nedeľa, 17 januára, 2021
-3.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Putin sa pokúšal zasahovať do amerických kongresových volieb, tvrdí minister obrany USA

Putin sa pokúšal zasahovať do amerických kongresových volieb, tvrdí minister obrany USA

Mattis šéfa Kremľa obvinil aj z nezodpovedného prístupu ku konfrontácii medzi ruskými a ukrajinskými námornými silami, ku ktorej došlo minulý víkend v Kerčskom prielive. “Máme tu do činenia s niekým, komu jednoducho nemožno veriť. Niet pochýb o tom, že náš vzťah sa zhoršil,” poznamenanal na margo vývoja americko-ruských vzťahov Mattis, ktorý v sobotu vystúpil na Reaganovom národnom obrannom fóre v meste Sami Valley v americkom štáte Kalifornia.

Svoje tvrdenie, že Rusko zasahovalo do novembrových kongresových volieb, Mattis nevysvetlil, len poznamenal, že Spojené štáty sú v tomto smere zo strany Moskvy svedkom nepretržitého úsilia o zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí. “Usilujú sa o sabotovanie demokratických procesov, ktoré je potrebné brániť,” dodal v súvislosti so zasahovaním Ruska do amerických kongresových volieb Mattis. 

Americký prezident Donald Trump zrušil plány stretnúť sa v rámci summitu skupiny G20, ktorý sa konal v piatok a v sobotu v argentínskej metropole Buenos Aires, so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Svoje rozhodnutie zdôvodnil práve námorným incidentom v Kerčskom prielive, pri ktorom minulý víkend Rusko zajalo tri lode ukrajinských námorných síl spoločne s 24 členmi ich posádok.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov označil zrušenie stretnutia Trump-Putin za premárnenú príležitosť. Zároveň dodal, že rozhodnutie šéfa Bieleho domu nijako “neprispelo k riešeniu celého radu dôležitých medzinárodných problémov”. Putin s Trumpom sa však napokon v Buenos Aires nakrátko stretli. “Rozprávali sme sa postojačky. Odpovedal som mu na otázky ohľadom toho incidentu v Čiernom mori,” povedal po skončení summitu G20 novinárom ruský prezident.

Mattis vo svojom prejave na Reaganovom obrannom fóre označil incident v Kerčskom prielive za dôkaz, že obranná stratégia, ktorú Trumpova administratíva vyhlásila takmer pred rokom, je správna, pretože sa väčšmi orientuje na veľmocenské súperenie s Ruskom a Čínou ako na vojny, ktoré vypukli v dôsledku teroristických útokov z 11. septembra 2001. Mattis vo svojom sobotňajšom prejave podrobil Putina neúprosnej kritike aj v oblasti vývoja americko-ruských vzťahov, keď vinu za ich zhoršovanie pripísal výlučne ruskému prezidentovi.

Na otázku, ako chcú Spojené štáty zabrániť ďalšej konfrontácii s Ruskom, bývalý generál americkej námornej pechoty odpovedal: “Sme vo veľmi zložitej situácii, pretože pán Putin je pomalý žiak. Nechápe, že tým, čo robí, vyvoláva nevraživosť voči vlastnému ľudu. Nekoná v najlepšom záujme ruského národa a vlastne núti NATO zbrojiť. Sme konfrontovaní s Putinovým dvojtvárnym porušovaním dohody INF.”  Podľa AP tým Mattis narážal na Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu, ktorú v decembri 1987 podpísali americký prezident Ronald Reagan a sovietsky líder Michail Gorbačov. Biely dom naznačil, že Spojené štáty hodlajú v krátkom čase od zmluvy odstúpiť, pretože Rusko vyrába a rozmiestňuje rakety zem-vzduch, čo zmluva zakazuje. Moskva akékoľvek porušovanie dohody popiera.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 222,752 Úmrtí 3,417 Uzdravení 166,555 Infikovaných 52,780 Last updated: 17. januára 2021 - 03:29 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky