Fico robí zo Slovenska krajinu, kde sa nebude dať žiť. Rozdiely medzi ním a Vladimírom Mečiarom takmer úplne vymizli, hovorí Mistríková

    0
    Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar s predsedom strany SMER-SD Robertom Ficom po rokovaní o zostavení vlády v roku 2006 (Autor: SITA)

    V rozhovore portálu dennikn.sk sa Zuzana Mistríková vyjadruje aj k udalostiam, ktoré sa udiali počas revolúcie. Pri organizovaní demonštrácií si ako študentka spolu s ďalšími mladými ľuďmi prvých pár dní mysleli, či proti nim vtedajší režim nezasiahne. Následne to už ako hrozbu nevnímali. Spúšťačom však bol zásah ľudí vtedajšieho režimu proti študentom na Národnej triede a tým pádom išlo o zastrašovanie.

    „Aj koncom 80. rokov bolo štandardným postupom, že za verejné vystúpenie proti režimu narobíte problémy sebe aj ľuďom okolo seba. Tohto sme si boli vedomí, to nám ani nikto nemusel hovoriť či pripomínať,“ vysvetlila. Vzhľadom na aktuálne situácie sa producentka vyjadrila aj k vypočúvaniu organizátorov protestov vyšetrovateľom NAKA. Podľa jej názoru by to bolo v poriadku v prípade, ak by sa polícia zaoberala každým vážnejším upozornením na porušenie zákona.

    „V tomto prípade je to, že koná NAKA a takto operatívne, šialené. Je to jasný politický odkaz. Ale ak bude vyšetrovanie korektné, aspoň sa neveriacim Tomášom dokáže, že organizátorov nik zo zahraničia neplatí,“ uviedla. Podľa nej teda neobstojí ani argument, že si polícia robila prácu, pretože nerieši operatívne a rýchlo všetky trestné oznámenia. Dodala, že po tomto nemôže mať človek pocit, že žije v krajine, kde sa riešia vážne a spoločensky dôležité upozornenia na porušenie zákona. A to najmä v prípade, keď polícia neriešila trestné oznámenie, ktoré ľudia z iniciatívy Za slušné Slovensko podali na Roberta Fica.

    Sorosova stopa

    Podľa nej nie je ničím novým ani vyjadrenie Roberta Fica, že organizátorov platí finančník George Soros. Podľa nej tým chce expremiér dať ľuďom jasný odkaz  a teda, že ak občiansky vyjadria svoj postoj, budú mať problém.

    „Reči o Sorosovi ma bavia, lebo prví, ktorí boli údajne financovaní Sorosom, sme boli my, ľudia okolo študentov a Verejnosti proti násiliu, v rokoch 1990 či 1991. Akákoľvek spontánna občianska angažovanosť je napádaná od ľudí, ktorí fungujú na princípoch sivej ekonomiky, mafiánskych vzťahov a konceptu ´má dať-dal´. Lebo oni si nevedia predstaviť, že by sa niekto mohol občiansky angažovať sám od seba. Vždy za tým musí byť niekto alebo niečo,“ vysvetlila.

    Uviedla aj to, že ich v roku 1989 obviňovali hlavne nacionalisti, ktorí tvrdili, že majú účty vo Švajčiarsku, na ktoré im Soros posielal peniaze. A tým ich chceli označiť ako ľudí, ktorí chcú Slovensku ublížiť, pričom konštatuje, že dnes je situácia rovnaká, ale aj s iným aspektom. A teda, že spoločnosť neverí tomu, ak niekto niečo povie, že to môže byť pravda.

    Manifestácia na Námestí SNP  Zdroj: TASR

    Zastrašovanie

    Rovnako sa vyjadrila aj k tomu, či organizátori protestov svojím názorom o zastrašovaní zo strany štátu nepreháňajú. Uviedla, že nie, aj keď uznala, že by také tvrdé slovíčko nepoužila. No na druhej strane si myslí, že by iným slovom nevyjadrili skutočnosť.

    „Kontext, načasovanie či fakt, že to Robert Fico avizoval dopredu, a že je to postavené na anonymnom udaní – čo by v slušnej spoločnosti nemalo prejsť ani vrátnicou – naznačuje, že o zastrašovanie ide. Na druhej strane všetci cítime, že aj keď sa ešte zďaleka nepretrhali všetky vzťahy, Robert Fico už dávno nie je niekým, pred kým by sme mali rezignovať alebo sa ho zľaknúť,“ vysvetlila.

    Podľa jej názoru sa môže stať, že výrok, ktorý povedal Robert Fico, vyženie čoraz viac ľudí na námestie, až im môže byť Námestie SNP malé. „Fico robí zo Slovenska krajinu, kde sa nebude dať žiť. Každý predsa chceme vyjsť z bytu a so susedom sa slušne pozdraviť, nie si hneď vzájomne podložiť nohu. Robertovi Ficovi a ľuďom okolo neho to môže byť jedno, oni si možno myslia, že sa zbalia a pôjdu žiť inam, ale my ostatní predsa nemôžeme chcieť krajinu, kde sa navzájom staneme nepriateľmi.“

    Dve demonštrácie, rovnaký odkaz

    Podľa Mistríkovej sú jarné zhromaždenia a demonštrácie v roku 1989 rovnaké. Najmä ich významom, že v tom človek nie je sám. Myslí si však, že súčasná situácia je komplikovanejšia, pretože ľudia ťažko pomenujú, o čo im ide. A to z dôvodu, že je ťažké určiť, kto má a kto nemá ostať v politike, a to hlavne pri kauze Gorila. Naopak, dodáva, protesty iniciatívy Za slušné Slovensko vyvolala vražda novinára a jeho snúbenice.

    Organizátori protestov dokázali od začiatku formulovať základné požiadavky a narábali mimoriadne zodpovedne s obrovským kapitálom ľudskej dôvery a občianskej potreby sa dištancovať od spôsobu vlády, ktorý toto dopustil. Zvažujú každé slovo, každú reakciu, aby získanú dôveru nepremárnili. A na rozdiel od roku 1989 stojí proti nim chobotnica, ktorá akoby nemala hranice,“ vysvetlila.

    Ficov osud

    Vyjadrila sa aj na adresu bývalého premiéra Roberta Fica, ktorého vníma ako veľmi smutný osud. Paralelu s nejakou osobou z roku 1989 však nevidí. „Robert Fico, na začiatku ambiciózny a inteligentný politik, sa veľmi rýchlo upísal diablovi a dostal sa do pozície, ktorá ho dostala až tam, že sa nakoniec úplne odtrhol od reality,“ konštatovala.

    Na druhej strane však potvrdzuje paralelu medzi expremiérmi Robertom Ficom a Vladimírom Mečiarom, o ktorom natočila film Tereza Nvotová a Mistríková bola jeho producentkou. Poukazuje na to, že film sa končí predvolebnou kampaňou Smeru pred voľbami v roku 2016, pričom ukazuje prepojenie oboch bývalých predsedov vlády. Prv im ľudia vyčítali, že je to film na efekt, a až po vražde Jána Kuciaka pripustili, že tie dve osobnosti majú veľa vecí spoločných, ba až že rozdiely medzi 90. rokmi a súčasnosťou nezmizli.

    „Povedala by som, že všetko, čo Mečiar robil, robil z presvedčenia, že je schopný krajinu doviesť najďalej a je na to najlepší. Všetky tie veci sa diali preto, aby mohol realizovať svoju vlastnú víziu toho, kam chce Slovensko doviesť. Fico nemá ani tú víziu, aj keď ju možno na začiatku ešte mal. Dnes Slovensko nechce nikto nikam doviesť. Už je to len o tom – zachráň sa, kto môžeš,“ kritizovala. A to v zmysle, že niektorí politici nadobudli pocit, že sú beztrestní.

    - Reklama -