Nákup stíhačiek nie je ako nákup ponožiek do skladu. Zmluvy môžu skartovať, odkázal premiér ministrovi obrany

  0
  Stíhačky, ilustračná snímka. Fotor: TASR)

  Vyhlásil to v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že sa bude o tom rozprávať aj s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS), a potom bude konať ďalej. “O podpise takýchto zmlúv má byť priamo ministrom informovaný aj predseda vlády, nie je to nákup ponožiek do skladu,” skonštatoval Pellegrini. Podľa neho ide o jednu z najväčších zmlúv v histórii SR za viac ako 1,6 miliardy eur a uznesenie vlády hovorí jasne, že k podpisu môže dôjsť až po súhlase z ministerstva financií. “Pýtal som sa, kde takéto schválenie už je, lebo ja som ho na stole ešte nevidel,” podotkol premiér.

  Zmluvy bude môcť rezort obrany podpísať podľa jeho slov, až keď bude o tom informovaná vláda, že sa tak má stať. Vláda následne preverí, či sú splnené všetky podmienky. “Môj pokyn znel, nie len nepodpísať, pokiaľ nie sú na stole súhlasy ministerstva financií. Povedal som, že chcem aj vedieť, akým spôsobom bude fungovať spätné plnenie v spolupráci s Leteckými opravovňami Trenčín, a že chcem vedieť, ako je dorokovaná ďalšia zmluva so Spojenými štátmi americkými, ktoré chcú pomôcť zrekonštruovať letisko Sliač a Kuchyňa. Toto som dal ako jasný pokyn,” skonštatoval Pellegrini.

  Ako podotkol, pokiaľ sa uznesenie vlády, ale aj jeho pokyny nesplnila, tak akékoľvek súčasné aktivity k nákupu stíhačiek F-16 na ministerstve obrany považuje za neplatné. “Ja neviem, čo ich tak hnalo, že už v piatok (30.11.) museli niečo podpísať a okamžite sa tým chváliť. Budem sa s ministrom o tomto rozprávať, prečo sa tak stalo, aký bol jeho úmysel, a potom budem konať ďalej. Nepovažujem to za seriózne,” uviedol premiér.

  - Reklama -