamura

Tomio Okamura. Zdroj: Hans Štembera

Nechýbala ani otázka, či sa prezident domnieva, že bude vyslovená nedôvera vláde. „Ak sú poslanci rovnako rozumní ako senátori pri voľbe svojho predsedu, bude to len prázdne gesto a návrh na vyslovenie nedôvery získa len malú podporu,“ povedal s tým, že vždy, keď človek niečo plánuje, neplánuje len krok A, ale aj krok B. „Čo by v tomto prípade bol krok B?“ opýtal sa Zeman.

Soukup mu vzápätí krok B nadhodil. „Stali by ste sa vládcom situácie, keby došlo k vysloveniu nedôvery, bolo by na vás, ako vládu zostavíte, pričom premiér by bol povinný podať demisiu a je na vás, či ju prijmete a poveríte vedením vlády niekoho iného,“ uviedol a dodal, že by to výrazne posilnilo Zemanovu pozíciu.

Prezident však odvetil, že je so svojou súčasnou pozíciou spokojný. Babiša by vraj zostavením vlády znovu poveril. „Keby bola vláde vyslovená nedôvera, poverím po jeho demisii Andreja Babiša zostavením vlády. Mám dva pokusy pred sebou a ústava mi umožňuje, aby vláda v demisii vládla niekoľko mesiacov,“ uzavrel s tým že za ten čas sa situácia určite upokojí a horúce hlavy vychladnú. Poznamenal tiež, že nemá rád koalície porazených, najmä keď porazení neunesú svoju porážku.

autor: nab

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Na Slovensku v sobotu pribudlo osem prípadov ochorenia COVID-19

V sobotu (11. 7.) na Slovensku pribudlo osem prípadov nákazy novým koronavírusom. Realizovalo sa 960 testov. Celkovo krajina doteraz eviduje 1901 pozitívne...

V Bratislave upozornia na plytvanie potravinami, na Slovensku ide až o 60 kg na osobu

V slovenských domácnostiach sa plytvá potravinami zhruba 40 až 60 kilogramov jedla na osobu za rok. Najviac sa plytvá pečivom, zeleninou, ovocím...

Korčok by mal podľa Fica zvážiť odstúpenie kvôli Británii. Minister politicky motivovanú kritiku odmieta

Predseda opozičnej strany Smer-SD Robert Fico v sobotu v Prešove vyzval ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nominant SaS), aby zvážil svoje ďalšie zotrvanie na...

Poliaci hlasujú v 2. kole prezidentských volieb. Očakávajú sa tesné výsledky

V Poľsku sa v nedeľu koná druhé kolo prezidentských volieb, v ktorom o hlasy voličov súperia úradujúci prezident Andrzej Duda a proeurópsky...

USA: Trump a Biden sa stali víťazmi primárok v Louisiane

Bývalý viceprezident USA Joe Biden zvíťazil v sobotňajších demokratických primárkach v americkom štáte Louisiana. Informovala o tom agentúra AP.

Budaj: Slovensko nepotrebuje betónové vodné nádrže

Na Slovensku sú potrebné vodozádržné opatrenia a nie veľké drahé betónové vodné nádrže. Povedal to minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Tento...

Chorvátsko zavedie povinné rúška

V Chorvátsku bude od pondelka povinné nosenie rúšok v obchodoch a ďalších uzavretých verejných priestoroch. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,901 +8 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 380 Last updated: 12. júla 2020 - 11:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky